כך יטופלו אתגרי העם היהודי בתפוצות

הסוכנות היהודית תאשר השבוע תכנית אסטרטגית חדשה לעם היהודי לעשור הקרוב שתכלול ניסיון לבניית גשר דו צדדי בין יהודי ישראל והתפוצות

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ח בתשרי תש"פ

יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג
יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג
צילום: אלירן אהרון

הסוכנות היהודית עומדת לאשר תכנית פעולה אסטרטגית לעשור הקרוב, שנועדה לתת מענה לאתגרים הגדולים הניצבים בפני העם היהודי בעידן הנוכחי.

מיפוי האתגרים ועקרונות הפעולה שנגזרו מהם גובשו בתהליך כלל עולמי, ראשון מסוגו בעם היהודי, שנערך בחודשים האחרונים בראשות יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית יצחק הרצוג ביחד עם יו"ר חבר הנאמנים מייקל סיגל, מנכ"לית הארגון אמירה אהרונוביץ ויו"ר הוועדה לתקציב וכספים בחבר הנאמנים, בת קיפר לאונרד.

התכנית החדשה תעמוד לאישור בפני חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, שיתכנס בירושלים החל מהבוקר (ראשון) למשך שלושה ימים בהשתתפות מאות מנהיגים של קהילות יהודיות מכל רחבי העולם.

במהלך ימי הועידה יישאו דברים בפני נציגי העולם היהודי גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, הצפויים להתייחס בין היתר לאתגרי האנטישמיות ולביטחון יהודי התפוצות לאור אירועי האנטישמיות הגוברים ברחבי העולם.

על פי התכנית האסטרטגית, הסוכנות היהודית תפעל להבטחת ביטחונן של הקהילות היהודיות ברחבי העולם ותנהל מאבק נחרץ בגילויי האנטישמיות ובאנטי ציונות שהגיעו לשיאים חדשים בשנים האחרונות.

בנוסף, הסוכנות תתמקד בעידוד עלייה לישראל והתסייע לעולים ארצה מתוך בחירה ובמקביל תנהל מבצעי עליית חירום חשאיים.

אתגר נוסף שבו תעסוק הסוכנות היהודית בעשור הקרוב הוא השכנת שלום בית ואיחוי השסעים בעם היהודי באמצעות חיזוק הזיקה של יהודי העולם זה לזה ולמדינת ישראל ובניית גשר דו צדדי בין יהדות התפוצות לבין ישראל.

עוד הוחלט על פי התכנית האסטרטגית כי הסוכנות היהודית תדאג לייצג את מגוון הקולות של יהודי התפוצות בקרב קובעי המדיניות בישראל ובתוך החברה הישראלית בסוגיות החשובות לעם היהודי ובנוסף, תבטיח את מעורבותה של יהדות התפוצות בעיצוב פניה של החברה הישראלית.

העקרונות של התכנית האסטרטגית גובשו בתהליך מתמשך שהובילה הנהגת הסוכנות היהודית בראשות הרצוג בחודשים האחרונים ביחד עם שותפיה בפדרציות היהודיות של צפון אמריקה (JFNA), ההסתדרות הציונית העולמית, וקרן היסוד וביחד עם חברי חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, הנהלת הארגון ועובדיו.

במסגרת תהליך זה התכנסו יחדיו מיטב המוחות בעם היהודי ומאות מנהיגי קהילות וארגונים יהודיים מיבשות שונות ברחבי העולם ומישראל, על מנת לקיים דיון משותף ויחיד מסוגו למיפוי האתגרים הגדולים ביותר הניצבים בפני העם היהודי בעת הזו והתפקיד הייחודי שצריך להיות לסוכנות היהודית בהתייחס לאתגרים אלו בעשורים הקרובים.

הכינוסים, שנערכו בניו ג'רזי שבארה"ב ובמילאנו שבאיטליה, זכו לכינוי "המעבדה" והתנהלו בתנאים סטריליים, ללא מכשירי טלפון או מחשבים ניידים באולם הכינוסים, כדי לאפשר למשתתפים להתמסר באופן מלא למאמצי החשיבה המשותפת.

במסגרת התכנית החדשה, הסוכנות היהודית תנהל מאבק נחרץ וחסר פשרות באנטישמיות הגואה ברחבי העולם, במאמץ משולב עם ממשלת ישראל, הקהילות היהודיות וארגונים נוספים, בשלוש זירות מרכזיות: הזירה המדינית שתכלול פעילות מול נשיאים, ראשי מדינות וממשלות ופרלמנטים וגופי אכיפה ברחבי תבל; הזירה הביטחונית שתבטיח את ביטחונם של יהודי העולם ותעסוק בהגברת אמצעי האבטחה והמיגון של מוסדות קהילתיים בקהילות היהודיות; והזירה החינוכית-תודעתית שתעסוק במיגור תופעות של אנטישמיות, שנאת זרים וגזענות וחינוך לישראל באמצעות מערך של מאות שליחים ישראלים ועבודה עם מחנכים מקומיים שיעסקו בפעילות חינוכית מול קהלים שונים ועריכת מחקרי עומק בתחום.

מחקרים וסקרים שנערכו בשנים האחרונות מצביעים על זינוק חסר תקדים בעוצמה, בתדירות ובפרישה של גילויי האנטישמיות לכל רובד של החיים ובכל מקום בעולם. רק בשנה החולפת אירעו מאות אירועים אנטישמיים אלימים ואירועים מסכני חיים ברחבי תבל, ששיאם בטבח הנוראי שהתרחש בדיוק לפני שנה בפיטסבורג ובו נרצחו 11 יהודים בבית הכנסת 'עץ החיים'.

