ביזנס על פי התורה

מייקל אייזנברג מספר לערוץ 7 על ספרו החדש ועל הקשר בין ספר בראשית להשקעות נכונות. צפו

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תש"פ

מייקל אייזנברג, ממשקיעי ההון-סיכון הבולטים בישראל, חושף בספרו החדש, 'עץ החיים והכסף - עקרונות הכלכלה והעסקים מבראשית למאה ה-21' את המצפן העסקי והערכי שלו.

אייזנברג מנתח לראשונה את ספר בראשית מנקודת מבט עסקית ועכשווית ומאפשר לנו ללמוד מהתנהלותם ומעשיהם של אבות האומה – הטייקונים התנ"כיים הראשונים, המעניקים שיעור רלוונטי מאי פעם על הקשר בין ערכים ועסקים, שראוי להילמד על ידי כל יזם, מנהל, מנהיג או משקיע המעוניין לשגשג בסביבה התחרותית של המאה ה-21.

"הספר עוסק בראייה כלכלית ועסקית בפשט הפסוקים שבתורה. כתוב בתורה המון על העושר הכלכלי של האבות. המילה רכוש מופיעה המון בספר בראשית. התורה מזכירה שאברהם יצא מחרן וממצרים ברכוש גדול. התורה מתמודדת עם אתגר העושר של האבות ועם אתגרים כלכליים. האבות היו אנשים כמוני וכמוך - גם הם הלכו לעבוד ועבדו קשה, אבל שמו את הערכיות בראש סדר העדיפויות, לפני הכסף", מסביר אייזנברג בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "הבסיס לקפיטליזם נמצא בתורה. קפיטליזם במאה ב-21 חייב להיות ערכי. מה שתורם למותגים הכי טוב הם הערכים, שמהווים חלק מהותי בכל קבלת החלטות או השקעות. זה מה שהאבות דוגלים בו".

אייזנברג טוען עוד כי "כלכלה זו מערכת מורכבת והיא יוצאת לאור בספר בראשית. יש רעיון שקיים מאות שנים אבל לאחרונה על לכותרות והוא 'הכנסה בסיסית לכל' - שהמדינה תכסה את הצרכים הבסיסיים של כל אדם. הדבר הזה מופיע כבר בפרשת בראשית. האדם הראשון מונח בגן העדן, עובד שם ואין לו מעבר לזה מה לעשות. הוא משועמם. אין לו שיח עם האישה כי אין להם עסק במשותף - אין ילדים בגן העדן. אין שם מאמץ משותף, שהוא חיוני לאופטימיות אנושית וכמובן גם לפרנסה וכלכלה".

כשהוא נשאל על הקשר בין עץ החיים והכסף, ההסבר שלו פשוט. "הכוונה היא שניתלה בעוגן חזק, בן אלפי שנים והתנ"ך מספק לכך מענה. יש לו את מספר המשתמשים הגבוה ביותר בהיסטוריה, הרבה יותר מפייסבוק, טוויטר או סנאפצ'ט. העוגנים של הערכיות שמופיעים בתורה והמסרים על איך מקבלים ברכה נמצאים רק שם. זה נכון לעסקים, לכלכלה ולהשקעות".

"אני חושב שיש ערכים שצריך לפרשן ולהבין אותם. האתגר של הפרשנות בתורה הוא להתאים אותו לדור. אנחנו קוראים את רש"י אבל הבעיות שאנחנו מתמודדים איתם הן אחרות. להתפרנס בכבוד לצד פרנסה ערכית, זו אחת מבעיות הדור", מציין אייזנברג.

אז איך נדע להשקיע נכון מבחינה ערכית? "קודם כל צריך להשקיע עם אנשים טובים שהם בעלי חזון. הרמב"ם כותב ש'לולא המשתגעים העולם היה חרב'. להיות יזם ופורץ דרך זה קשה ודורש להיות קצת משוגע לדבר, אבל האנשים הללו מקדמים את האנושות. לכך כמובן צריך עוגן והתנ"ך והתורה מספק זאת".

אייזנברג מתייחס גם לדיווחים על הקשיים באחת החברות המרכזיות בהן השקיע - WeWork. "התקשורת מדברת על זה הרבה. הקונספט של החברה שהיה נכון ללפני עשר שנים נכון עוד יותר היום והחברה צומחת בקצב די גדול".

עץ החיים והכסף
צילום: הוצאת סלע מאיר