נתניהו ועומר - בנו של תא''ל ארז גרשטיין הי"ד שנהרג בלבנון
נתניהו ועומר - בנו של תא''ל ארז גרשטיין הי"ד שנהרג בלבנון צילום: קובי גדעון / לע"מ

טקס סיום קורס קצינים קרביים התקיים היום (חמישי) בבית הספר לקצינים במצפה רמון, במהלכו הוענקו דרגות קצונה לצוערי הקורס.

הטקס נערך במעמד ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, הרמטכ''ל רב-אלוף אביב כוכבי, מפקד זרוע היבשה אלוף יואל סטריק ומפקד בית הספר לקצינים אלוף-משנה גיא לוי.

במסגרת השלמת הקצונה, קיימו הצוערים את סדרת הקרב המשולב בה למדו את תחום הפיקוד הטקטי בשדה הקרב המודרני והתנסו בתצוגת יכולות בה פעלו בשיתוף כוחות אוויר, איסוף קרבי, שריון, חי״ר, הנדסה ותותחנים.

תצוגת התכלית המשותפת מהווה הכנה ממשית לשדה הקרב ודרך תרגול למתן מענה מיטבי ומותאם לאתגרים העכשוויים וליכולת המשתנה של האויב, ביבשה, מהאוויר ומהים.

לצוערים המסיימים הוענקו דרגות הקצונה סגן-משנה ודרגותיהם של הקצינים המצטיינים נחשפו על ידי הרמטכ''ל. החל ממחר עתידים הבוגרים להשתלב בתפקידי הקצונה בכל היחידות הקרביות של צבא היבשה.

טקס הסיום
טקס הסיום צילום: דובר צה"ל


"מיומנות התמרון, ההתייצבות הנחרצת בהגנה, והפעלת כוח המחץ בהתקפה, הן מפתח להכרעת האויב", אמר נתניהו. ''זוהי תורה צבאית שחיונית בכל זמן – ובייחוד במזרח התיכון הנוכחי. המרחב סביבנו סוער וגועש. האיומים צצים בכל פינה – בסוריה, בלבנון, ברצועת עזה, כמו גם בעיראק, בתימן וישירות באיראן. איפה לא. כוחות איראניים ופרו-איראניים פועלים להתחמש בלא הפוגה.

''אנחנו ערוכים לאיומים, ולא נהסס להנחית מהלומה קשה על מי שינסה לפגוע בנו. רף התעוזה של איראן באזור עולה, והוא מתגבר עוד יותר נוכח היעדר תגובה. אבל ישראל לא תגיש את הלחי השנייה. מי שפניו לתוקפנות – יענה במלוא התקיפות, ויספוג מחיר כבד", הדגיש ראש הממשלה.

הרמטכ''ל כוכבי אמר בטקס: "שמונה חוקים היו לארגון 'השומר', שהיה למופת של אחריות לאומית, הראשון שבהם קבע: 'קודם כל היה אדם'. וכך אני, בתורי, דורש מכל אחד מכם לממש את היסוד הראשון: קודם כל היה אדם. בעוד רגע יופקדו בידכם בניה ובנותיה של החברה הישראלית. היו קשובים, היו הוגנים והיו אנושיים. אין כוח רתימה חזק מזה, שבו לשיחה עם חייל שבמהלך מסדר הבוקר ראיתם שפניו נפולות.

''זכרו לעודד ולשבח את התקדמות המחלקה, חזקו חייל שמתקשה לגמור את המסלול, ודעו לשחרר לביתה חיילת הזקוקה לכך. זוהי הזדמנות טובה לחדד מהו תפקידם הבלעדי והחשוב של מפקדים בצבא. לאורך השנים, וגם לאחרונה, אני נתקל בניסיונות של גורמים מחוץ לצבא להכתיב כללי התנהגות לחיילים, כמו למשל, להפיץ הנחיות בנושא השירות המשותף לנשים וגברים בצה"ל. אני מבקש להיות חד וברור בעניין הזה – מי שקובעים את הפקודות, הנהלים והנורמות בצה"ל הם אך ורק, אך ורק מפקדים, ואני בראשם.

''אין דריסת רגל בצה"ל לגופים חיצוניים, המתיימרים להיות מקור סמכות והכוונה לחיילים. לכל גוף ולכל אדם יכולה להיות דעה משלו, אבל בצה"ל מקבלים פקודות והנחיות ממקור אחד בלבד – המפקדים. ובאשר לשירות נשים בצה"ל, הטקס הזה עם 70 קצינות, 70 קצינות, הטקס הזה מדבר בעד עצמו. הנשים המשרתות בצה"ל הן מקור עוצמה וכוח, ותרומתן עצומה בכל יחידות הצבא. נשים וגברים ימשיכו לשרת במשותף, כמקשה אחת למען מטרה אחת, למען מדינת ישראל", דברי הרמטכ''ל.