היסטוריה באבן ספיר:
נחנך מקווה מפואר במעמד הרב קנייבסקי

במעמד הרב חיים קנייבסקי נחנך מקווה נשים מפואר ומונגש במושב אבן ספיר הסמוך לירושלים.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תש"פ

נחנך מקווה מפואר במעמד הרב קנייבסקי-ערוץ 7
המקווה באבן ספיר
צילום: המרכז הארצי לטהרת המשפחה

מהפכה של ממש במושב אבן ספיר שבפרוזדור ירושלים: השבוע, לאחר עשרות שנים, נחנך במקום מקווה מפואר במעמד הרב חיים קנייבסקי ובהשתתפות מאות תושבי המושב והאזורים בסביבה. מדובר גם במקווה היחיד באזור המונגש לבעלות מוגבלות.

המקווה הוקם ע"י המרכז הארצי לטהרת המשפחה לזכר רעייתו של הרב קנייבסקי, הרבנית בת שבע אסתר, שנפטרה בדיוק לפני 8 שנים.

מנכ"ל המרכז עקיבא ויינר אמר, "זה מדהים לראות איך יישוב שהוא לכאורה חילוני פשוט ציפה ושיווע במשך שנים למקווה חדש על מנת שמצוות טהרת המשפחה תוכל להתקיים כהלכתה".

המושב אבן ספיר בהרי ירושלים מצטייר בעיני רבים כמושב חילוני לחלוטין, אך מסתבר שבשנים האחרונות המושב עובר מהפכה של ממש. לאחר שלפני כשנה וחצי נוסד לראשונה במקום מניין תפילות- השבוע היישוב זכה לקבל את פניו של הרב קנייבסקי שהגיע במיוחד למעמד חנוכת מקווה חדש ומפואר שנפתח כעת.

המקווה נבנה ומומן ברובו ע"י המרכז הארצי לטהרת המשפחה בעקבות דרישות ובקשות חוזרות של נשות המושב למקווה ראוי ומכבד. במקום היה קיים עד עתה מקווה ישן ומוזנח בן עשרות שנים, כשרובן המוחלט של הנשים שהיו מעוניינות לטבול העדיפו לנסוע למקומות מרוחקים יותר שיאפשר להן לטבול באופן ראוי יותר, כאשר גם כלות טרום נישואיהן כמעט ולא הגיעו למקום.

מיד כשהגיעו הפניות הראשונות החלו במרכז הארצי לטהרת המשפחה תהליך ארוך מול הגורמים הרלוונטיים לקידום בניית מקווה חדש - זאת במקביל לגיוס כספים ותכנון ועיצוב המקווה ע"י אדריכלית הארגון.

אופי העיצוב עד הפרטים הקטנים הוא תוצר של שיח עם נשות היישוב על מנת שהמקווה יותאם לדרישותיהן וצורכיהן. הבלנית במקום מתארת כי מאז פתיחת המקווה במוצאי יום הכיפורים זינק מספר הנשים שהגיעו לטבול ואף 2 כלות הגיעו ערב חתונתן.

הרב חיים קנייבסקי מגיע לחנוכת המקווה
צילום: המרכז הארצי לטהרת המשפחה

במרכז הארצי החליטו כי המקווה החדש ייקרא "באר שבע" על שמה של הרבנית בת שבע אסתר קנייבסקי שהלכה לעולמה לפני כ-7 שנים. כאשר גדול הדור הרב חיים קנייבסקי התבשר על ההחלטה הוא הודיע כי הוא מתכוון להגיע לחנוכת המקווה שתוכננה ליום פטירתה של הרבנית.

בנו של הרב, ראש ישיבת תורת מלך, שלמה קנייבסקי אמר בשם אביו כי "בניית בית כנסת זה מקדש מעט ויש לזה חשיבות כמו של בניית בית המקדש, כידוע בניית מקווה קודמת לבניית בית כנסת כך שהמעמד הזה של חנוכת המקווה הוא כביכול יותר משמח מבניית בית המקדש".

"המקווה נבנה ברמת גימור גבוהה ביותר תוך שיתוף פעולה מבורך ומוצלח גם של התושבים במקום וגם של המועצה האזורית מטה יהודה. במסגרת העבודות במקווה הכשרנו חדר עבור בעלות מוגבלות כאשר הוא היחיד באזור המונגש עבורן. זה מדהים לראות איך יישוב שהוא לכאורה חילוני פשוט ציפה ושיווע במשך שנים למקווה חדש על מנת שמצוות טהרת המשפחה תוכל להתקיים כהלכתה", אמר ויינר.