ג'יי סטריט: להפסיק להעדיף את ישראל על פני הפלסטינים

שדולת השמאל האמריקנית קראה למועמדים הדמוקרטים לשנות את סדר העדיפויות שקבע הנשיא טראמפ בכל בנוגע לישראל.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ל' בתשרי תש"פ

ג'יי סטריט: להפסיק להעדיף את ישראל על פני הפלסטינים-ערוץ 7
ברנדי סנדרס בועידת ג'יי סטריט
צילום: דוברות

הרוח הנושבת מועידת ג'יי סטריט, שדולת השמאל של יהודי אמריקה, היא הדרישה לשינוי ההתנהלות של הממשל בארה"ב אל מול ישראל.

נשיא השדולה ג'רמי בן עמי קרא בפתח הועידה להפסיק להעדיף את ישראל על פני הפלסטינים כפי שלטענתו פועל הנשיא טראמפ.

בנוסף, הוא ציין כי ארגון הסטודנטים של השדולה פתח בקמפיין כדי ללחוץ על המפלגה הדמוקרטית לכלול בקווי היסוד שלה קריאה לישראל לסיים את "כיבוש יהודה ושומרון".

בן עמי, שניצל את העובדה שבקהל נכחו מועמדים לראשות המפלגה הדמוקרטית רמז להם כיצד מצפים בג'יי סטריט שינהגו כלפי ישראל והצהיר כי לדעתו הסיוע הביטחוני האמריקני צריך להיות מותנה בהפסקה מוחלטת של פיתוח ההתיישבות ביו"ש.

"יש צורך לתמוך בחוקים שיתנו את מתן הסיוע הביטחוני לישראל. רמת הסיוע היא בסדר גמור אבל אנחנו רוצים לדעת האם הוא משמש למטרות הנכונות", אמר בן עמי.

בקהל ישבה המועמדת הדמוקרטית, איימי קלובשר, והיה נראה שהרמזים מופנים אליה. כשעלתה לבמה ונשאלה על הסיוע אמרה, "לדעתי דברים מסוג זה לא צריכים לעלות לדיונים פומביים, כי הסיוע לישראל הוא קצת יותר משמעותי משיחה בכנס".

היא אף ציינה, למורת רוחם של אנשי השדולה, כי היא מתנגדת לכל קריאה לקיצוץ בסיוע או להערמת קשיים בירוקרטיים הקשורים אליו. "בתקופת הנשיא טראמפ אזור המזרח התיכון הפך להיות בעייתי יותר ולדעתי הסיוע הוא התשובה לכך".

מי שדווקא הבין היטב את הרמזים היה המועמד הדמוקרטי פיט בוטגיג. "יש לנו אחריות ויכולת להבטיח שכספי משלם המיסים האמריקני המיועדים לתמיכה בישראל, לא יהפכו לכסף המממן סיפוח או הרחבת התנחלויות".

לדבריו, "הקשר עם ישראל מתנהל באופן דומה לקשר עם חבר קרוב שמתנהל בצורה פחות טובה עבורו אך לא מכיר בכך. אז אתה מחבק אותו ומנסה לכוון אותו אל הכיוון הנכון".

מועמד אחר מן המפלגה הדמוקרטית, ברני סנדרס, היה חריף עוד יותר. "אני גאה להיות יהודי ומחכה להיות הנשיא היהודי הראשון של ארצות הברית. אם יש עם בעולם שמכיר את סכנות הגזענות והשנאה, אלו היהודים ומכך אני למד שזו לא אנטישמיות להגיד שממשלת נתניהו גזענית, זו עובדה", הצהיר סנדרס.

הוא התייחס גם לחברות הקרובה בין הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לראש הממשלה נתניהו ולעג לשניים. "אחד בדרך להיות מודח מתפקידו והשני עשוי להישלח לכלא", אמר.

סנדרס רמז גם כי אם ייבחר, ישתנה באופן מהותי סדר העדיפויות האמריקני, כולל הסטה של הסיוע הביטחוני לישראל לטובת עזה.

"יש לנו זכות להגיד לממשלת ישראל שארצות הברית ואזרחיה משלמי המיסים מאמינים בזכויות אדם ודמוקרטיה ולא יקבלו גזענות. 3.8 מיליארד דולר זה הרבה כסף ולא ניתן אותו למי שלא מכבד את זכויות האדם והדמוקרטיה".

"עלינו להגיד לישראל אם את רוצה סיוע צבאי את צריכה לשנות את המדיניות כלפי עזה. האמת שחלק מ-3.8 מיליארד הדולר של הסיוע צריך להיות מועבר כבר כעת לטובת סיוע הומניטרי לתושבי עזה", סיכם המועמד הדמוקרטי.