החודש שוב נמנע אסון כבד כשמחבל חמוש בכבדות ניסה לפרוץ במהלך תפילת יום הכיפורים לבית כנסת בעיר האלה שבגרמניה. דו"ח של האו"ם שפורסם השבוע מדווח כי שכיחותם של אירועים אנטישמיים הולכת וגדלה וכי הסיכון לאלימות כלפי יהודים ואתרים יהודיים התגבר באופן משמעותי.

משימה מרכזית שתעמוד בלב הייעוד של הסוכנות היהודית בעשור הקרוב היא להשכין שלום בית בתוך העם היהודי, על רקע שסעים וסוגיות המפלגות אותו סביב נושאים של פלורליזם (לדוגמא – סוגיות הכותל והגיור) ומגוון התצורות של חיים יהודיים בישראל ובעולם. בתוך כך, הסוכנות היהודית תפעל לפתח דיאלוג בין הקבוצות השונות, לחבר את הקהילות היהודיות זו לזו ולהעמיק את 'אהבת ישראל' ואת המרכזיות שלה בקרב יהדות התפוצות, כציר מרכזי המחבר את יהודי העולם זה לזה ומתוך ההבנה כי רק בניית גשר דו צדדי תבטיח ערבות הדדית בעם היהודי.

עוד הודגש בתכנית האסטרטגית כי הסוכנות היהודית תמשיך לייצג את הקולות של יהודי התפוצות בפני מקבלי ההחלטות ומנהיגות המדינה בישראל ותחזק את החשיבות של יהדות התפוצות ואת ההישגים שלה בקרב הישראלים. דגש מיוחד יושם על חיבור צעירים ישראלים ליהדות התפוצות באמצעות מגוון תכניות חינוכיות ועל העמקת המחויבות שלהם כלפי העם היהודי. על פי התכנית, הסוכנות היהודית גם תפעל להבטיח את מעורבותה של יהדות התפוצות בעיצוב פניה של החברה הישראלית.

על מנת ליישם את התכנית האסטרטגית, הסוכנות נערכת להגדיל את מספרם של השליחות והשליחים הישראלים שישרתו מטעמה בקהילות יהודיות ברחבי העולם באופן משמעותי. כבר כיום מפעילה הסוכנות היהודית בכל שנה למעלה מ- 2,000 שליחות ושליחים, ובכללם גם מאות בני ובנות שירות שיוצאים לשנת שירות בתפוצות לפני גיוסם לצה"ל.

כעת בכוונת הסוכנות היהודית לפעול בפרישה גיאוגרפית רחבה יותר ולתת מענה לצרכים הייחודיים של כל אחת מהקהילות היהודיות הגדולות מחוץ לישראל. זאת לצד המשך הבאתם של עשרות אלפי צעירים כל שנה לחוויה חינוכית מעצבת בישראל, על מנת להבטיח את מקומה של ישראל בזהותם היהודית וחזרתם כמנהיגים אקטיביים ומחויבים לקהילותיהם.

מודל ההפעלה הארגוני של הסוכנות היהודית יורחב גם הוא ויתבסס מעתה על יצירת קואליציות של שותפים, קיימים וחדשים, שיפעלו באופן קולקטיבי להשפעה עמוקה וארוכת טווח אל מול האתגרים הגדולים הניצבים בפניו של העם היהודי. הסוכנות היהודית גם תפתח פלטפורמות פעילות שיאפשרו לשחקנים נוספים לקחת חלק בפעילותה ובכך, להגדיל את נפח הפעילות למען המטרה המשותפת.

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, אומר כי "מדובר ברגע היסטורי עבור ארגון שעשה היסטוריה בחיי העם היהודי בתשעים שנות קיומו. הסוכנות היהודית הקימה את מדינת ישראל, העלתה שלושה וחצי מיליון עולים, הקימה מאות יישובים וכעת מגדירה מחדש את המשימות האסטרטגיות בהן תתמקד בעשור העשירי שלה לאור אתגרי העם היהודי בעת הנוכחית".

"יחד עם שותפים נוספים בקהילות היהודיות ובישראל נפעל כדי לתת מענה הכרחי לאתגרים הגדולים הניצבים בפני העם היהודי - השכנת שלום בית בעם היהודי, בניית גשר דו-צדדי בין התפוצות לבין ישראל, עליה ארצה ובטחון יהודי העולם", הוסיף הרצוג.

יו"ר חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, מייקל סיגל, ציין כי "הקשרים בין כלל הקהילות היהודיות בעולם והקשר שבין יהדות התפוצות לבין ישראל הם בעלי חשיבות הן לעתיד של העם היהודי והן לעתידה של מדינת ישראל. השינוי האסטרטגי שמובילה הסוכנות היהודית בימים אלה משקף את החשיבות שיש בבניית הקשרים האלה".

מנכ"לית הסוכנות היהודית, אמירה אהרונוביץ, המובילה את תהליך השינוי בתוך הארגון סיכמה ואמרה כי "רק בנייה של גשר דו צדדי, בו יפסעו יחד יהודים מקהילות העולם ומהחברה הישראלית, תוך העמקת ההיכרות, ההערכה והאהבה יביאו לחזון של ערבות הדדית, ברית ייעוד משותפת ועתיד מלוכד בעם היהודי".