סרג'יו לרמן
סרג'יו לרמן צילום: יח"צ

"ביאנלה" היא תערוכת אמנות בינלאומית שמתקיימת אחת לשנתיים בונציה שבאיטליה והפעם באופן תקדימי הוחלט להציגה גם בישראל עבור הגיל השלישי.

התערוכה המיוחדת עושה כבוד למגוון אומנים מהארץ ומחו"ל בני הגיל השלישי שחלקם התגלו לראשונה רק בשנים האחרונות.

התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב בין התאריכים עד 06/01/2020 בגלריית "אוסף פרטי", במגדלי הים התיכון בגני תקווה.

ציציות צבעוניות
ציציות צבעוניות צילום: יעקבי

יעקבי הוא אמן דתי בן 65 שעלה לישראל מצרפת בשנת 1999, רופא במקצועו, ולמד לימודי אומנות בפריז.

אחת היצירות שמעוררות מחלוקת שיוצגו בתערוכה, היא יצירת "שני הכתרים", אשר מציגה ציציות צבעוניות.

למעשה, יעקבי לקח את אחת המצוות המרכזיות שקיימות בעולם היהדות, והפך אותה לאוניברסלית, ולמסר כי בו הדת צריכה לקבל את כולם: "מי שמסתכל מבחוץ, עולם הדת נראה מאוד סגור ומיושן, אבל מי שחי אותה מבפנים רואה שמדובר בדת שהיא שמחה וצבעונית. יחד עם זאת, הדת צריכה לתת מקום לכולם, ולכן הצבעים השונים בציציות מסמלות על כך שכל אחד יכול לקחת חלק בדת, כל אחד בצבע שלו. באנושות מוצאים מיליארדים של ייחודיות, אבל בסוף אנחנו עשויים מאותו חומר. כולנו שווים".

הציור של סרג'יו לרמן
הציור של סרג'יו לרמן צילום: סרג'יו לרמן

סרג'יו לרמן - אדריכל ת"א לשעבר שהציל את שכונת עג'מי ביפו מפני הריסה, "הייתי עובד ביום ובלילה, מצייר כמו משוגע, כדי להציל את שכונת עג'מי ביפו".

לרמן, בן 70, אדריכל של עיריית יפו-ת"א לשעבר, האיש שהציל את שכונת עג'מי ביפו מפני הריסה ומי שלקח חלק בהתחדשות העיר הלבנה: "שכונת עג'מי היא שרשרת פנינים של הים התיכון, והרבה פעמים כשיש יצירות מתרבות אחרת, קשה לנו הישראלים להכיר ביופי שלהן. כשרצו להרוס את השכונה התחלתי לאייר והוכחתי שהמבנים יפים, וכך הצלחתי לשמר אותם ".

האומנות אצל לרמן הגיעה יחד עם עבודתו כאדריכל, כשאייר בניינים שונים לצורך פרויקטים, וכך הבחין בכישרון האיור שלו והחל להשתתף בתערוכות שונות בארץ ובחו"ל. כיום הוא יוצר בהתנדבות תערוכה נוספת, בה הוא יציג איורים של מבני באוהאוס ישנים בשכונה במרכז חיפה, במטרה להציל אותם מפני הריסה.

זאב אנגלר
זאב אנגלר צילום:זאב אנגלר-

זאב אנגלר. אמן שיוצר עבודות אומנות בתוך טלוויזיות ישנות כשהוא מחבר אליהן צעצועים של נכדיו – התגלה כאומן בינלאומי בגיל 80.

אנגלר, אומן פופ ארט בן 83, הגיע לאומנות לגמרי במקרה: "לפני 10 שנים נאלצתי להישאר בבית בגלל כאבי גב, הטלוויזיה שלי התקלקלה וחיפשתי תעסוקה. החלטתי לפרק את חלקי הטלוויזיה, עד שנשארה לי המסגרת, ולתוכה חיברתי צעצועים של הנכדים שלי".

בכך, יצר אנגלר בזו אחר זו יצירות אומנות בסגנון פופ-ארט, כאשר החיבור שלו לצעצועי ילדים ממש לא במקרה. אנגלר הוא ניצול שואה שעלה לישראל מוינה, כשהנאצים גירשו את משפחתו מביתם כשהיה בן שנה. המשפחה ניסה להגיע לישראל באמצעות ספינת אטלנטיק, בה אימו הייתה בחודש תשיעי וילדה את אחיו הקטן בסיפון, האונייה נתפסה בידי הבריטים, והחליטו להעביר אותם לאוניית "פאטריה" ולגרשם לאי בהודו. כתגובת התמרדות להחלטה, היישוב היהודי החליט לפוצץ חור באונייה בכדי שלא תוכל להפליג- המשפחה של אנגלר נאבקה 3 שעות במים הקפואים עד שהצליחה לעלות על סירות החילוץ ולהינצל.

על כן, היצירות מאפשרות לאנגלר ליצור חיים חדשים, שמחים יותר: "היצירה מאפשרת לי לתת ביטוי לרגשותיי ומחשבותיי בעזרת צבע, קול, חפצים וצעצועים שמתחברים יחד ויוצרים משהו אחר, צבעוני, שמח והומוריסטי".

פסל יודאיקה שיצר שלום קלנר
פסל יודאיקה שיצר שלום קלנר צילום: שלום קלנר

שלום קלנר- פסל יודאיקה שיוצר יצירות בהשראת השואה והמלחמה שעבר, "כל המשפחה שרדה, אבל השרידה היא במרכאות".

קלנר, ניצול שואה בן 82, אומן יודאיקה ותיק שמפסל ומגלף עץ: "כל זה מי שיראה את העבודות שלי, יוכל לראות את החיים שעברתי. יש אצלי בסטודיו כ-150 פסלים, והרוב המכריע הוא מדבר על העבר, על ההיסטוריה". כאשר קלנר היה בן שנתיים, הנאצים הפגיזו את העיירה שגר בה עם משפחתו בפולין, הרבה משפחות נרצחו לנגד עיניו, והוא ומשפחתו הצליחו לברוח לרוסיה.

קלנר שחלה מאוד באותה התקופה וכמעט איבד את חייו, הצליח לברוח עם משפחתו לקזחסטן עד סוף המלחמה. בהגיעם לישראל, אביו היה חולה מאוד ונפטר בגיל 47, כאשר הוא נשאר עם שני אחיו ואימו שנאלצה לפרנס ולדאוג להם לבדה: "האומנות זה סוג של ביטוי, של אמירה. היא לא מקלה על ההתמודדות עם מה שעברנו. העומס נשאר, אין מה לעשות עם זה".

קלנר למד אדריכלות בקליפורניה, ועסק בפיסול וגילוף מאז שהיה קטן. כשהחליט לפרוש מעולם האדריכלות, החליט לקחת את העיסוק באומנות צעד אחד קדימה, ומאז עבודותיו מוצגות בתערוכות אומנות בכל רחבי הארץ.