הנה הסוד

עורך חדשות החוץ בחדשות 13, נדב איל, פרסם פוסט בפייסבוק שבו הסביר כיצד מגיעים חומרי החקירה אל העיתונאים.

נדב איל , א' בחשון תש"פ

הנה הסוד                  -ערוץ 7
נדב אייל
צילום: ערוץ 7

אני רואה המון דיבורים על הדלפות מהחקירות. אז אני חושב שהגיע הזמן לספר סוד גלוי. כל המערכת הפוליטית יודעת אותו. כתבי המשפט והמשטרה בוודאי יודעים. ביבי יודע וגם מלחכי פנכתו כמו אמיר אוחנה.

הנה הסוד. אין כמעט הדלפות מהפרקליטות. נקודה. למה? כי זה מסוכן וזו עבירה ואף פרקליט לא יסתכן בזה עבור אף עיתונאי. פעם הייתה הדלפה כזו בפרשת האי היווני של שרון. נגמר בכתב אישום נגד הפרקליטה שם.

אז רגע. מאיפה מגיע המידע? אני עיתונאי, ורוצה מאוד שהמידע ימשיך לזרום. בכל מקום. זה חיוני לדמוקרטיה.

אבל איפשהו יש גבול, והוא עובר כאשר אדם המחזיק (באופן זמני) בתיק המשפטים מעליל עלילות דם זולות.

אז ככה. בלי לומר מהיכן המידע יוצא, אפשר לומר מי מקבל אותו. יש מקומות שנחשפים לחומרי הראיות השונים. שמקבלים אותם על פי דין. מי נחשף אליהם? לדוגמה עורכי הדין של החשודים. או משרדי חקירות שהם מעסיקים. או חברים של עורכי הדין. אגב שווה לציין - בלי קשר לכלום - שעורכי דין פרטיים מאוד אוהבים להוציא חומרים לעיתונאים. זה מסייע להם פרסומית.

אז אם אתם שואלים, תיאורטית לגמרי, האם זה אפשרי שעורך דין של חשוד בכיר יעביר מידע מחומר החקירה לעיתונאי ובמקביל אותו חשוד בכיר, באורח תיאורטי לגמרי, יתלונן מאוד ויתבכיין שמדליפים נגדו, ובכן, התשובה התיאורטית היא שזה בהחלט בהחלט יכול להיות.

הנה הקטע: כל הפוליטיקאים יודעים שזה המצב. חלקם פשוט משתמש בפרסומים כדי להסית נגד הפרקליטות והמשטרה. ויש חבורה של אנשים שאין להם מושג איך זה עובד, לא ירימו טלפון, וימשיכו להסית בפייסבוק - מבלי דעת. או עם דעת.

זהו. אל תספרו את הסודות האלה לאף אחד.

(פורסם בדף הפייסבוק של העיתונאי נדב איל, עורך חדשות החוץ בחדשות 13)