לימור לבנת: עשיתי טעות חמורה בכל פרשת ההתנתקות

השרה לשעבר אמרה בראיון לאראל סג"ל כי תמיכתה בהתנתקות היתה שגיאה והתנצלה עליה בפני המתיישבים.

103FM , א' בחשון תש"פ

לימור לבנת: עשיתי טעות חמורה בכל פרשת ההתנתקות-ערוץ 7
לימור לבנת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השרה לשעבר לימור לבנת שוחחה עם עם אראל סג"ל וגדי טאוב על הביקורת כלפי הפרקליטות, וכאשר סג"ל שאל על התנהלות הפרקליטות בזמן ההתנתקות אמרה לבנת: "עשיתי טעות חמורה בכל הפרשה של ההתנתקות".

לבנת המשיכה: "לאחר מכן הבעתי עליה חרטה עמוקה בפומבי בפני המתיישבים לא פעם אחת ולא פעמיים ואני בעניין הזה אומרת אני שגיתי שגיאה אישית חמורה".

על נאומו של השר אוחנה אמש אמרה לבנת: "אני מכירה את השר אמיר אוחנה. הוא איש ראוי ומשכיל, עורך דין טוב, קצין ואיש שב"כ שאני מאוד מעריכה ואף מחבבת באופן אישי, אך אני לא יכולה לקבל את העמדות של אמיר אוחנה כשר משפטים".

אראל: את בטח זוכרת העתירה של כבל שיפתחו נגדך בחקירה פלילית ובאיזה מהירות זה התחיל אחרי שהבעת התנגדות למינויו של שי ניצן. ראינו איך המערכת דרסה את האזרחים בהתנתקות. מישהו עמד מול המערכת הזו באותה עת? אם קציני צבא מדרגת אלוף ומעלה, אנשי שב"כ, אנשי קבינט עוברים פוליגרף, הפרקליטים לא צריכים לעבור פוליגרף?

"הייתה לי ביקורת על הפרקליטות ויש לי ביקורת עליה גם היום. עושה הרושם שהפרקליטות במזה שנים עושה מאמצים רבים כדי לאבד את אמון הציבור, עוד לפני חקירות ראש הממשלה. אך יש הבדל בין ביקורת הכרחית ונחוצה לבין שר משפטים שביום שהוא נכנס לתפקידו אמר שלא צריך לכבד את כל החלטות בג"ץ וכיום מכנס מסיבת עיתונאים בה הוא משתלח במערכת המשפט".

גדי: השר אומר לנו את מה שבעיני מפורר את מצג השווא שנוצר בעיתונות כאילו יש כוחות אור שפועלים משיקולים עניינים לבין המציאות בה יש גוף שלא מוכן לקבל ביקורת. לשר אין את הסמכות לחקור את ההדלפות בתוך המשרד שלו. ולמה דבריו נחשבים להכפשה?

"מה שהשר עשה אתמול היה זהה למה שעשה ביום הראשון שהוא נכנס למשרד המשפטים. אני מבינה שהוא רוצה לרצות את ראש הממשלה ויש לו את כל הסיבות הטובות לכך אך בעת הזאת לא צריך ולא נכון ששר משפטים יתקיף ויתקוף את המערכת שהוא עומד בראשה. יש מקום לביקורת על הפרקליטות, היא לא פתוחה מכך אך לא יכול להיות ששר שעומד בראש המערכת, אחרי תקופה בה הציעו להחליף את היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה כדי שיהפכו למשרות אמון של שרים. יועץ משפטי לא יכול להיות משרת אמון של שר".

אראל: ישבת תחת שרון כשהיה תחת חקירות קשות מאוד.

"לא אמרתי שראש הממשלה בנימין נתניהו צריך להתפטר עכשיו מתפקידו. אל תשים דברים כאלה בפי".

אראל: את יצאת נגד רובי ריבלין כשדיבר נגד הפרקליטות באותם שנים?

"אני לא זוכרת מה היה אז האמת".

גדי: איזה ביקורת כלפי הפרקליטות מותרת? לקחו כאן טלפונים של אנשים מסיבה שנראית מצוצה מהאצבע. מערכת אחת משתוללת וכל ביקורת עליה היא השתלחות? השר אוחנה דיבר בשיא הרצינות וציטט את ריבלין. יש בעיות חמורות? לא צריך להתעורר מול לזה?

"שמעתי את דבריו ואת הציטוטים מפי ריבלין. חלק מהדברים שנאמרו בשעתו בוודאי שהיו נכונים. נעשה לו עוול נורא ואיום בשעתו. ראיתי את אביגדור קהלני בשעתו".

אראל: ומה עשיתם כשרים? לא עשיתם כלום. אתם לא מסוגלים לעמוד מול הפקידות ומערכת המשפט כי הכוח שלהם הוא בלתי מוגבל. זו האמת. השר אוחנה לא השתלח במערכת המשפט והתחנף לבנימין נתניהו. להיפך, הוא סיכן את עצמו, עשה דבר שאף אחד לא עשה בזמן אמת. אני זוכר בהתנתקות איך עצרו נערות בנות 14 לשלושה שבועות ואתם לא דיברתם.

"אנחנו נלחמנו. ישבנו בוועדת חוץ וביטחון מול שי ניצן. השתוללנו. היה על זה מאבק קשה".

אראל: אולי אחרי, לא בזמן אמת, כשרצו לשלוח אותם לקיבוצים.