שר התחבורה סמוטריץ' לתושבי לוד: מתנצל על אי הנוחות הזמנית

אנחנו משתדלים לצמצם את הרעש ולחלק את הנטל בין כל הישובים והתושבים שמתגוררים במרחב של נתב"ג.

בצלאל סמוטריץ' , א' בחשון תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

בשבוע האחרון אתם סובלים מרעש שלא הייתם רגילים לו בשל המראות מטוסים מעל העיר, וזה מן הסתם מפריע לכם מאוד, ובצדק.

מיד אסביר מה קרה פתאום, אבל אני רוצה להתחיל מהבשורות הטובות: זה זמני מאוד רק לחודש הקרוב ובעזרת השם ייפסק מיד לאחריו והחיים ישובו למסלולם.

אז הסיפור הוא כזה: רוב ההמראות בנתב"ג מבוצעות בשגרה על מסלול 26 שמוציא את המטוסים מיד מערבה אל הים. בתחילת השבוע המסלול הזה נסגר למשך חמישה שבועות לצורך עבודות שיפוץ ותחזוקה הכרחיות. בתקופת השיפוצים אנחנו נאלצים להעביר את ההמראות אל מסלול 30 שמוציא את המטוסים מזרחה ואז הם מסתובבים מעל לוד ויוצאים חזרה מערבה.

הרעש הוא בגלל שבמהלך ההמראה מנועי המטוסים עובדים חזק ומרעישים הרבה יותר מאשר בתהליך נחיתה שבו באופן טבעי המנועים עובדים חלש יותר.

סיבוב הפרסה של המטוסים מעל לוד מבוצע בגבהים שמשתנים מעט בהתאם למזג האוויר אבל בכל מקרה התהליך הזה מתרחש בגובה של כשלושת אלפים רגל שעומד בתקנים. את הגובה הזה קובעת מערכת ממוחשבת שמותקנת במטוסים (ואף אחד לא ישנה אותה בשביל חמישה שבועות...) ומותאמת למגבלות תעבורה אווירית ולאילוצים רבים שיש בשמים (למרות שלנו פשוטי העם שלא מבינים השמים נראים מרחב פתוח שאפשר לעשות בו מה שרוצים, בפועל זה ממש לא ככה...).

האפשרות שהמטוסים יטוסו עוד מזרחה, יצברו גובה, ויבצעו את סיבוב הפרסה בגובה גבוה יותר ומרעיש פחות על הקרקע היא לא אפשרית גם בגלל המערכת הממוחשבת אבל גם בגלל שהמשמעות שלה היא שהמטוסים יתפסו יותר זמן את הנתיב וממילא יאפשרו פחות המראות ונחיתות מה שיגרום עיכובים בטיסות ולא יאפשר לנו לתת מענה לביקושים.

רשות שדות התעופה ורשות התעופה האזרחית קשובים תמיד לציבור ומתחשבים מאוד בהפרעות שנגרמות לו. זה שיקול מרכזי שנלקח בחשבון בכל תהליך, זמני או קבוע, אבל בסוף המראות ונחיתות עושות רעש ולא ניתן למנוע אותן לחלוטין... אנחנו משתדלים לצמצם את הרעש הזה ולחלק את הנטל בין כל הישובים והתושבים שמתגוררים במרחב של נתב"ג.

כאמור, זהו מצב זמני ואני מקווה מאוד ששיפוץ מסלול 26 יסתיים אפילו לפני המועד המתוכנן כך שנוכל לחזור ולהמריא עליו ישירות לים ולאפשר לכם חזרה לשגרה מהר ככל הניתן.

אני מתנצל על אי הנוחות הזמנית שנגרמת לכם, אבל כאמור היא בלתי נמנעת ונובעת מעובדת היותנו מדינה מודרנית עם תשתיות תעופה מפותחות שדורשות גם שיפוץ ותחזוקה מעת לעת. נעשה הכל כדי לסיים את העבודות מהר ככל הניתן ולאפשר לכם לשוב לשגרה.