''ממשלת מיעוט בתמיכה ערבית – בגידה''

ד"ר חגי בן ארצי מזועזע מהעלאת האפשרות לממשלת שמאל הנתמכת בקול הערבי: לא מגייסים אותם כי הם חלק מהעולם הערבי, אז להקים ממשלה?

שמעון כהן , כ"ט בתשרי תש"פ

ד"ר חגי בן ארצי
ד"ר חגי בן ארצי
צילום: חזקי ברוך

ד"ר חגי בן ארצי, גיסו של ראש הממשלה ומרצה לתנ''ך באוניברסיטת בר אילן, סבור כי האפשרות להקמת ממשלת שמאל עם המפלגה הערבית אינה אלא בגידה בערכי הציונות.

"אני מזדעזע כשאני שומע שמאז גנץ קיבל את המנדט להקמת ממשלה אומרים חברי 'כחול לבן' והגוש שלהם שבא בחשבון מבחינתם הקמת ממשלת מיעוט הנשענת על המפלגות הערביות. יריב לוין אישר את הדברים בעקבות הפגישה עם 'כחול לבן', יאיר גולן הביע תמיכה בממשלת מיעוט כזו. אני מזדעזע.

''לחשוב על מי שהנהיגו את הצבא, מפלגת הרמטכ"לים, שיודעים משהו על ביטחון, מדברים על הקמת ממשלה שבה תהיה מפלגה שתומכת בחמאס ובחיזבאללה ובאויבי ישראל? להקים ממשלה שתלויה בהם וברצונו הטוב של אחמד טיבי היועץ של ערפאת?".

מוסיף ד"ר בן ארצי: "עצם האמירה שאפשרות כזו קיימת ואף אחד מראשי המפלגה לא קם ואמר שדבר כזה לא אפשרי, כולל האוזר ויעלון, בעיני זה לא פחות מאשר בגידה. אני משתמש בהיסוס רב במושג הזה אבל אין לי ברירה כי במדינה יהודית, שמהותה היא שהעם היהודי לוקח את גורלו, בידיו, להקים ממשלה שכל החלטה שלה תהיה תלויה בערבים זו בגידה".

בן ארצי אינו מקבל את הטיעון לפיו ניתן להקים כעת ממשלה העוסקת בסוגיות אזרחיות פנימיות, ובסוגיה שכזו ניתן להכיל גם את המפלגה הערבית המשותפת. "זו טענה שמבטאת טעות איומה ונוראה. הרמטכ"ל, שאינו איש פוליטי, אמר שאנחנו במצב שביר ונפיץ ויכולה לפרוץ מערכה בחזיתות. אנחנו בעיצומו של עימות במשך כבר מאה שנה. תמיד אני שואל את חבריי השמאלנים אם הם היו מוכנים לצאת למלחמה עם הערבים מאום אל פאחם. הם אומרים שלא, ולכן לא מגייסים אותם. הם אזרחים שווים כל עוד לא מדובר בצבא. אף אחד לא מדבר על גיוס ערבים מאום אל פאחם, טייבה או טירה, כי הם נאמנים לעולם הערבי ואי אפשר לצאת למלחמה מול העולם הערבי כשאיתך תומכי האויב שלך. מזעזע אותי שיאיר גולן הגיע לשפל כזה. הוא מוכן לבנות ממשלה שתהיה תלויה בעמדת הערבים בהחלטות אסטרטגיות . שממשלה שתחליט על הפצצות בעזה תהיה תלויה בעמדה ערבית, זה שהוא מסוגל להגיד דבר כזה זה מזעזע. להגיד שהם אזרחים שווים זו דמגוגיה זולה, זו בגידה במהות הציונות ומהות המדינה היהודית".

"אני כבר לא מתפלא מהחילוניים שהגיעו לשפל מבחינה יהודית וציונית. מסתבר שמה שאמר ביבי לרב כדורי הוא צדק. מי שאומר שאפשר להישען על המיעוט הערבי שכח מה זה להיות יהודי, אבל מילא שכחת להיות יהודי, אבל היית בצבא ואתה מבין את המשמעות. זה מזעזע", אומר בן ארצי ותוהה על עמדתו השקטה של אביגדור ליברמן שגם הימנעותו נצרכת לטובת הקמת ממשלת מיעוט שכזו, "זה שהוא לא אומר בפורש שיצביע נגד ממשלה כזו זה מעיד על האופי של ליברמן כחסר ערכים אמתיים".

"הפסקתי להאמין בציונות החילונית, צר לי להגיד את זה, אבל ב'כחול לבן' יש כמה אנשים דתיים. איפה חילי טרופר שהיה איש חינוך ערכים וציונות. הוא אמר ש'כרגע זה לא על הפרק'. הוא לא אמר שזה לא בא בחשבון. איך אתה יכול לדבר ככה? עד כדי כך מעבירה אותם תאוות השלטון על דעתם?".

מוסיף בן ארצי: "חובתי הבסיסית כיהודי ואזרח ישראל, עוד לפני שהזוועה הזו תתרחש, לקום ולזעוק זעקה גדולה ומרה. העובדה שיהודים במפלגות ציוניות מדברים על כך כאפשרות זה זוועה שמראה לאיזה שפל נורא מבחינה יהודית וציונית הגיע השמאל החילוני. אני קורא לכל מי שעדיין נפש יהודי הומיה בליבו לזעוק בכל צורה, באינטרנט, בהפגנות. הולכים ומדברים כאן על משהו שהוא בגדר בגידה".

ואולי, שאלנו את ד"ר בן ארצי, יודעים ב'כחול לבן' שאם אופציית ממשלת המיעוט תוסר מעל סדר היום הדבר ישמש את נתניהו שיבין שאין לגנץ חלופה, אולי כל השיח הזה אינו אלא מהלך פוליטי מתבקש ומובן?

"אני לא איש פוליטי. אני מדבר ערכים. יש דברים שאסור להשתמש בהם כתרגיל פוליטי. שהם לא הווא-אמינה. רבי אמנון ממגנצא מענה את עצמו בגלל שהעלה את האפשרות לחשוב על התנצרות. יש דברים שלא אומרים. לא מתחברים לתומכי חיזבאללה למען תרגיל פוליטי".

"הם אומרים אנחנו 'כחול לבן', דגל המדינה, ועצם העובדה שהם מוכנים לדבר על זה זהו הדבר הנורא. גדל כאן נוער וציבור שאומר שזה בסדר. בעבר זה היה שיח אקדמי, אבל מאז גנץ קיבל את המנדט זה נהיה שיח לגיטימי והחשש שלי הוא שהדברים יתממשו. אסור לדבר על דברים מפלצתיים שהורסים את המהות של המדינה".

באשר לשותפות אזרחית עם האוכלוסיה הערבית בממשלה רחבה שאינה תלויה בקול הערבי, אומר ד"ר בן ארצי: "כל עוד השותפות הזו מוגבלת רק לתחומים האזרחיים קיבלנו את זה בהקמת המדינה, אבל ממשלה עוסקת בדברים ביטחוניים, מקבלת מודיעין על המתרחש באיראן וכו', אפשר לשתף ערבים בממשלה כזו? בשארה מסר מודיעין קריטי לחיזבאללה!", הוא מזכיר.