עיראק: ראש הממשלה על סף הדחה

מהלך ההדחה צפוי לצאת לפועל לאחר שעושה דברה של איראן בפרלמנט הסכים להצטרף ליריבו הגדול, ולהדיח יחדיו את ראש הממשלה

תגיות: עיראק
בן שאול , ב' בחשון תש"פ

עיראק: ראש הממשלה על סף הדחה-ערוץ 7
אזורי הלחימה בעיראק
צילום: רויטרס

ראש ממשלת עיראק עאדל עבדול מהדי, צפוי לסיים את כהונתו בקרוב לאחר שיודח מתפקידו, כך דיווחה אתמול הרשת הערבית 'אל ג'זירה'.

על פי הדיווח, מי שמובילים את המהלך במשותף הם המנהיג השיעי הבולט בעיראק, מוקתאדא אל סאדר, ומנהיג המפלגה השיעית הנחשבת לפרו איראנית, האדי אל אמירי.

סאדר היה הראשון מבין הדמויות הפוליטיות הבכירות בעיראק, שהצטרף לדרישת המחאה, וקרא למהדי לפרוש מתפקידו.

לאחר שמהדי דחה את הדרישה על הסף, והבהיר כי לא יעשה זאת, פרסם סאדר קריאה פומבית ליריבו הפוליטי אל אמירי, וקרא לו לתמוך בהדחתו של מהדי.

"קיוויתי שתפרוש בכבוד", כתב סאדר לראש הממשלה מהדי, "אך משסירבת לעשות זאת, לא נותרה לי ברירה אלא לפעול להדחתך בעל כרחך. אם לא נפעל כעת בנחישות ובאיחוד כוחות, אנו עלולים להגיע למצב שבו עיראק תיקלע למלחמת אזרחים קשה, כפי שאירע בסוריה".

סאדר ואמירי מייצגים שניהם את הציבור הרוב השיעי בעיראק, אך לעומת אמירי שנחשב נאמן לאיראן ופועל בשליחותה, סאדר ניתק בשנים האחרונות את הקשר עם איראן, ופועל לדחיקתה אל מחוץ למעגלי ההשפעה בתוך עיראק.

לאחר הבחירות האחרונות לפרלמנט, נקלעה הפוליטיקה העיראקית לשיתוק ממושך, משום שהשיעים מנו רוב מקרב חברי הפרלמנט הנבחרים, אך היו מפולגים בין הגוש בראשותו של סאדר והגוש בראשותו של אמירי, שאמנם קטן יותר מהגוש של סאדר, אך עדיין מנע מסאדר להקים ממשלה כראות עיניו.

ראש הממשלה הנוכחי, עבדול אל מהדי, מונה לתפקיד כמועמד של פשרה, ונתמך הן על ידי סאדר והן על ידי אמירי, שהבינו שכדי לשמר את השליטה השיעית בעיראק עליהם לשתף פעולה. בפועל נראה שמהדי פעל יותר לטובת האיראנים ונציגם אל אמירי, ופחות לטובתו של מוקתאדא סאדר שכבר מתח עליו ביקורת בכמה הזדמנויות בשנה האחרונה.

הסכמתו של אמירי להצטרף לסאדר ולפעול להדחת ראש הממשלה ופיזור הפרלמנט מלמדת על כך שהאיראנים שבתחילה ניסו לסייע למהדי, הבינו כי לא נותרה להם ברירה, ועליהם לאפשר את הדחתו ולחפש דרכים חדשות להשפיע על ההנהגה העיראקית.

התמיכה של האיראנים במהדי, עוררה כנגדם זעם רב מצד המפגינים, שבמקרים רבים הפנו את חיצי הזעם שלהם כלפי מי שנתפסו בעיניהם כעושי דברה של איראן, ואפילו כנגד הקונסוליה האיראנית בעיר כרבלא המקודשת בעיני המוסלמים השיעים. באחד המקרים פלשו מפגינים אל תוך מבנה הקונסוליה והחליפו את הדגל המתנוסס על גגו מהדגל האיראני לזה העיראקי, ובמקרה אחר ביצעו לינץ' אכזרי מאוד במסגרתו רצחו את מנהיג המיליציה הפרו איראנית באזור, יחד עם אחיו שניסה לגונן עליו.

עד כה נהרגו מאות אזרחים עיראקים בהפגנות הזעם המתנהלות במדינה בשבועות האחרונים, ונראה כי הייאוש והעובדה שלרוב הצעירים העיראקים אין מה להפסיד, מתדלקים את המחאה וגורמים לה להיות אלימה במיוחד.