אוקראינה: שבילי גישה לקברי הצדיקים

אגודת 'אהלי צדיקים' סללה שבילי גישה חדשים לאוהלי הצדיקים בבית העלמין בעיירה קאסוב שבאוקראינה

בן שאול , כ"ה בתשרי תש"פ

אוקראינה
אוקראינה
צילום: איסטוק

העיירה קאסוב השוכנת במורדות הרי הקרפטים באוקראינה, זכתה להתפרסם ברחבי עולם התורה והחסידות כבר מאות בשנים, בעקבות הגעתו של רבי מנחם מענדיל מקאסוב בעל ה'אהבת שלום', לשכון בקרבה ולשמש בה ברבנות משך עשרות שנים.

אחרי הסתלקותו בשנת תקפ"ו המשיך בנו רבי חיים מקאסוב בעל ה'תורת חיים', להנהיג את חסידות קאסוב ואחריו המשיכה שלשלת הקודש לבית קאסוב עד שעלה עליה הכורת בימי המלחמה.

בבית החיים העתיק של קאסוב, עומדים על תילם שני האוהלים של צדיקי בית קאסוב: בעל ה'אהבת שלום' ותחתיו אוהלו של בנו בעל ה'תורת חיים'.

מצידו השמאלי של בית העלמין עומד גם אוהלו של רבי ברוך מקאסוב בעל ה'עמוד העבודה' שהתגורר גם הוא בקאסוב ושמו נקרא עליה.

אחרי מלחמת העולם השניה נחרבו האוהלים בבית החיים בקאסוב ומשך עשרות שנים לא היה ידוע מה עלה בגורלם.

בשלהי שנות ה-תש"מ, לקראת נפילת מסך הברזל באוקראינה, הצליחו מספר יחידי סגולה לחדור פנימה ולמצוא את חלקת הקברים שנותרו ללא האוהלים מעליהם.

בהמשך הוקמו האוהלים במעלה ההר ומשמשים עד היום כמקום תפילה המסוגל לישועה עבור רבבות אלפי חסידים ואנשי מעשה מחצרות הקודש לבית קאסוב-ויז'ניץ, וכן להמונים משלומי אמוני עם סגולה המשתטחים על הציונים הקדושים בכל עת מצוא.

מיקומו של בית החיים השוכן על הר המתנשא לגובה רב, מקשה את העלייה לציונים הקדושים של צדיקי בית קאסוב, ועד לפני שנה היו הבאים לקאסוב נאלצים לשרך רגליהם במעלה ההר ובסבך העשבים הגבוהים שצמחו פרא מתקופה לתקופה.

בשנה האחרונה סללה אגודת 'אהלי צדיקים' שביל גישה חדש עם מדרגות משער הכניסה לכיוון אוהלו של מרן ה'אהבת שלום' הנמצא במעלה ההר, ובשבוע האחרון נסללו שני שבילים נוספים משער הכניסה לבית העלמין אחד לכיוון אוהלו של בעל ה'תורת חיים' והשני לכיוון אוהלו של רבי ברוך מקאסוב.

בימים הקרובים, עת יפקדו מאות חסידי ויז'ניץ את קברו של בעל ה'צמח צדיק' מויז'ניצא לרגל יום ההילולא שחל בכ"ט תשרי, יעפילו ההמונים גם אל מעלה ההר בבית העלמין בעיירה קאסוב הסמוכה לויז'ניצא, שם יחנכו את השבילים החדשים שנסללו בשבוע האחרון על ידי הרב ישראל מאיר גבאי ואגודת 'אהלי צדיקים' לרווחת הבאים.