הרב חיים נבון
הרב חיים נבון (צילום: ניסים לב)

מאז רצח רבין אימצה אוניברסיטת בר-אילן מדיניות מתנצלת ומתגוננת. זה כמובן לא עזר לה, שהרי "העושה עצמו שה - הזאב אוכלו".

דווקא משום שהאוניברסיטה עסוקה כל הזמן בהתגוננות מפני כל זיקה לרצח רבין, מוסיפים תמיד להתקיף אותה ולקשור אותה לרצח.

העיר הרצליה והעדה התימנית וקבוצת האנשים ששם משפחתם מתחיל באות עי"ן לא הרגישו מעולם שום צורך להתנצל, ובצדק: את הפשע המתועב של רצח רבין ביצע פושע אחד, שנשפט ומרצה את עונשו. את רבין לא רצחו האוניברסיטה, העיר או העדה, אלא יגאל עמיר.

הרגישות המיוחדת הזו של בר-אילן מתבטאת גם בהיחלצותה המהירה להעניש את ד"ר קידר על הדברים המופרכים שאמר בנוגע לקונספירציה ברצח רבין. גם הפעם, זה לא יחסוך לבר-אילן אפילו מיליגרם אחד של ביקורת.

האוניברסיטה גם תקבל את המלקות, גם תאכל את הדגים הרקובים וגם תגורש מהעיר: גם תמשיך לחטוף משמאל, וגם תעורר מרמור אצל אנשי הסגל שלה. שהרי שום אוניברסיטה אחרת אינה מענישה מרצים בכירים על שטויות שהם אומרים; גם בר-אילן עצמה אינה מענישה מרצים שאומרים שטויות מהצד האחר של המפה הפוליטית והערכית.

אני לא נוטה לתיאוריות קונספירציה, מסיבה פשוטה: אני לא מאמין שהרבה אנשים יכולים לשמור סודות גדולים. אבל זה ז'אנר די פופולרי בעולם. רבבות אנשים מפיצים בארצות הברית תיאוריות קונספירציה על רצח קנדי, וכמה מהם אפילו קיבלו על זה אוסקר. לאנשים מותר גם לומר שטויות, ובתגובה כדאי פשוט להפריך אותן. אוניברסיטת בר-אילן צריכה לומר בקול ברור: סטודנטים ומרצים בבר-אילן, כמו בכל מקום אחר, יכולים לומר לעתים בחייהם הפרטיים דברי הבל. הדברים הללו אינם מעניינה של האוניברסיטה, והיא לא צריכה לעסוק בהם בשום דרך.

לקריאת הפוסט בפייסבוק