בתים מבפנים
בתים מבפנים צילום: גיא יצחקי

מהי ההיסטוריה של הביוב והאשפה בירושלים העתיקה? מהו מאגר המים הגדול בישראל? זאת ועוד בפסטיבל האורבני "בתים מבפנים" שיכלול תכנית מלהיבה של ביקורים וסיורים נדירים בבתים ובמבנים הכי מסקרנים בעיר שחלקם הגדול מעולם לא נפתח לקהל הרחב.

מלבד סיורים בדירות מגורים ומבנים ציבוריים מרתקים יתקיימו גם סיורים בנושאים שונים ובמקומות בלתי שגרתיים.

הפסטיבל הינו חלק ממטרת העיר ירושלים לפתח את התיירות הבינלאומית ולהביא לעיר קהלים נוספים אשר מתעניינים גם באדריכלות, עיצוב ושימור.

בין עשרות המבנים והסיורים שיהיו פתוחים לקהל המבקרים אפשר למצוא בתים פרטיים, מבנים היסטוריים, מבנים עירוניים וסיורים בפרויקטים מסקרנים של תשתיות החל מפנטהאוז במושבה הגרמנית ודירת יוקרה בעיצוב מינימליסטי בשכונת רחביה, דרך סיורים היסטוריים מפתיעים כמו למשל סיור שמתחקה אחר ההיסטוריה של הביוב והאשפה בירושלים העתיקה.

בין הסיורים גם הצצה אל מאחורי הקלעים של עיריית ירושלים ובית החולים שערי צדק, סיורי אמנות ואדריכלות במשכן הכנסת, סיורים באתר הארכיאולוגי והמעיין היפהפה של עין חניה שעבודות הפיתוח והשיקום שלו הסתיימו לאחרונה, סיורים במנהרת פרויקט הכניסה לעיר – אתר העבודות התת קרקעי העצום שיהפוך לרובע העסקים ולמרכז התחבורה הגדול בארץ, ביקורים במאגר המים של ירושלים – מאגר המים הגדול בישראל המשתרע על פני שמונה דונמים ומכיל 13 אלף מ"ק מים, תערוכות וסיורים לרגל מאה שנים לקרמיקה הארמנית בירושלים, בשיתוף מוזיאון ישראל ויד בן-צבי ועד הצצה לחלל תת קרקעי מהתקופה הצלבנית שהתגלה מתחת לבית פרטי בעין כרם.
עוד בתוכנית, לרגל 100 שנים לבית ספר באוהאוס בגרמניה: סיורים על באוהאוס בירושלים שיחשפו את המאפיינים המקומיים שאימץ הסגנון הבינלאומי בעיר הקודש והרצאה של פרופ' רוני שולר מבית ספר באוהאוס בוויימאר על באוהאוס ירושלמי.

משה ליאון, ראש העיר ירושלים: "ירושלים זוכה בשנים האחרונות לתנופה תיירותית עם גידול של 47% בתיירות הנכנסת וממצבת את עצמה בדומה לערי תיירות אחרות בעולם כעיר תיירות מובילה. כל מבנה ושכונה מספרים את סיפורה הייחודי של העיר ירושלים. פרוייקט בתים מבפנים מאפשר הצצה לעושר האדריכלי והסיפור הייחודי של הרב גווניות של הקהילות כפי שבאים לידי ביטוי במבני העיר ומהווה חלק מפריחתה הגדולה של העיר, המתבטאת לא רק מבנייה למגורים, עסקים ומסחר, שיפוץ ושימור שכונות ישנות ובניית חדשות, אלא גם בפריחה תרבותית ואמנותית".

"בתים מבפנים" –סופשבוע של בתים פתוחים הינו חלק מהארגון הבינלאומי של ה-Open House World Wide יחד עם ניו יורק, לונדון, שיקגו, רומא, ברצלונה, מלבורן, דבלין, הלסינקי, ועוד. חגיגה אורבנית שגולת הכותרת שלה היא הבתים המיוחדים שפותחים דלת חד פעמית ומאפשרים הצצה לצורות עיצוב, צורות חיים, היסטוריה, תרבות, טכנולוגיה, אקולוגיה ובתים בעלי ערך מוסף ההופך אותם למסקרנים ואטרקטיביים.

ההשתתפות בסיורים והביקורים בבתים במסגרת "בתים מבפנים", חופשית. אחדים מהאירועים דורשים הרשמה מוקדמת (מפאת מגבלת מקום) פרטים באתר: http://batim.itraveljerusalem.com/

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו