איזי קרטר במושב זנוח, בשבוע שעבר
איזי קרטר במושב זנוח, בשבוע שעבר צילום: דובר צה"ל

מירוץ אופניים לזכרו של לוחם הנח''ל שרון אדרי הי''ד התקיים ביום רביעי האחרון, והסתיים במושב זנוח בו גדל.

אדרי, לוחם בפלס״ר נח״ל, נחטף ונרצח בספטמבר 1996 על ידי חוליית מחבלי חמאס מכפר צוריף. גופתו של הלוחם נמצאה כעבור שבעה חודשים, בערב חג הפסח 1997.

אחיינו, איזי קרטר, חייל בודד מאמריקה, בחר לעלות ולהתגייס לחטיבה בה שירת דודו מתוך תחושת חיבור עמוקה לצה''ל ולמדינה.

איזי עזב את לימודי הקולג׳ כדי לעלות לארץ. אל מירוץ האופניים בשבוע שעבר הגיע איזי עם הכיתה מבא''ח הנח''ל, בני משפחה וחברים.

״תודה למפקד שהגיע היום עם כל הכיתה שלנו. תודה שאתה תמיד מבין את הסיטואציות שלי ותמיד תומך, עוזר ומאתגר אותנו", אמר איזי בסיום המירוץ. ''לפני שנה מהיום ‏התחלתי ללמוד באוניברסיטה בעיר חדשה רחוק מההורים ועם ציפיות גדולות ממה שיהיה בשנים הקרובות. ידעתי מה שידעתי מהסרטים על קולג׳ באמריקה וכמובן כבן נוער שנולד והתחנך כל חייו באמריקה - התרגשתי מאוד.

''הצטרפתי לכמה קבוצות התומכות בישראל באוניברסיטאות שונות בארצות הברית. ‏התחלתי לשחק רוגבי ולבסוף שיחקתי בקבוצה הרשמית של בית הספר שלי. אנחנו, השחקנים, היינו אחים לכל דבר, טיילנו בכל מיני מקומות לשחק נגד ערים שונות, הרבה מאיתנו גרנו ביחד, ‏למדנו ביחד, לחמנו ביחד על המגרש וכמובן נהנינו ביחד.

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

"הכל היה טוב ויפה אבל מה שלא מצאתי בחיים האלה שם זה משהו שמאוד מחבר אותנו ושמעודד אותנו, להיות ערבים זה לזה. חוץ מזה שרדפנו אחרי אותו כדור עם אותו צבע על החולצה, זה לא נותן את אותה אחדות כמו שיש פה בין החיילים בצבא ההגנה לישראל".

איזי היה פעיל בבית חב"ד באוניברסיטה. מנהלי האוניברסיטה שלחו אותו ועוד כ-20 תלמידים לוועידת אייפק, השדולה האמריקאית למען ישראל בוושינגטון.

‏שם, מתוך השיחות עם אנשי קונגרס, איזי התחבר לזהות ולהיסטוריה המשפחתית. ''הבנתי שם מה זה להיות יהודי ובאמת להרגיש מה זה 'עומדים עלינו לכלותינו', לא רק בדורות הקודמים אלה גם בדורות האלו וממש בימים האלו בשנת 2019''.

בשלב הזה החליט איזי לעלות לישראל ולהתגייס לצה''ל בעקבות דודו שנרצח בפיגוע, ''שם החלטתי שאני רוצה ללכת בעקבות אחי, דודי וכל המשפחה שלי. לעצור את התואר באמצע לקצת זמן וללכת לשרת את מדינת ישראל. מה שאנשים לא מבינים אבל זה ‏שזה לא רק את המדינה הישראלית שאנו משרתים אלא זה כל העם היהודי והסיכון הזה להיות יהודי בא הרבה לפני קום המדינה והרבה לפני ההיסטוריה המודרנית.

''דודי שרון אדרי ז״ל ידע את כל זה, בחר להגן על העם והמדינה שלו וללכת בעקבות גדולי הלוחמים בהיסטוריה היהודית. הוא היה חזק, אמיץ, התקבל לפלס״ר הנח״ל, והצטיין שם. חברים שלו מהפלס״ר סיפרו לי הרבה עליו. שהוא היה חזק בקרב מגע, כך שאף אחד לא יכל עליו. ראיתי אותם באים שנה אחרי שנה כבר 20 שנה אחרי מותו ולא בגלל שמישהו אמר להם להגיע, לא לשמח אף אחד אלא רק בגלל דבר אחד- המסירות שלהם לחברות שהייתה ביניהם לבין שרון''.

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

איזי הנרגש הסתכל על חבריו לטירונות: ''אני מסתכל על הכיתה שלי פה, לובשים אותם מדים שהם לבשו ואני חושב מה יהיה אם אנחנו נהיה בקרב ונצטרך את אותה מסירות אחד לשני. העוז שלך שרון, נותן לי את האומץ הזה לבוא לכאן ולעמוד בעקבותך כל יום.

''העוז הזה שתמיד מוצאים בעם היהודי, העוז שעובר מדור לדור. העוז שנתת לי שרון, שהשפיע על החלטתי להגיע לארץ ולהתגייס לצה״ל ובמיוחד לנח״ל גם 20 שנה אחרי מותך. העוז שאתה נותן לי כל פעם שאנחנו עוברים מסע או כשאני עובר תקופה קשה בזמן הקצר שלי בצה״ל.

שרון, אני וחבריי עומדים עם התג וכומתה הירוקה כמו שלך. בכל דור נעמוד להגן על ארצינו״, הבטיח איזי בטקס הסיום של מירוץ האופניים.