אולפני טלויזיה
אולפני טלויזיה צילום: iStock

קליפ | מתחילים מחדש | אמני ישראל

אנחנו רגילים לזלזל בתקשורת ולזרוק 'פייק ניוז' על כל טענה של המגולחים והמעונבים באולפני החדשות, אלא שעל טענה אחת יש להם גם הוכחות מוצקות וברורות – טענת ה'הדתה'.

אכן, ישראל הולכת ומתמסרת למסורת, הופכת ליותר דתית, יותר מאמינה ויותר מחוברת לבורא העולם. באמת מלחיץ את מי שנלחץ מקצת יהדות, אבל בשבילנו מדובר בחדשות טובות ומשמחות.

איפה זה מתבטא בצורה הטהורה ביותר? תסתכלו על גיבורי התרבות הישראלים, רוקיסטים מרדניים וראפרים פרובוקטיביים – אאוט, ישי ריבו, תהלים, כיפות וציציות – אין.

אז בזמן שישנתם, עולם התשובה התעורר. גלגל"צ כבר נשמע לא פעם כמו גלגלבד"ץ. דוד המלך הוא האמן המושמע ביותר והקדוש ברוך הוא הפך למושא שירתם של עוד ועוד סלבריטאים. כשעומר אדם, אייל גולן ונתן גושן מצטלמים עם תפילין, עם סידורים בקברי צדיקים ובימי שישי עמודי האינסטגרם של כוכבי ישראל מתחרים בדבר התורה המרענן והמחדש לפרשה, אפשר לומר שמסורת ישראל זה הדבר החם היום.

כשמשלבים מסורת בעדינות, יחד עם בשורת האחדות שמכה גלים גם כן (קולולם, שבט אחים ואחיות, מופעי איחוד שהפכו לטרנד) – גם פרסומת מוזיקלית ללימוד יומיומי של גמרא והלכות מגיעה לשלושה מיליון צפיות ומיליונים נוספים לקאברים השונים, מתנגנת בטבעיות בתחנות הרדיו ומאחדת מעל לעשרים מהאמנים המושמעים בישראל. מה שלפני שנים לא רבות היה נשמע כמו אחרית הימים ותסריט בדיוני, הוא הוא המציאות התרבותית היום בישראל.

חוזרת העטרה ליושנה:

שיר | אל מסתתר | גלעד שגב

עוד באותו נושא – שירת המונים מסורתית היא לא משהו שהמציאו 'ותן חלקנו' או עובדיה חממה ב'אנא בכח', היא הזמירות והפיוטים של בתי הכנסת והיא שירת הבקשות של ערבי שבתות החורף בקהילות עדות המזרח, שהתחילה שוב להישמע בשבת בראשית האחרונה.

אחד מהאמנים שלקחו את השירה האהובה הזו אל לב המיינסטרים הוא גלעד שגב, שזיהה את הפוטנציאל כבר לפני כמעט עשור, בתחילת עידן המוזיקה היהודית, וזכה ליצור את אחד משיריו המצליחים, על בסיס הפיוט הפותח של השירה העתיקה: 'אל מסתתר'.

פיוט | שירת הבקשות | דוד שירו וחזנים

ולמי שמתקשה לעכל את העיבודים המודרניים לשירת הבקשות, למזלנו זכינו בדורנו לחזן דוד שירו, שמקפיד לתעד ולשורר את הפיוטים העלומים והידועים, הגנוזים והחשופים, וזכה להעמיד תלמידים הרבה, בידיעתו ושלא בידיעתו ולהפיץ את בשורת פיוטי המזרח בעולם.

אחד הפרויקטים היפים שזכה להקים הוא הקלטת כל שירת הבקשות בליווי מקהלת חזנים ונגינה מינימלית שמוסיפה חן במידה לשירה הווקאלית והקבוצתית.

הכל זמין ביוטיוב:

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו