'הוא היה גאון באיך להצטנע'

ח"כ הרב מקלב על מנהיגותו של הרב קרליץ זצ"ל: פסיקותיו היו חדות ומתומצתות, הכיר היטב את המציאות, רבים רואים בו ממשיך לחזון איש.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג בתשרי תש"פ

הרב קרליץ זצ"ל
הרב קרליץ זצ"ל
צילום: פלאש 90

חבר הכנסת הרב אורי מקלב מספר היום (שלישי) בראיון ליומן ערוץ 7 על פועלו, מנהיגותו ואישיותו של הרב ניסים קרליץ זצ"ל ממנו נפרד עולם התורה.

"הרב קרליץ זצ"ל נמצא עשרות שנים בקדמת ההנהגה הציבורית הליטאית ומעבר לכך. מזה עשרות שנים הוא חבר במועצת גדולי התורה, עמד בנשיאות המועצת, עמד בראש בתי דין עם הרבה הרכבים. הרבה דיינים התחילו את דרכם דרך בית הדין הזה. בנוסף רבנים מורי הורה ומורי צדק שנמצאים בקהילות רבות בארץ ובעולם עשו שימוש אצל הרב קרליץ".

"הוא העמיד הרבה דיינים ומורי הוראה. יחד עם זאת ההשפעה שלו בנושאים ההלכתיים היא השפעה מיוחדת מאוד, מעבר לכך שהוא מגיע משושלת רבנים ותיקה וידועה, כך שהוא חוליה מאוד חזקה בהנהגת הציבור הכללי ובוודאי הציבור החרדי. הוא עמד בראש כולל חזון איש הידוע במיוחדות שלו, כולל שהוקם לתלמידי חכמים מובהקים. יחד עם זאת מאות אברכים לומדים במקום ונשארים בו שנים רבות. בנוסף, יש הרבה לומדים שהיו בתפקידים שונים ותופסים עמדות מובילות בחברה ובכלכלה ולומדים שם בחברותות".

"גם בהנהגה הפוליטית היה לו מעמד על. הוא היה מפורסם יותר בציבור החרדי ובציבור הכללי קצת פחות. בנושא הגיור דבריו הקיפו את כל העולם. היה לו ולפסיקותיו מעמד מיוחד במשרדים הממשלתיים. הוא עסק בנישואין וגירושין, בכשרויות ובעוד מגוון נושאים רחב מאוד. הוא הטביע חותם מאוד חשוב עשרות שנים".

על הקשר בין חברי הכנסת החרדים לרב מספר חבר הכנסת הרב מקלב כי הח"כים נכנסו אליו פעמים רבות על מנת להיוועץ, ובחלק מהמקרים שאלות הועברו אליו דרך אנשיו. מקלב מציין כי לא פעם הסוגיות מורכבות מההיבט הציבורי וההיבט הפסיקתי-הלכתי. "הרבה סוגיות הלכתיות מורכבות בנושאי בירורי יהדות, גיורים, רישומי נישואים שהצד ההלכתי והציבורי מעורבים, והדומיננטיות שלו הייתה ברורה ולא היה שום ערעור אחרי דבריו של הרב. המילה שלו הייתה מקובלת על כולם. הוא היה אמן בשתיקה שלו, הייתה בו פקחות והכרת ההוויה הכללית באופן בלתי רגיל".

"יש היום עשרות בתי דין שהקו ההלכתי מורכב מהקו הפסיקתי שלו בכל חלקי השולחן ערוך. הפסיקות שלו היו מאוד חדות ומתומצתות והיה צריך ללמוד אותן. הוא לא הרחיב. היה ידוע שאין עליו השפעה, שלא היה ניתן לטעון שמישהו קרוב אליו כשהיה צריך לפסוק הלכתית, ועם זאת הגישה שלו הייתה עממית מאוד ונגישה מאוד. הייתה בו פשטות וצניעות מאין כמוה. הוא היה גאון באיך להצטנע".

הרב מקלב מוסיף ומעיר כי רבים ראו ברב קרליץ ממשיכו ההלכתי תורני של החזון איש. "מי שהכיר את החזון איש ראה בו המשך של החזון איש, שהיום, ככל שמתרחקות השנים, מתבררת עצמתו. היום מתברר מה עשה החזון איש כדי לאפשר לחיות במדינת ישראל על פי הפרקטיקה ההלכתית והרבה ראו את הרב קרליץ כהמשך הלכתי של החזון איש".

על האבל הכולל מאז היוודע דבר פטירתו של הרב מעיר מקלב: "בחייו הוא הצליח לברוח מהכבוד, אבל שלא בחייו, כעת, אחרי שהוא אינו יכול לברוח מזה, הרבה ידובר בהשפעה ובדמותו הענקית וביכולות הרבות שלו במגוון דברים והחסר הוא גדול".