הסכם פוטין-ארדואן: הכורדים חוששים

פוטין וארדואן נועדו כדי להבטיח את 'ניקוי' המורדים הכורדים מצפון-מזרח סוריה אולם התושבים חוששים כי ארדואן ישתלט על בתיהם.

בן שאול , כ"ד בתשרי תש"פ

הסכם פוטין-ארדואן: הכורדים חוששים-ערוץ 7
פוטין וארדואן
צילום: רויטרס

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הגיע אתמול (שלישי) לסוצ'י ברוסיה, שם נועד שעות ארוכות עם עמיתו הרוסי ולדימיר פוטין על הלחימה המתנהלת באזור שבשליטת הכורדים בצפון מזרח סוריה.

רוסיה התנגדה באופן רשמי לפלישה הטורקית לשטחי סוריה, אך לא עשתה פעולות של ממש כדי לעצור אותה. נראה כי הנשיא פוטין הפעיל לחץ כבד על ארדואן וזימן אותו לפגישה דחופה בסוצ'י על מנת להביא לעצירת הפעילות הטורקית בשטחי סוריה.

בסיומה של הפגישה הכריז ארדואן במסיבת העיתונאים המשותפת שערכו שני הנשיאים, כי הושג "הסכם היסטורי" בינו ובין הנשיא הרוסי, ואילו פוטין הסתפק באמירה מתונה יותר לפיה התקבלו "החלטות הרות גורל", לעתידה של סוריה.

בהמשך פירט שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, חלק מסעיפי ההסכם, והודיע כי הוחלט להרחיק את הלוחמים הכורדים 30 קילומטרים מהגבול בין סוריה וטורקיה.

לברוב הוסיף כי החל מהיום בשעות הצהרים, יסיירו חיילי צבא רוסיה באזור המדובר, כשאליהם יתלוו כוחות מהמשטרה הצבאית של רוסיה. במשך ששה ימים הם יפעלו לדחוק את הלוחמים הכורדים אל מחוץ לקו 30 הקילומטרים מגבול טורקיה, אזור אותו מכנה טורקיה 'רצועת היבטחון'.

נשיא טורקיה ארדואן הבהיר כי "הכורדים קיבלו 150 שעות כדי להתפנות מרצועת הביטחון, ואם לא יעשו זאת, לא נהסס לפתוח מחדש בלחימה מוגברת על מנת לחסל אותם או להבריח אותם מאזור הגבול".

עוד נמסר, כי בעוד ששה ימים יחלו סיורים משותפים של צבאות רוסיה וטורקיה באזורים שונים לאורך הגבול בין סוריה וטורקיה.

נראה כי מדובר בסיורים שיהיו בשולי השטח הסורי, ושארדואן נכנע לבסוף ללחץ הרוסי והסכים להימנע מפעילות של צבא טורקיה בעומק סוריה.

שר החוץ הרוסי טען כי ההסכם ימנע שפיכות דמים רבה, ויביא פתרון של שלום לאזור שהיה עד כה בשליטת הכורדים.

אולם למרות דברי ההרגעה נדמה שמשבר הומניטרי הולך ומתפתח באיזור. בתי הספר באיזור הפכו מקלט לעשרות אלפי פליטים החוששים מכוחות ארדואן ומאמינים שכעת הוא יממש את חלומו ליישב באזור הכבוש את מיליוני הפליטים הסורים שנמלטו לשטחה של טורקיה במהלך שמונה שנות מלחמת האזרחים.

קודם לכן פרסמה התקשורת הרשמית בסוריה תמונות של הנשיא אסד כשהוא מבקר חיילים מצבאו בפאתי מחוז אידליב. גורמים רשמיים בסוריה אמרו כי מדובר בביקור ראשון של אסד באזור מזה שנים, לאחר שמאז פרוץ מלחמת האזרחים היה האזור הזה נתון תחת שליטת המורדים.

בדיווח צוטט הנשיא אסד כשהוא מכנה את ארדואן "גנב", וטוען כי לאחר שארדואן השתלט על מפעלי תעשיה בשולי שטחה של סוריה, הוא מבקש כעת להשתלט גם על אדמתה.