חוטובלי ליעלון וגנץ: התנערו מלפיד

סגנית שר החוץ קוראת לגנץ ויעלון להתנער מלפיד ולחבור לממשלה עם הליכוד: אם הם מעדיפים את עודה על נתניהו דרוש שם חשבון נפש.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג בתשרי תש"פ

סגנית השר, ציפי חוטובלי
סגנית השר, ציפי חוטובלי
צילום: הלל מאיר/TPS

סגנית שר החוץ, חברת הכנסת ציפי חוטובלי, קוראת לבני גנץ ולבוגי יעלון להשתחרר מיאיר לפיד המונע ומסכל מהלכים להקמת ממשלת אחדות.

בראיון ליומן ערוץ 7 אומרת חוטובלי כי הממשלה היחידה שאותה יוכל גנץ להקים היא זו הנשענת על איימן עודה "ושייעשה חשבון נפש למה הוא מעדיף את עודה על פני נתניהו. זו מציאות שלא נשענת לא על רוב ישראלי וגם לא על רוב במחנה השמאל. אני לא חושבת ששם רוצים ממשלה שבה מי שיכריע בסוגיות הרות גורל הוא אחמד טיבי".

בהקשר זה מזכירה חוטובלי את המקומות אליהם הובילה ממשלת המיעוט של רבין "הציבור הישראלי לא רוצה ממשלת מיעוט של השמאל. רציתי ממשלת ימין אבל תוצאות הבחירות לא אפשרו את זה".

"אני מסתובבת בתחושה שבציבור הימני אנשים חיים בזחיחות וביהירות כאילו מערכת בחירות שלישיות תיטיב עם המחנה הלאומי. זו תהיה בכייה לדורות. יש כאן אירוע קשה מאוד. המוטיבציה לצאת ולהצביע נשחקת, האמון בפוליטיקה נשחק. אנחנו לא יכולים להגיע למציאות הזו ולכן יש כאן הזדמנות לייצר מצב שבו אנחנו עם 55 שזה לא רחוק מ-61 ואם גנץ לא מתעשת ולא נפרד מלפיד אולי יהיו אחרים ב'כחול לבן' שיצטרפו וישלימו כי האינטרס הלאומי הוא ממשלה. מערכת בחירות שלישית היא רעה לכולם".

בדבריה פונה חוטובלי ישירות לחבר הכנסת יעלון: "אני פונה ליעלון שלא לתת יד לממשלת מיעוט שנתמכת על ידי איימן עודה ואחמד טיבי. אל תתנו יד לאנשים שתומכים באופן אקטיבי במחבלים שהם יהיו אלה שיתנו לכם את השלטון. זה דבר לא ראוי ולא מוסרי. דרוש חשבון נפש ב'כחול לבן' אם לפיד הוא נטל או נכס. כרגע זה נראה שהוא נטל. המטרה היא לא הדחת נתניהו אלא ממשלה יציבה, אבל השמאל נאחז רק בזה, רק בהדחת נתניהו, כאילו אין מטרות לאומיות אחרות. זו פשיטת רגל אידאולוגית".

"דרוש אומץ לב ציבורי. אני אומרת לגנץ, קיבלת מנדט, איך אתה יכול להנהיג את המדינה אם אתה לא יכול להביא את הסיעה שלך לישיבה אחת עם צוות המו"מ הקואליציוני של הליכוד", אומרת חוטובלי ועל טענת הדרישה של 'כחול לבן' מנתניהו להתנתק מגוש ה-55 היא קובעת כי בכך "הוא מחרים למעלה מחמישים אחוז מהמדינה, מסורתיים דתיים וחרדים".

לטעמה "המטרה של 'כחול לבן' לא הייתה ממשלת אחדות עם הליכוד. הם ניסו לפרק את הבלוק כדי לבודד את הליכוד ולהשאיר אותו באופוזיציה עם הימין כולו. הם ידעו שברגע שבו נתניהו יפרד מהבלוק הם יקימו ממשלת שמאל עם החרדים. כל הדיבורים על כך שאם רק נבוא בלי הבלוק זה ספינים. הם רוצים שנבוא בלי ראש הממשלה וראש המפלגה שלנו, אבל אנחנו עם DNA של נאמנות. אנחנו מפלגה שעומדת מאחורי המנהיג שלה. הניסיון לקבוע למפלגות אחרות מי יעמד בראשן הוא לא ראוי, הוא משבש את כללי המשחק הפוליטיים ולא יעלה על הדעת".

"לא מאוחר שבני גנץ יבין שיש בסיעה שלו יש את 'יש עתיד' המתנגדת לישיבה עם נתניהו. אפשר להיפרד ממנה לשלום כמי שמונעת ממשלת אחדות לאומית. בני גנץ יוכל להיות ראש ממשלה ברוטציה ויקבל ממשלה שוויונית, חברות בקבינט וכו'. אנחנו מוכנים לפשרות פוליטיות כואבות. לא בתחום ארץ ישראל אבל בתחומי התפקידים".

לנוכח דבריה אלה נשאלה חוטובלי אם במסגרת זו יש לטעמה ולטעמם של אנשי מפלגתה מקום לתת את מפתחות הממשלה קודם לבני גנץ ורק לאחר מכן לנתניהו, כאשר המשמעות היא ראש ממשלה שמעולם לא היה שר. האם אין בכך חוסר אחריות? חוטובלי מסכימה לעקרון שמאחורי השאלה: "לא נכון שגנץ יהיה ראשון כי לא ישב בשולחן ממשלה ואינו מכיר את המערכת הפוליטית. נתניהו צריך להיות ראש ממשלה כי הוא שקיבל את אמון רוב הציבור הישראלי כשמצביעי 'ימינה' ו'ש"ס' תמכו בו. גנץ לא כשיר להיות ראש ממשלה ראשון כפי שהמליץ הנשיא".

האם סביר והגיוני שגנץ המחזיק במנדט יוותר על הבכורה? לטעמה של חוטובלי בהחלט כן: "זה הגיוני כי אין לו ממשלה. אנחנו לא רוצים ממשלה שנשענת על הכוח האנטי ציוני בישראל. יש לגנץ הזדמנות לגלות מנהיגות ולחבור לליכוד ולממשלה שהוא הבטיח לציבור, או שיגלה חולשה מנהיגותית כמי שנתון בשבי של לפיד, ואם הוא נתון בשבי של לפיד אני לא חושבת שהוא כשיר לכהן כראש ממשלה".