רותם סלע
רותם סלע צילום: יח"צ

רותם סלע, המוציא לאור של הוצאת 'שיבולת' מתייחס לביקורת כלפי הספרים שהוא מפרסם, שמספקים מבט יוצא דופן בספרות הישראלית שמסתכל על המציאות במשקפיים שמרניות וימניות.

"אנחנו אנשי המחנה הלאומי-ימני בדרך כלל ליברלים. אנחנו רוצים ורגילים לשמוע הרבה דעות. חלקים מאוד גדולים בשמאל הישראלי ובהגמוניה התקשורתית-רעיונית חושבים אחרת. לדעתם הדרך לנצח היא לבוא ולחסום כל אפשרות לדעה אחרת ולמשטר את הציבור להחזיק רק בתפיסה אחת", מסביר סלע בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "זו הסיבה שהרבה מאוד פעמים אנשי שמאל או גופי שמאל לא מתייחסים לעניין עצמו ולרעיונות שאנחנו מעלים אלא לנסות להדיר אותנו מהשיח. לבוא ולקרוא לאדם שהוא לאומי - פשיסט. זו ביקורת שאנחנו מתמודדים איתה כל הזמן. אני חושב שכיוון שמדובר בספרים וביצירות שהצליחו להשיג משקל אדיר בחו"ל ויצרו שיח גדול מאוד - קשה לחסום ולהדיר את הרעיונות והספרים הללו. אבל אנחנו נתקלים במהלכים כאלה ובביקורת כזאת".

סלע מסביר מדוע בעצם יש צורך בהוצאה מיוחדת שתפיץ ספרים מסוג זה. "מדובר בשיתוף פעולה של הוצאת 'סלע מאיר' ושל 'קרן תקווה' שמטרתו לתת אלטרנטיבה במקור הנביעה הישראלי - על מדף הספרים. אז אומרים שיש תקשורת שהיא ברובה המוחלט בצד אחד, ועולם אקדמיה במצב דומה וזה נכון גם לעולם הספרות. יש אנשים ששינו את העולם והשיח והציגו רעיונות חדשים של כלכלה, מדיניות, חברה וביטחון ואיש לא שמע עליהם. אנחנו חשבנו שזו תקלה והעובדה שקולם של אותם אנשים לא נשמע בישראל רק בגלל שהם שמרנים, לאומנים או ימניים, זה עושה עוול לא רק להם אלא גם לנו כישראלים. הסיבה שאנחנו עושים את זה בשיטה הזו היא כדי שאנשים יבינו שאנחנו רוצים להציע מדף שלם חדש ולא ספר אחד או שניים בלבד,.

ועם זאת, נכון לעכשיו, ההוצאה מביאה רק ספרות שמרנית מתורגמת. סלע מסביר מדוע לפי שעה ספרים ישראלים אינם נכללים בתכנית. "אני מו"ל גם של הוצאת 'סלע מאיר' שעוסקת בעיקר בספרות מקור. שיבולת באה למלא חור או חסך. יש ספרות פופולרית בת זמננו שאנשים קוראים אותם ותופסים את הראש. אנחנו באים לתרגם את העידית שבעידית. מצאנו שיש חסך אדיר בספרות מתורגמת של ספרי מופת ואנחנו רוצים להוציא אותם לקהל הישראלי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו