הפסים זה בכלל קטע אופנתי
הפסים זה בכלל קטע אופנתי צילום: iStock

מי יודע מדוע ולמה לובשת הזברה פיג'מה? לאחר שנים של מחקר, נראה שסוף סוף התגלתה התשובה לשאלה הידועה, והיא קשורה גם לחיות נוספות.

השאלה לגבי הפסים של הזברה מעסיקה ילדים וחוקרים כבר שנים רבות. למרות שבעבר חשבו שהפסים קשורים לצורכי הסוואה, מחקרים חדשים מצאו סיבה מקורית לאופנת הזברה, והחליטו להלביש גם פרות וסוסים בשחור ולבן.

לפני מספר שנים, צוות חוקרים בריטי החליט לבדוק אחת ולתמיד מה הסיבה לפסים הייחודיים של הזברה. מכיוון שלא קל להתקרב אל הזברות בטבע, החוקרים הלכו לחוות זברות מבויתות בשביל לבדוק את העניין לעומק. לאחר צפייה ממושכת בזברות ובסוסים שבחווה התגלה כי היתרון הגדול של הפסים הוא לא בהסוואה מפני חיות טורפות, אלא דווקא בגירוש יתושים וזבובים.

עדיין לא ברור בדיוק למה, אבל למרות שיתושים וזבובים התקרבו מרחוק גם לזברות וגם לסוסים- בפועל הם נחתו רק על הסוסים. המעופפים המציקים התקרבו לזברות אך במקום לנחות עליהן הם רק עברו לידן או אפילו התנגשו בהן בטעות. החוקרים משערים כי פסי הזברה מסנוורים את המעופפים, וייתכן שהדבר קשור לאשליה האופטית שגורמת למי שמסתכל על פסים להרגיש כאילו הם זזים.

לאחרונה, החליטו לקחת את המחקר הזה צעד אחד קדימה ולנסות להשתמש בהגנה הטבעית של הזברות גם אצל חיות אחרות. החוקרים הלבישו מספר סוסים בשמלת פסים שתגן עליהם מפני היתושים והצליחו להפחית בכך את מספר העקיצות.

באותו האופן, חוקרים יפניים ניסו לבדוק את השפעת הפסים גם על עדר פרות שחורות, וצבעו אותם בפסים לבנים. לאחר מספר חודשים נמצא כי הפרות הצבועות נעקצו חמישים אחוז פחות מאשר הפרות הרגילות. לדבריהם, עם השיטה החדשה ניתן להפחית את השימוש בחומרי ההדברה הרגילים כנגד יתושים, ולהשתמש במקומן בדרך טבעית וזולה יותר.

אז בפעם הבאה שתרצו לברוח מעקיצות היתושים, אולי תנסו פשוט ללבוש פסים. כי אם זה עובד לפרות ולסוסים- אין סיבה שזה לא יעזור גם לכם.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו