הרב עמאר בקריאה לבנות ישראל

רבה של ירושלים קורא לנשים להגיע מחר (רביעי) לתפילה ברחבת הכותל במקביל לתפילת נשות הכותל. ''למנוע חילול הקודש''.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ל' בתשרי תש"פ

הרב עמאר בקריאה לבנות ישראל-ערוץ 7
נשות הכותל
צילום: עדי גפן/TPS

רבה של ירושלים הרב שלמה עמאר קורא לנשים להגיע מחר (רביעי) לתפילה ברחבת הכותל, במקביל לתפילת ''נשות הכותל'' הצפויה במקום.

במכתבו של הרב עמאר, תחת הכותרת 'קריאה של מצווה', הוא תוקף את נשות הכותל: "הן בעוונותינו לא באנו אל המנוחה ואל הנחלה, וגם בבואנו ברנה לעיר קודשנו ותפארתנו, עיר הקודש והמקדש, אשר בימינו יחודש, עדיין רבו המפריעים והמתפרצים, ויש הני נשי דלא זכיין,שבאות בכל ר"ח לקנטר, ולחלל קדושת המקום בדרכיהם הלא אחראיים, השם יחזירם בתשובה שלמה לפניו".

בהמשך קורא הרב ''לבנות ישראל הצנועות, שומרי משמרת ה' ומצוותיו בכל לבם, שתבואנה להתפלל תפילת שחרית בעזרת נשים שבכותל המערבי ביום רביעי ר"ח מר חשוון ברוב עם בשעה 6:45, ותתאספנה שם אל הרינה ואל התפילה, בענוות חן ובצניעות ובדרך ארץ, כנאה וכיאה לבנות ישראל הטהורות בנות מלכים. והמטרה היא כדי למנוע חילול הקודש, בעצם התפילה בכובד ראש בהשקט ובשלווה ובנחת".

את מכתבו מסיים במילים: "בברכת ראש חודש לישראל טוב ומבורך ויהיה ר"ח הזה סוף וקץ לכל צרותינו תחילה וראש לפדיון נפשנו".

בתוך כך, הרבנית חנה בקשי דורון וכמה נשים נוספות פנו אל רב הכותל בדרישה שלא לאפשר לקבוצת הנשים שימוש במגברים בעזרת הנשים: "לפי התקנות והנהלים בכותל, אין רשות להשתמש ברמקול או מדונות בעזרת הנשים בכותל, למרות הנ"ל במשך חודשים רבים נשות הפרובוקציה הרפורמיות משתמשות במדונות להגביר את קולן. הן מצפצפות על התקנות ומידי חודש מחדירות מדונות לרחבה. לצערנו כל הנ"ל תוך עצימת עין של קרן מורשת הכותל. יש לקיים את התקנות ולאסור את השימוש במדונות, ובמידה ונעשה בהן שימוש, יש להחרימן".

"נושא נוסף הוא האפליה הנוראה בשעת הבידוק בכניסה לרחבת הכותל: מאות נערות ונשים עומדות צפופות בתור לכניסה לכותל. כל אחת נבדקת בקפדנות. לעומת זאת, מגיעה קבוצה קטנה של נשות פרובוקציה, המתעלמות מהתור בצד הנשים, ולהן נותנים לעבור במסלול הגברים וללא בידוק. אין לנהוג איפה ואיפה. יש לקיים את הנוהל המקובל באירועים המוניים בכותל וכן יש לפתוח מעברים נוספים ללא בידוק".

את הדברים חותמת הרבנית בקשי דורון בדברים קצרים: "אני חנה בקשי דורון מצטרפת למחאה ולבקשה להפסיק בחילול הקודש במקום המקודש לעם כולו. בתקווה שרב הכותל לא ימשוך ידיו בטיפול בדבר כי בנפשנו הדבר".