בלוק הימין

האירוע החמור של זריקת האבנים על חיילים בגבעת קומי אורי הוא חלק ממתיחות ארוכה בין נערי הגבעות לצה"ל.

יוני רוטנברג , כ"ה בתשרי תש"פ | עודכן: 12:32

בלוק הימין-ערוץ 7
מפקדי צה"ל בסיור בגבעות סמוך ליצהר
צילום: דובר צה"ל

במוצ"ש האחרון, בשיאה של תקופת החגים, הגיעה לשיא גם תקופה של מתיחות בין תושבי גבעת 'קומי אורי' הסמוכה ליצהר ובין כוחות הביטחון.

זה התבטא בעימות בין נערים מהגבעה לחיילי צה"ל, שכלל זריקת אבנים וניקוב צמיגים מצד אחד, ושימוש באמצעים לפיזור הפגנות מהעבר השני.

האירוע הזה היה נקודת מפנה מבחינת הנהגת היישוב. "נערי הגבעות הם עניין של דורות ביצהר", אומר אברהם בנימין, דובר היישוב. "רבים מהתושבים וההנהגה היו בעצמם נערי גבעות פעם, כך גם אני ויו"ר המזכירות של היישוב הגענו לכאן. אלא שיש מערכת של כללים שהיישוב מצפה ממי שמגיע לתוך יצהר לשמור עליה. אגב, זה לא רק בתחום של היחס לצה"ל. זה גם שמירה על אורח חיים תורני, נהיגה עם רישיון, הימנעות מסמים ומהכנסת בנות למגורים. במקרה הזה היה צבר של אירועים שחצו את הגבול מבחינתנו, והיינו חייבים להציב את הגבול".

"זה לא גורע מהעובדה שהנוער הזה אהוב ורצוי מבחינה עקרונית", ממהר בנימין לסייג. "רבים פה ביישוב הגיעו דרך הגבעות והמאחזים ליישוב ובנו אותו. אבל אנחנו לא מוכנים לקבל תופעות כאלה, ולכן הודענו לנערים האלה שאנחנו מבקשים שייצאו מהיישוב". כחלק מהמגמה הזאת התקיימה ביישוב בערב שמחת תורה עצרת תמיכה בחיילים, ובמוצאי החג נערכו הקפות שניות במוצב צבאי סמוך יחד עם החיילים ואלוף הפיקוד.

מצו מינהלי לצווי הריסה

למעשה מדובר בחלק משרשרת של אירועים, שתחילתה עוד לפני ראש השנה. כבר כמה חודשים שצו הרחקה מינהלי תלוי ועומד מעל ראשו של נריה זארוג, אב למשפחה שמתגוררת בגבעת קומי אורי. הנהגת היישוב מנהלת כבר כמה חודשים מאבק לביטול הצו הדרקוני, שתאריך התחולה שלו הקביל לתחילת תקופת החגים. אל המאבק הצטרפו ראש המועצה יוסי דגן ושר התחבורה בצלאל סמוטריץ’. הצו הרחיק את זארוג מביתו ומאזור מגוריו, מבלי שיהיה לו פתרון מגורים אחר. כשמדובר בצו מינהלי, המשמעות היא שאין כל חשדות או האשמות קונקרטיות כלפיו, בטח שלא ראיות, אלא רק המלצה של השב"כ לאלוף הפיקוד להטיל עליו את ההגבלות מטעמים השמורים עמו. ברוב ככל הפעמים, מסיבות מובנות של יחסי עבודה, האלוף מיישר קו עם המלצת השב"כ ומאשר אותה, מה שבעיני רבים נחשב לחותמת גומי.

ראש השנה התקרב ואיתו תחולת הצו נגד זארוג. במזכירות היישוב יצהר החליטו להעלות הילוך, ולהודיע במכתב רשמי לאלוף הפיקוד כי מימוש הצו יגרור אחריו צעד של ניתוק היחסים בין היישוב ותושביו ובין כוחות צה"ל, למעט צרכים ביטחוניים הכרחיים דרך הרבש"ץ. במכתב הסבירו אנשי המזכירות כי צעד דרקוני כמו הרחקה של תושב היישוב ללא סיבה, עלול לדרדר את המציאות הרגישה ביישוב ולהוביל לאלימות ולחיכוכים. הם הפצירו באלוף להימנע מכך ולא לחתום על הצו. למרות כל ההתראות החליט אלוף פיקוד המרכז, נדב פדן, לחתום על הצו, והוא נכנס לתוקף. זארוג מצידו לא שעה להוראות הצו, והמשיך להתגורר עם משפחתו בביתו שבגבעת קומי אורי.

אל האווירה המתוחה גם כך הצטרף ביקורם של מוסקים פלשתינים מלווים בארגוני שמאל. ביום רביעי שעבר, במהלך חול המועד סוכות, התקרבו המוסקים לגבעת קומי אורי ועבדו במטע הזיתים. במהלך המסיק, כך טוענים, התקרבו אליהם נערים רעולי פנים ותקפו אותם בעזרת מוטות ואלות. אחד מפעילי ארגון ‘רבנים למען זכויות אדם’ טען לעיני המצלמות כי הותקף על ידי כמה נערים ונחבל, אם כי אין כל תיעוד או עדות לאירוע, מלבד עדותו של אותו פעיל שמאל שטוען שהותקף. לאחר שסילקו את המוסקים, הציתו הנערים את עצי הזית. התוצאה הייתה חמורה – האש התפשטה הרבה מעבר למצופה, ואיימה אפילו על היישוב יצהר עצמו. תושבים שביקשו לצאת ולחגוג את חופשת חול המועד נחסמו ביציאה מהיישוב בשל האש שחסמה את כביש הגישה.

בעקבות האירוע הגיעו לגבעת קומי אורי באותו לילה כוחות של חטיבת גולני, שתופסים קו בגזרה, ועצרו את אחד הנערים ששהה בה. לטענת התושבים הדבר נעשה באלימות רבה. ביצהר זעמו גם על כך שבאופן חריג הופעלו חיילים המשרתים בגזרה כדי לעצור את הנער, ולא שוטרים המופקדים על מעצרם וחקירתם של אזרחים ישראלים. הנער אומנם שוחרר ביום שישי מחקירת המשטרה, אבל האש בין תושבי קומי אורי ויצהר כבר הוצתה ותהליך ההתדרדרות החל.

ביום שישי דווח כי תושב התקיף את מג"ד גולני המשרת בגזרה, על רקע האירועים בגבעת קומי אורי. המג"ד דיווח למשטרה כי מדובר ב"תקיפה", וביצהר מספרים שמדובר בתקיפה מילולית, כלומר בדברים שהטיח אותו תושב בכעס. גם בדיווח בתקשורת לא נאמר שהיכה את המג"ד או זרק לעברו אבנים. ועדיין, די היה בכך כדי לעקוב אחרי התושב עד יישוב מרוחק במערב בנימין, ולעצור אותו בליל שבת בבית חמיו וחמותו, תוך חילול שבת.

במוצאי השבת התרחש אירוע זריקת האבנים וניקוב הצמיגים של חיילי גולני בגבעת קומי אורי. על פי התיאור של תושבים ביצהר, הנערים היו במהלך לימוד ליל הושענא רבה כאשר הבחינו בהאמר צבאי העוסק בפעילות ביטחון שוטף. הם יצאו לכיוון ההאמר והתחילו לדבר עם החיילים, ולשאול אותם אם השתתפו במעצר שהתרחש לפני כמה ימים. לאחר מכן חסמו את הדרך בפני ההאמר וניקבו את צמיגיו. האירוע התגלגל לאמצעי פיזור הפגנות ומן העבר השני - זריקות אבנים. גם ירי באוויר התבצע, אך הגרסאות חלוקות לגבי העיתוי והשתלשלות הדברים. אחד מן החיילים גם נפצע ונזקק לטיפול רפואי.

