ג'ייסון גרינבלט
ג'ייסון גרינבלטצילום: פלאש 90

ג'ייסון גרינבלט סיים היום (חמישי) באופן רשמי את תפקידו כשליח נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למזרח התיכון.

גרינבלט המתגורר בטינק שבניו ג'רז, עזב את משרדו בבית הלבן לאחר שארז את חפציו האישיים.

''היום הוא היום האחרון שלי בבית הלבן", סיפר בחשבון הטוויטר שלו, ''זה היה כבוד גדול, זכות ענקית לשרת את המדינה המדהימה שלנו. תודה לנשיא ולכל הקולגות שלי, אלוהים - ברך את ארצות הברית''.

גרינבלט, יהודי-אורתודוכסי בן 53, עובד עם טראמפ כבר שנים רבות. במהלך הבחירות לנשיאות ארצות הברית שימש כיועצו בנושא ישראל, ולאחר כניסתו של טראמפ לבית הלבן מונה גרינבלט לשליח הממשל האמריקני למזרח התיכון.

בתחילת חודש ספטמבר הודיע על רצונו לפרוש, והסביר כי הוא רוצה להקדיש זמן לאשתו נעמי ולששת ילדיו, אותם לא הרבה לראות בתקופת עבודתו בממשל בוושינגטון.

מי שיקבל את רוב סמכויותיו של גרינבלט הוא אבי ברקוביץ', עוזרו של ג'ארד קושנר בבית הלבן.

ברקוביץ', בן 30, יהודי אורתודוכסי, ליווה את קושנר כאשר היה איש עסקים, בקמפיין הבחירות של טראמפ וגם בבית הלבן. התואר הרשמי שלו בבית הלבן היה עד כה "עוזר מיוחד" של הנשיא דונלד טראמפ, אולם ברקוביץ' היה האיש הקרוב ביותר לקושנר, חתנו ויועצו של הנשיא.

ברקוביץ' גדל בקהילה היהודית בלורנס בלונג איילנד. הוא דובר עברית. בשנות התיכון למד בישיבת פאר רוקאוואי בקווינס ובהמשך הגיע לישראל כדי ללמוד כשנתיים בישיבת ''קול תורה'' בשכונת בית וגן בירושלים.

הוא בעל תואר ראשון ממכללת שבאוניברסיטת ניו יורק, ולמד תואר שני בבית ספר למשפטים באוניברסיטת הרווארד.

בעבר עבד ברקוביץ' אצל ג'ארד קושנר כשזה האחרון היה איש עסקים. השניים הכירו באופן מקרי במהלך חופשת פסח משותפת שבילו באריזונה. בהמשך עבד ברקוביץ' בקמפיין הנשיאות של טראמפ ולאחר הניצחון הצטרף לצוות הבית הלבן.

כאמור, ברקוביץ' צפוי לקבל לידיו את רוב סמכויותיו של ג'ייסון גרינבלט, ולמעשה להיכנס לנעליו של מי שהיה השליח האמריקני למזרח התיכון. חלק קטן מהסמכויות של גרינבלט יינתנו לבראיין הוק, יועצו המיוחד של הנשיא טראמפ לענייני איראן.