מחאת המשפחות ליד כלא 4
מחאת המשפחות ליד כלא 4צילום: ערוץ 7

עו"ד חי הבר מארגון חוננו אשר מייצג את אחד מחיילי גדוד נצח יהודה אשר נעצרו בחשד לעימות עם בדואים בדרום, תקף הבוקר (ג') את המשטרה הצבאית על כך שאינם חקרו את תלונת החיילים לפיה הבדואים הם שתקפו ואיימו על לוחמי צה"ל באירוע.

"החלטת בית הדין על מעצר החיילים לצערי הייתה ידועה מראש. פעם אחר פעם אנחנו נתקלים בדיוק באותה התנהלות. קודם כל עוצרים, אח"כ חוקרים. לי לא ברור עד עכשיו מדוע לא חקרו את תלונת החיילים לגבי התנהגות אלימה, תוך איומים, של אותם בדואים", אמר הבר.

''אבל שוב, גם אי חקירת הבדואים ואי בדיקת האמת - באמת, זו התנהגות אופיינית של הצבא, אנחנו רואים את זה לאורך כל האירועים וחבל. הדבר לא מוסיף לצבא, אלא רק גורם לערעור האמינות שיש למערכת והאמון שאנשים נותנים בה. חייל צריך לדעת שניתן לו גיבוי. גם אם עשה מעשה אסור, הוא יענש, אבל הכל יעשה בהתאם לדין".

עו"ד הבר הוסיף כי "לא יתכן שבמערכת האזרחית על אירועים שכאלה יש ספק האם היו פותחים בכלל בחקירה ואם היו פותחים לחקירה - ודאי ולא היו עוצרים לכל כך הרבה ימים, אבל במערכת הצבאית תמיד הכל מתחיל במעצר ועוד מעצר ממושך''.

אתמול (ב') ביקשה התביעה הצבאית להאריך את מעצרם של החיילים ב-3 ימים. לאחר דיון ארוך, בשעת לילה מאוחרת, האריך בית הדין הצבאי את מעצרם של מרבית הלוחמים העצורים ביומיים נוספים, ולא קיבל את בקשת התביעה במלואה.

הורי הלוחמים: שחררו אותם, הם לא מחבלים