שדות ארץ ישראל נפרדים מר' ניסים

התמונה שאנצור איתי היא של הרב המבוגר מבני ברק מגיע שוב ושוב למושבנו, יוצא אל השדות, קשוב לכל שאלה קטנה וגדולה.

הרב אליאב מאיר , כ"ו בתשרי תש"פ

הרב קרליץ בביקור במושב גימזו
הרב קרליץ בביקור במושב גימזו
צילום: ללא קרדיט

במוצאי שמיני עצרת עלה לגנזי מרומים הרב ניסים קרליץ זצ"ל. בהספדים בשעת הלוויה שהתקיימה באיסרו-חג דובר בהרחבה על דמותו המיוחדת, גאונותו וגדלותו בתורה ובפסיקת הלכה, תוך מתן דגש על ענוותנותו המופלגת.

ענווה באה בדרך כלל על חשבון עוז וגבורה. יחידי סגולה דבקים במידותיו של חי העולמים – עוז וענווה. דומני שיש להוסיף תחום שלא דובר עליו, שבו נתגלה הרב קרליץ זצ"ל במלוא עוזו והעזתו: הקמת בית דין מיוחד לענייני שמיטה, שייחודו וגולת הכותרת שלו – אוצר בית הדין לכרמי היין שהקים הרב ונשא על כתפיו לראשונה בשנת השמיטה תשמ"ז.

זו היא העזה משום שציבור שומרי השמיטה במגזר הצרכני לא להוט לצרוך פירות בקדושת שביעית, ובפרט כשמדובר ביין או במיץ ענבים לקידוש, הבדלה וארבע כוסות. וכאן, במעורבות ישירה ומשמעותית של הרב אי"ש ינובסקי, רב אגודת הכורמים כרמל מזרחי, בשילוב ראש בית המדרש להלכה בהתיישבות הרב יוסף אפרתי ועוד רבנים, יצאו לדרך מיוחדת לניהול אוצר בית דין לכרמי היין, תחת הנחייתו ההלכתית של הרב קרליץ. כל זאת במטרה אחת ויחידה: ללכת בדרכו של דודו הגדול מרן החזון אי"ש זצ"ל, בדאגה לעם שבשדות, החקלאים גיבורי הכוח, שקיבלו על עצמם הדרכות ופסיקות מיוחדות כדי שהכול יתנהל כהלכה.

חשוב לציין שההעזה העיקרית היתה ההקפדה על מלאכת הזמירה, שתיעשה עוד לפני תחילת השמיטה בשלהי הקיץ של השנה השישית. כידוע זמירה אסורה מהתורה, והיא נעשית בדרך כלל בזמן החורף. ההקפדה על זמירה בקיץ לוותה בזעקה ומחאה של המדריכים החקלאיים, שזהו סיכון עצום ופגיעה חמורה בכרמי היין ובסיכוי ליבול, אך כאמור, גיבורי הכוח המאמינים בחי-עולמים וזורעים-זומרים, קיבלו את הסיכון שאכן בחסדי שמיים צלח, והיבול היה מבורך.

הרב קרליץ הקפיד גם שהתוצרת הקדושה בקדושה שביעית לא תימכר בחנויות, דבר שדרש באותה שנה הקמת מערך של חלוקה של פירות ובהמשך של מארזי בקבוקי היין ומיץ הענבים בתחנות מיוחדות שהוקמו בבתים פרטיים.

החקלאים שומרי השביעית הגיעו לביתו הצנוע של הרב בבני ברק והציגו שאלותיהם, וקיבלו את הדרכת הרב עד הפרטים הקטנים כנדרש. וגם הרב בעצמו, ירד לשדות וביקר ביישובים לעמוד מקרוב על המצב בשטח והשאלות המתבקשות. מאז עברו עוד שנות שמיטה, המערכת התפתחה ונהייתה מורכבת יותר, אבל הכול מכוח אותה העזה ראשונה ולקיחת אחריות מיוחדת של ר' ניסים זצ"ל.

רבבות רבבות ליוו אותו בהלוויה, תמונות רבות מכל 93 שנות חייו פורסמו, אך התמונה שאנצור איתי היא של הרב המבוגר מבני ברק מגיע שוב ושוב למושבנו, יוצא אל השדות, פוגש בשבילים ילדים, מושבניקים וחקלאים, קשוב לכל שאלה קטנה וגדולה, כדי לקיים יחד את המצווה שנותנת חיזוק ותוקף לישיבתנו בארצנו: "כִּי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן לָכֶם וְשָׁבְתָה הָאָרֶץ שַׁבָּת לה'".

הרב אליאב מאיר הוא רב במועצה האיזורית חבל מודיעין, כיהן כרב המושב גמזו