דגל השמש העולה
דגל השמש העולה צילום: ISTOCK

עימות חריף בין דרום קוריאה ויפן לקראת אולימפיאדת טוקיו 2020: משרד הספורט הדרום קוריאני פנה בחודש שעבר לוועד האולימפי הבינלאומי בדרישה לאסור על יפן להציג את דגל "השמש העולה" שלה במשחקים האולימפיים, בטענה כי מדובר בסמל למיליטריזם יפני ושלטון קולוניאלי.

אולם לאחר שראשי הוועד האולימפי סירבו להתחייב כי לא יציגו את הדגל היפני באולימפיאדה, אימצו חברי הפרלמנט הדרום קוריאני החלטה הקוראת לאסור את הצגת הדגל באולימפיאדה ומשווה אותו לצלב הקרס הנאצי.

"דגל השמש העולה דומה לסמל השטן עבור אסיאנים וקוריאנים, בדיוק כמו שצלב הקרס הוא סמל של הנאצים המזכיר לאירופאים את הפלישה הנאצית והאימה. הוא אינו מתאים להצגה במשחקים האולימפיים השלווים", טענה אן מינ-סוק, חברת המפלגה הדמוקרטית בפרלמנט הדרום קוריאני.

דגל השמש העולה נמצא במרכז מחלוקת ארוכת שנים בין דרום קוריאה ויפן, לאחר ששימש את הקיסר היפני במערכות מלחמה סביב אסיה והאוקיינוס השקט לפני מלחמת העולם השנייה ובמהלכה. הוא מציג דיסק אדם בעל 16 קרניים המתפרשות לכל צידי הדגל.

משרד החוץ בטוקיו הגיב להשוואה של דגל השמש העולה לצלב הקרס הנאצי, ואמר כי "אנו נגביר את ההסברה סביב הדגל, המהווה חלק אינטגרלי מהתרבות היפנית ומקובל בחלק נרחב של הקהילה הבינלאומית".