כוחות הביטחון מצידם לא נותרו חייבים, והחריפו גם את רמת התגובה. עם צאת החג הם הכריזו על שטח הגבעה כולו כשטח צבאי סגור, והורו לכלל התושבים לפנותו. כנגד בית הבחורים השוהים בגבעה הוצא צו תפיסה. בהמשך נתלו גם צווי הריסה והפסקת עבודה על בתים שונים בגבעה, בוצעו כמה מעצרים, ונערים הותקפו בגז מדמיע על ידי כוח מג"ב גדול שהוצב במקום.

"עדיף שיעסקו בנערים עצמם"

"חשוב להבין שכל השיח סביב המקום, גבעת קומי אורי, הוא מוטעה", אומר גורם המצוי בפרטים. “המשפחות שגרות במקום, כמו משפחתו של זארוג שנגדו הוצא הצו, לא עוסקות בפעילות האלימה נגד צה"ל. שש המשפחות נמצאות שם כדי ליישב את הגבעה. מי שגורם לתסיסה הם נערים צעירים יותר, שהם לא תושבי הגבעה ממש. הם היום פה ומחר בגבעה אחרת. להילחם בגבעה עצמה זה לבנות בית חולים מתחת לגשר. עדיף שיעסקו בנערים עצמם".

לצד הגינוי הגורף של מזכירות היישוב נשמעו ביצהר גם קולות שונים, אשר נוטים לתמוך יותר בנערי הגבעות. במקביל לגינוי של גילויי האלימות עצמם, ולמפגן התמיכה בחיילי צה"ל ערב החג, קבוצת תושבים בהובלת ותיק היישוב ישראל אריאל הפגינה תחת הכותרת “לא מפנים גב לנערי הגבעות".

"נערי הגבעות הם חבורה אידיאליסטית שאנחנו חייבים לה הרבה", מסביר אריאל. “הצורה שמערכת הביטחון מתנהלת מולם מעוררת אצלם אנטגוניזם. אנחנו מבוגרים, ומסוגלים להבין את המורכבות של הכבוד לצה"ל ולמערכת הביטחון לצד הביקורת על ההתנהלות הגסה פה ביצהר. אבל הם נערים, והיחס שהם חווים על בשרם מביא אותם להתנהגות כזאת. זאת לא סיבה מספיק טובה כדי שנשפוך את התינוק עם המים. אנחנו מכילים את הנוער הזה עם הטעויות שהוא עושה ולא מפנים לו גב בשעות קשות".

אריאל ממשיך ומנתח את פעילות כוחות הביטחון נגד היישוב. “לפעמים אנחנו צריכים ללמוד מאחינו השמאלנים או החרדים. אצלם, כשיש מתקפה תקשורתית על חלק מהציבור, הם מצופפים שורות ומגינים עליו ולא משנה מה. אצלנו מחפשים לגנות בכל פעם שמישהו קצת חורג מהנורמה. הצבא כבר זיהה את זה, והוא משתמש בזה. הם מנסים למצוא בקיעים ביישוב ולהחליש את המאבק שלנו דרך הבקיעים הללו", הוא אומר, ורומז למאבק למען זארוג שהלך והתמוסס עם התלהטות האירועים.

האש ביצהר עוד רחוקה מלכבות. מאז מעצר הנער בליל יום רביעי שעבר בגבעת קומי אורי, מתקבלים מדי יום דיווחים על עימותים אלימים בין כוחות הביטחון לנערי גבעות. המתבונן מהצד רואה בעליל כיצד כל החרפת צעדים מעמיקה את התהום, ורק מהלך אחד שפוי של בניית אמון או הבנה יוכל להשיב את היחסים ההדדיים למסלולם.