350 אלף הפגינו ברחובות ברצלונה: בחב"ד מתמקדים בעשייה

שליח חב"ד בברצלונה עוקב אחרי הפגנות המחאה הסוערות הנוגעות לעתיד חבל קטלוניה ומספר האם וכיצד הסוגייה נוגעת ליהודי העיר.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ח בתשרי תש"פ

350 אלף הפגינו ברחובות ברצלונה: בחב"ד מתמקדים בעשייה-ערוץ 7
ההפגנות בברצלונה
צילום: REUTERS/Sergio Perez

מאות אלפים יצאו בימים האחרונים לרחובות ברצלונה והפגינו בעד ונגד עצמאות לחבל קטלוניה.

הרב דוד ליברזון, שליח חב"ד בעיר, מספר לערוץ 7 כי הויכוח עצמו נוגע עמוק ביהודי העיר אבל ההפגנות קצת פחות.

"הויכוח משפיע על הקהילה כי יש אנשים שבעד המהלך ויש אנשים שנגד, כמו כל עניין פוליטי. הייתי אומר שבברצלונה הדעות חלוקות ויש מחאות לשני הצדדים, כשכוחם של מתנגדי ההפרדה מספרד קטן יותר, כי מי שבעד הפרדת קטלוניה אין לו מה להפסיד. בימים הראשונים של המהומות הן הורגשו בכל רחבי העיר. היום זה מרוכז בעיקר באזור מסויים של העיר, ליד הפרלמנט".

לדבריו, בשבת האחרונה שומרי המצוות לא חשו בהפגנות. "אתמול יצאו 350 אלף איש לרחובות ואני לא שמעתי ולא הרגשתי. היתה שבת רגילה מבחינתנו".

הרב ליברזון מציין שנוכחות משטרה מורגשת הרבה יותר באזורים יהודיים אך תולה זאת בסיבות אחרות. "יש יותר אבטחה אבל לא בגלל זה, אלא מאז ניסיון הפיגוע בקהילה היהודית בהאלה בגרמניה המשטרה לקחה על עצמה לשים ניידת מול כל בית כנסת או בית ספר יהודי, אינני יודע עד מתי זה יימשך".

הוא מציין שאנטישמיות אינה מורגשת במיוחד בעיר. "בספרד אנחנו מיעוט שאין לו שום זהות בחברה. לפי התורה היינו יכולים לומר שאנחנו בטלים בשישים. אנחנו לא בולטים בתוך החברה, כי אין הרבה מאוד יהודים. מספר היהודים בקהילה הוא כ-1500 משפחות.

"אין אנטישמיות ברחוב. אמנם במדיה יש אנטישמיות אפילו יותר מבמקומות אחרים, אבל זה לא מורגש ביום יום. אני מסתובב תמיד עם כיפה וכובע וזה לא מפריע. אני לא מסתובב באזורים שאני חושב שלא יהיה נוח לי".

רגע אחרי שהסתיימו החגים, מספר שליח חב"ד שהתקופה היתה שמחה במיוחד. "ברוך השם היו חגים יפים מאוד ואנחנו מקווים שתש"פ - תהיה שנת ו'פרצת'. שנפרוץ, נתקדם, נמשיך. לנו יש תפקיד ולכל יהודי יש תפקיד ואנחנו מובטחים שזה יהיה טוב".