ספר תורה. אילוסטרציה
ספר תורה. אילוסטרציה צילום: iStock

הקהילה היהודית של תורינגיה שבמרכז גרמניה תקבל ספר תורה חדש מארגונים נוצריים מקומיים.

המתנה הייחודית, אותה העניקו יחד הכנסייה הפרוטסטנטית של מרכז גרמניה והדוכסות הקתולית של ארפורט, מגיעה שנה לפני שתושבי המחוז ישיקו סדרת ארועים לציון תשע מאות שנה לחיים יהודיים בתורינגיה.

"זהו סמל חשוב לסולידריות ולתמיכה בחיי הדת שלנו״, אמר ריינהרד שרם, ראש ארגון יהודי המייצג כ-700 חברים בתורניגיה אשר נמצאת במזרחה של גרמניה.

את האות הראשונה בספר התורה יכתוב סופר הסת"ם מברלין ראובן יעקובוב, בטקס שיתקיים בבית הכנסת החדש, היחיד שפועל כיום בארפורט. באירוע ישאו דברים ההגמון הפרוטסטנטי פרידריך קרמר והבישוף הקתולי אולריך נימאייר.

שרם ציין כי תמיכת הארגונים הנוצריים בקהילה היהודית, "חיונית עוד יותר מתמיד לאור האירועים האחרונים בהאלה", העיר בה ניסה ניאו נאצי חמוש להסתער לתוך בית כנסת מקומי ביום הכיפורים.

בהצהרת הארגונים הנוצריים נאמר כי האנטישמיות בגרמניה כיום היא תזכורת לכך שרבים מהאזרחים אינם יודעים או אינם מעריכים את האופן שבו העשירו היהודים את החיים בגרמניה.

בחודש מאי האחרון יזמו הארגונים הנוצריים, יחד עם הקהילה היהודית, את התוכנית לקיים שנה של חגיגות לרגל 900 שנה למורשת היהודית בתורינגיה. השנה החגיגית, שזכתה לאישורה של הרשות המחוקקת בתורינגיה, תיפתח באוקטובר 2020 ותתמקד בחיים היהודיים בערים ובאזורי הכפר, מימי הביניים ועד זמננו.

המדינה גם תגיש בקשה להכיר בבית הכנסת הישן בארפורט, אחד מבתי הכנסת הבודדים מימי הביניים שנשתמרו היטב, כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. מאז 2009 משמש המבנה מוזיאון לתולדות היהודים באזור.