גם השנה: השמאל הקיצוני נגד גנדי

זנדברג הודיעה שלא תשתתף בישיבה לזכר גנדי והוסיפה: "כמו בכל שנה, מאז שנת 2016, אעלה את הצעת החוק לביטול יום ההנצחה המביש הזה".

ערוץ 7 , כ"ח בתשרי תש"פ

גם השנה: השמאל הקיצוני נגד גנדי-ערוץ 7
טרנספר זה לא מורשת. זנדברג
צילום: חזקי ברוך

ח"כ תמר זנדברג (המחנה הדמוקרטי) הודיעה היום (ראשון) כי לא תגיע ביום שלישי לטקס ההנצחה של רחבעם זאבי ותגיש הצעת חוק לביטול יום ההנצחה.

"כמו בכל שנה, מאז שנת 2016, אעלה גם את הצעת החוק לביטול יום ההנצחה המביש הזה. הצעת חוק שהובילה במקור ח"כ לשעבר זהבה גלאון ולאחר מכן ח"כ לשעבר מיכל רוזין. טרנספר גזעני זה לא מורשת, בטח לא כזו שיש להנציח. אונס ואלימות היא לא מורשת, וודאי לא כזו שיש להוקיר", כתבה זנדברג בפוסט בפייסבוק.

זנדברג הוסיפה וציטטה דברים שאמר ח"כ יוסי שריד לפני אישור החוק להנצחת רחבעם זאבי: "מדינת ישראל תהיה הראשונה בעולם שמנציחה אדם שתורתו נחשבת לפשע בינלאומי. ספר החוקים של מדינת ישראל יסמיק מרוב בושה כאשר החוק הזה יעבור".

בהמשך הוסיפה, "בשנת 2016 נחשפו בתוכנית התחקירים 'עובדה' עדויות קשות המוסיפות עוד סיבה מדוע יש לדאוג לכך שמורשתו של רחבעם זאבי לא רק שלא תונצח ולא תילמד במערכת החינוך, אלא תישכח ותיוותר במקומה הראוי – העבר הרחוק. התחקיר חשף עדויות קשות נגד רחבעם זאבי הן ביחס למוסר הלחימה, הרג לא מוצדק והתעללות בגוויות תוך סיכון חיי החיילים שתחת פיקודו. כמו כן הובאו עדויות חמורות על אלימות מינית, תקיפות מיניות ואונס שבוצעו על ידי רחבעם זאבי לאורך השנים, חלק מהם גם כלפי חיילות עליהן פיקד".

"ההנצחה של רחבעם זאבי מהווה פגיעה חוזרת ונשנית בקורבנותיו, והצגתו כגיבור לאומי חוטאת לאמת ההיסטורית ומכתימה את עצם ההגדרה הישראלית למילה 'מורשת' – ומכאן שיש לבטלה. כך כתבנו בנימוק הצעת החוק הזאת, שכעת, לאור הניסיון של ראש הממשלה להכניס כהניסטים לכנסת, לאור הגזענות המתגברת ולאור הניסיון לראקציית מחאת המי טו, הנימוקים האלה חשובים מתמיד וביטול היום הזה הוא מסר חשוב מאי פעם", הדגישה.