נסגר תיק חקירת מותו של פלסטיני

החקירה נסגרה לאחר שתשעה לוחמים מגדוד לביא הבקעה נחקרו בחודש אוגוסט אשתקד במסגרת חקירת הפרשה במצ"ח.

ערוץ 7 , כ"ט בתשרי תש"פ

נסגר תיק חקירת מותו של פלסטיני-ערוץ 7
התיק נסגר
צילום: ISTOCK

הפרקליטות הצבאית סגרה את תיק חקירת מותו של פלסטיני במהלך מעצר מבוקשים ביריחו, כך דווח הבוקר (שני) בחדשות 'כאן'.

החקירה נסגרה לאחר שתשעה לוחמים מגדוד לביא הבקעה נחקרו בחודש אוגוסט אשתקד במסגרת חקירת הפרשה במצ"ח.

ממידע שהעביר באחרונה דובר צה"ל לסוכנות החדשות אי־פי עולה כי בנוסף לכך הפרקליטות סגרה עוד שני תיקי חקירה של הרג פלסטינים בידי חיילים.

בארגון השמאל הקיצוני 'בצלם' טוענים כי מתחקיר שקיימו על המקרים עולה שמעשה ההרג בכולם כלל לא היה מחויב המציאות.

"למרות זאת, ולמרות שאפילו לפי פקודות הצבא מקרים אלה לא היו צריכים להסתיים במוות, עצם קיומן של החקירות יצר שוב אשליה בנוגע לקיומו של מנגנון דין וחשבון מתפקד", מוסיפים בארגון.

לטענתם, "סגירת התיקים בשלושת המקרים הללו אינה טעות. היא חלק ממדיניות ארוכת שנים של הפרקליטות הצבאית, שבגינה הודיע בצלם בשנת 2016 כי לא יוסיף עוד לשתף פעולה עם מערכת אכיפת החוק הצבאית. תיקי ההרוגים מתחילת 2018, שמערכת אכיפת החוק סיימה לטייחם, מצטרפים למאות תיקים אחרים שטויחו גם הם לאורך השנים".

כזכור, מדובר באירוע שתועד והופץ ברשתות החברתיות בחודש אוגוסט 2018, במהלכו נראה יאסין סראדיח, בן 31, מחזיק חפץ מסוים, רץ לכיוון חייל שהיה במקום סמוך – ונורה על ידו. לאחר מכן, נראים חיילים בועטים בו כשהיה שרוע על הקרקע.

בנתיחת גופתו במכון לרפואה משפטית התגלה כי סראדיח מת מהירי. ממצאי הנתיחה סתרו את תחקיר צה"ל, שפורסם קודם לכן, לפיו הפלסטיני נהרג כתוצאה משאיפת גז מדמיע. עוד עלה מנתיחת הגופה כי החבלות האחרות שהיו על גופו, מעבר לחדירת הקליע, היו מינוריות ולא יכלו להביא למותו.