אוקראינה
אוקראינה צילום: יהב גמליאל, פלאש 90

בעיירה פבליש השוכנת במחוז ז'יטומיר וסמוכה לברדיטשוב, נערכו בתקופה האחרונה שיפוצים נרחבים על ידי אגודת 'אהלי צדיקים'.

במהלך השיפוץ מופו שלשת בתי העלמין שהיו בעיירה הקטנטנה, בהם טמונים מאות מתושבי העיירה ואף מהעיירות הסמוכות, בראשם רבי אהרן מטיטיוב זצ"ל, נכדו הגדול של ה'בעל שם טוב', בנו הגדול של רבי צבי בן הבעש"ט.

תולדות חייו של רבי אהרן מטיטיוב לוטים בערפל, היות וכל ימיו נהג להסתתר מעיני הבריות ונחשב היה לצדיק נסתר, המתבודד בינו לבין קונו.

עם זאת, נודע שמו בשערים כצדיק אמת ופועל ישועות בקרב הארץ, והמונים מכל רחבי הסביבה והמחוז היו פוקדים את מעון קדשו בטיטיוב ולאחר מכן בעיירה פבליש, שם התיישב עד ליום פטירתו.

בתקופה האחרונה ביקר יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים' הרב ישראל מאיר גבאי בפבליש ועל פי עדויות מהימנות שקיבל מכמה זקנים מקומיים הזוכרים היטב את העיירה עם תושביה היהודיים מלפני המלחמה, עלה בידו כי בעיירה הקטנטנה הזו נמצאים לא פחות משלשה בתי עלמין, בהם היו טמונים מאות יהודי האזור.

בפנייתו לראש העיירה לקבל עזרה וסיוע בהנצחת המקומות החשובים לעם היהודי בפבליש, התבקש הרב גבאי לבצע מחקר היסטורי מקיף על בתי הקברות בעיירה.

ואכן לאחר שישב שעות ארוכות עם זקני העיירה ובהם קשיש נכרי בן 95 שאף הפתיע וזכר את שמות שכניו היהודיים בפבליש, מיפה הרב גבאי את מיקומם המדויק של שלשת בתי העלמין.

מהתחקיר ההיסטורי עולה כי בית הקברות הישן עמד במרכז הכפר סמוך לשוק המקומי, ולמרבה ההפתעה אף נמצאה מצבה אחת בתוך אחד הבתים הסמוכים.

בית עלמין זה נחרב עד היסוד ונחרש כליל, היות ומיקומו במרכז העיירה הפך אותו למקום מבוקש עבור סוחרים מקומיים שהתנחלו בו כבר שנים רבות.

על פי חישוב השנים, העמיד הרב ישראל מאיר גבאי אוהל עם מצבה לזכרו של רבי אהרן מטיטיוב נכדו של הבעש"ט שנטמן בפבליש וקברו נמצא בבית הקברות הישן.

כאמור, בפבליש נמצאו עוד שני בתי עלמין שגם הם נחרשו בצוק העתים, אך נותרו בהם קצת מצבות. לדברי הרב גבאי, בבית הקברות הישן אפשר עוד לראות כמה מצבות בודדות, ואילו בבית הקברות החדש יש עשרות מצבות.

בבית הקברות הישן הקים הרב גבאי אוהל לזכרם של הצדיקים הקבורים בו, כאשר למרבה הכאב לא ידועים שמותיהם של הנפטרים הטמונים במקום. גם בבית הקברות השלישי הנחשב לבית הקברות החדש, העמיד הרב גבאי אוהל לזכרם של ציוני צדיקים הקבורים בו.

"למרות שלכאורה מדובר בשדות חרושים כבר עשרות בשנים וכמעט שאין זכר למצבות הרבות שהיו שם, חשוב לנו מאד להעמיד שם ושארית לזכרם של מאות היהודים שהיו קבורים בשלשת בתי העלמין של פבליש, כדי שהגויים המקומיים ידעו לכל הפחות שמדובר במקומות החשובים להיסטוריה של העם היהודי שהתגורר כאן עד לפני המלחמה", מציין הרב ישראל מאיר גבאי.

"למרבה הצער, צברתי ניסיון של שנים רבות עם מקומות כאלו שלא השכלנו לציינם בעוד מועד כמקומות חשובים ליהודים, והמקומיים בנו עליהם בנייני מגורים ואבד זכרם מן הארץ", מוסיף הרב גבאי ומביע את חשיבותה של הפעילות במקום.