אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

המעבר משעון הקיץ לשעון החורף מטריד בכל שנה את ד"ר גבי אביטל, דוקטור להנדסת אווירונאוטיקה וחלל ומי שישב בוועדה לשעון קיץ בשנת 2012.

לדעתו, שעון הקיץ במתכונתו הנוכחית, אינו מועיל כלל. בשיחה עם ערוץ 7 הוא דוחה את הטענות שהוכח מדעית שהנהגת שעון הקיץ היא מהלך מועיל.

"מעולם לא היה ויכוח מדעי סביב הנושא. זה אחד הדברים שמשכו אותי לעניין לפני הרבה שנים היא לבדוק את הסיפור הזה. הציגו שיש כביכול ראיות מדעיות אבל לא היו כאלה. החלו לדון בשעון הקיץ בישראל בשנת 1976 כשיצחק רבין ע"ה היה ראש הממשלה ומינה את מנכ"ל משרד לטפל בעניין. מאז ועד 2012 היו שבע ועדות, אני הייתי חבר בשביעית.

''באף אחת מהן לא הוכח שיש חיסכון באנרגיה, או שפיריון הייצור גדל, שיש פחות תאונות דרכים וכל סעיף אחר שהובא כנימוק לצורך בשעון הקיץ", מספר אביטל שכיהן בעבר כמדען הראשי של משרד החינוך וכיושב ראש חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי.

לדבריו, "כשהייתי בוועדה הסתמכנו גם על פשרה שהיתה בכנסת וסוכם ששעון הקיץ יונהג למשך חצי שנה וזה היה בסדר גמור כולל סקר שנעשה במיוחד כדי לבדוק את תחושות הציבור בנושא. מאז באה ועדה נוספת שהחליטה שהגישה ההיא לא נכונה והאריכה את שעון הקיץ עד 31 באוקטובר, בנימוק שלפיו 'אנחנו צריכים להיות כמו באירופה'. אלא שעכשיו אירופה חוזרת בה בנושא הזה ואני מצפה שגם בישראל ינהגו כך".

ומה השתנה באירופה? "לפני כמה חודשים הוחלט במדינות האיחוד האירופי שכל מדינה תכריע עד 2021 איזה גישה לאמץ, שעון חורף כל השנה או שעון קיץ כל שנה. אבל ישראל אינה צריכה להיות תלויה באירופה. לרוב מדינות העולם אין שעון קיץ, לחלקן היה וביטלו אותו".

לד"ר אביטל יש המלצה אישית בנושא. "אפשר שיהיה שעון קיץ למשך ארבעה חודשים לכל היותר - מחג השבועות ועד אמצע חודש אלול. זה די והותר ולא פוגע באופן משמעותי במתפללים. זה מתחשב בכלל האוכלוסייה".