יועז הנדל נגד ''מורשת ההתקרבנות''

ח"כ הנדל השתתף בכנס הרצל וקרא להתמקד בציונות ופחות בנרדפות ולהקים מוזיאון ציונות, שם יבקרו אורחים לפני הביקור המסורתי ביד ושם.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ב' בחשון תש"פ

ח"כ יועז הנדל (כחול לבן) השתתף היום (חמישי) בכנס הרצל הראשון של ההסתדרות הציונית העולמית ומרכז הרצל.

בדבריו בכנס, ציין הנדל שכיום אנו חיים את הגשמת חלומו וחזונו של הרצל. במהלך הדיונים בכנס יצא ח"כ הנדל נגד מה שהוא קרא 'תפיסת ההתקרבנות'. "ככל שאנחנו חזקים יותר כך אני שומע על התקרבנות יתר", אמר.

הנדל הביא דוגמאות מהשפה היומיומית בהנהגה ובתקשורת וקבע כי צריך להביא לשינוי בנושא. "כשיש הצתות של ערבי אזרחי ישראל בצפון ובדרום אז מירי רגב קוראת לזה פוגרום, כאילו מדובר בשטעטל בפולין", אמר הנדל, "חייל שנופל בקרב - במקום להגיד שנפל או נלחם אז מבקשים לקרוא לזה 'נרצח'".

בהמשך דבריו התייחס הנדל לביקורי ראשי המדינות והבכירים מכל העולם במוזיאון 'יד ושם' וקרא להקים אלטנרטיבה שתספר את הסיפור הציוני שחובה לדבריו לספר לפני הסיפור של הטרגדיה וההקרבה.

"כאשר באים אלינו מבקרים זרים, שגריר ומנהיג מדינה - ישר ניקח אותו ליד ושם", אמר הנדל וקבע - "הרבה לפני חוק הלימוד על הרצל צריך לייצר אתר לאומי שעוסק בציונות. מנהיג מדינה זרה אני רוצה שיעבור במוזיאון הציונות הרבה לפני מוזיאון ההתקרבנות שלנו".