המשלחת המיוחדת של 'דרכינו'

21 צעירים יהודים עם צרכים מיוחדים מהתפוצות הגיעו לישראל ללמוד תורה ולסייר בארץ. "כולם עומדים לצאת לחוויה ייחודית ופנומנלית".

ערוץ 7 , א' בחשון תש"פ

המשלחת המיוחדת של 'דרכינו'-ערוץ 7
קבלת הפנים למשלחת
אור תורה סטון

התרגשות גדולה נרשמה אתמול בנמל התעופה בן-גוריון עם נחיתתם של תלמידי 'דרכינו' – תכנית חד-שנתית היחידה בארץ המיועדת לצעירים יהודים בעלי צרכים מיוחדים מהתפוצות המגיעים לישראל לשנה ללמוד תורה ולהתחבר לארץ ישראל, ממש כמו רבים מבני גילם.

כחלק מהתוכנית מבית 'אור תורה סטון', הם מקבלים מיומנויות המסייעות להם להסתגל לעבודה במקצועות שונים ולהיבטים נוספים הקשורים בחיי היום-יום, תוך שהם עובדים במשך כמה שעות מידי יום במגוון עסקים ומוסדות. כמו-כן, משתלבים משתתפי ומשתתפות התוכנית בהתנדבויות שונות.

הקבוצה שהגיעה אתמול לארץ מורכבת מ-21 צעירים עם מגבלות פיזיות או קוגניטיביות. בקבוצה נמצאים צעירים ממלבורן, סידני, פרת', סנטיאגו, סנט לואיס, ניו יורק, ניו ג'רזי, בולטימור וושינגטון הבירה.

עם נחיתתם הם הובאו לקמפוסים בו הם ישהו: מדרשת או"ת לינדנבאום של 'אור תורה סטון' בירושלים, שם יתגוררו וילמדו הבנות, ולאלון שבות, שם יתגוררו הבנים לצד בני גילם בישיבת הר עציון.

"כולם עומדים לצאת לחוויה ייחודית ופנומנלית של שנה בלימוד תורה, בסיורים בישראל, בהתנדבות ובעבודה, דרכה הם ירכשו כישורי חיים, עצמאות והערכה עצמית", סיפר אבי גאנז, מנהל התוכנית לגברים של דרכינו, "אנו נוטים להיקלע לצרכי השגרה היומיומית שלנו, אבל תחילת השנה תמיד מלאה בהתרגשות ורגש. אני נדהם ממשמעות המסע לכל תלמיד".

מייסדת ומנהלת דרכינו, אילנה גולדשיידר, אמרה עם נחיתת המשלחת, "'דרכינו' מעניקה לתלמידים תכנית חברתית ואקדמית במשרה מלאה בסביבה מיינסטרימית, ומאפשרת להם לקבל עצמאות ולרכוש כישורי חיים תוך חיזוק הקשר שלהם עם ישראל והעם היהודי - בדיוק כמו כולם".

לדברי גולדשיידר, שילובם של בוגרי התכנית ומשתתפי העבר בפעילויות, מסמל משהו מיוחד, "זה תמיד מספק ומדהים לראות כיצד התלמידים החוזרים שלנו מקבלים תפקידים מנהיגותיים, וכוותיקים, עוזרים לתלמידים החדשים לרדת מהמטוס ועם המטען שלהם."

מנהל התכנית, אבי גאנז, הסביר כי 'דרכינו' ממלאת תפקיד חשוב נוסף בחיי הצעירים בעלי הצרכים המיוחדים, "לעיתים קרובות, הצעירים והצעירות המגיעים כחלק מהתכנית נאבקים לשמור על קשרים משמעותיים עם בני גילם במהלך שנות לימודיהם התיכוניים, וכאשר הם כבר מצליחים לפתח קשרים אלו, הם מסתיימים בפתאומיות לאחר סיום הלימודים, מאחר ואלפי בוגרים צעירים טיפוסיים עושים את דרכם לישראל לשנת לימודים וגילוי עצמי. בזכות התכנית, אותם צעירים עם צרכים מיוחדים יכולים ליהנות מאותן חוויות והזדמנויות כמו חבריהם", הוא מספר.

לדבריו הצטרף גם אביו של אחד ממשתתפי התכנית, "אנשים כל הזמן שואלים אותי האם זה קשה לשלוח את בננו לישיבה בישראל לאור התמודדותו עם מגבלות פיזיות. אני אומר הפוך, שיהיה קשה לא לשלוח אותו. זו תכנית מיוחדת שאין דומה לה, ואני מודה לאנשי דרכינו על שיסדו אותה".