שנה לטבח בפיטסבורג
הגיע 4 דקות מאוחר וחייו ניצלו

יהודה סאמט ניצל ממחנות הריכוז של הנאצים ולפני שנה, שלא כמנהגו, הוא איחר לבית הכנסת בפיטסבורג וכך ניצלו חייו.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"ט בתשרי תש"פ

בית הכנסת עץ חיים, פיטסבורג
בית הכנסת עץ חיים, פיטסבורג
צילום: אלקסי רוזנפלד

יהודה סאמט, ניצול שואה בן 80 ששרד גם את הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג לפני שנה, סיפר ל'גל"צ' שדווקא באותו יום הוא איחר.

"הגעתי 4 דקות מאוחר", הוא אמר. "אני בדרך כלל מגיע מוקדם באיזה 10 דקות או משהו כזה והגעתי לשם בשעה 9:50. כשהגעתי לבית הכנסת נכנסתי לחניה לנכים, פתאום בא איזה בחור יפה, הורדתי את החלון והוא אמר לי תלך חזרה יש יריות בבית הכנסת שלך".

סאמט תיאר איך ראה את הטבח מול עיניו. "מכיוון שהייתי אי פעם חייל, לימדו אותנו שכשאתה שומע יריות אל תירה, תראה מאיפה זה בא. אז שמתי את הראש שלי לכיוון צד הנוסעים וראיתי אותו פנים אל פנים. אבל הוא היה כל כך עסוק לירות בשוטר ואני מתאר לעצמי שהוא ראה אותי ואז החלטתי לחזור, לצאת מהחניה וללכת הביתה".

השמועה החלה להתפשט ובינתיים מי שחיכתה לו בבית הבינה שהוא נסע היישר למקום הטבח. "כשהגעתי הביתה הסוכנת שלי בכתה וחיבקה אותי. היא אמרה לי 'אני הייתי בטוחה שאתה נהרגת'. מדוע?" הוא שאל, "'מכיוון שלא ענית לטלפון'".

"צלצלתי לפילדלפיה, לבת שלי, כדי להודיע שאני חי. בתי אמרה לי שאני אלך למרכז היהודי והייתי שמה כמעט 10 שעות. לא היו שום ידיעות מבית הכנסת, לא היו שום חדשות. לא ידענו את הכובד של המעשה הזה עד למחרת. כולם היו מעורבים בזה, כולם הרגישו שמה שקרה לא היה טוב", הוסיף.

לסיכום דיבר סאמט על האנטישמיות שלדעתו לעולם לא תיפסק. "היינו 10 וחצי חודשים בברגן בלזן, אז אמרתי - בשבילינו זה אף פעם לא יפסיק האנטישמיות".