פתאום שמעתי צעקה ''יש פה עוד פצועה''

נעם נביס לא זוכרת הרבה מהפיגוע באלעזר - אבל את החובש מסיירת חרוב שהעניק לה טיפול רפואי בזמן אמת, היא בחיים לא תשכח.

תומי שטוקמן, אתר צה"ל , ג' בחשון תש"פ

מפגש מרגש
מפגש מרגש
צילום: דובר צה"ל

סמל ולדי נגריבודה, חובש קרבי בסיירת חרוב, נכנס בדלת ביתם של האחים נעם ונחום נביס ביישוב אלעזר. לקראתו מגיעה נעם, בכיסא הגלגלים שלה, מחויכת. בראשו רצות התמונות מהפעם האחרונה בה ראה אותה. הנסיבות היו כל כך שונות, אך היא כמעט ולא זוכרת דבר.

״הקפיצו אותנו לפיגוע דריסה״, משחזר סמל נגריבודה, ״לא ידענו בדיוק מה אנחנו הולכים לפגוש בזירת האירוע, אבל אני, בראש, התכוננתי לפצועים קשה. הגענו לזירה, פרקנו מהרכב והיינו דרוכים למקרה שהמחבל טרם נוטרל״.

כשהחובש ואנשיו הבחינו במחבל המנוטרל שוכב על הקרקע, הם התחילו לחפש אחר הפצועים. ״הבן אדם הראשון שראיתי היה נחום, האח, פצוע אנוש״, הוא נזכר, ״לקחתי ממנו מדדים ועשיתי הכול כדי לעזור עד שהגיעו אנשי הטיפול הנמרץ והצוות הרפואי. אני מתנדב במד״א כבר שנים, אז ידעתי שזה הרגע בו הם ממשיכים מכאן והלכתי לחפש איפה עוד אפשר לסייע״.

״לקחתי כמה מטרים אחורה ופתאום שמעתי צעקה מאחוריי: ׳יש פה עוד פצועה!׳״, הוא ממשיך לספר, ״ובאמת, על גבעה קטנה שהייתי צריך קצת עזרה בלטפס עליה, ראיתי את נעם. היא בכתה מכאבים איומים וידעתי שזהו - אני לוקח אחריות ומטפל בה״.

לאחר כמה שניות בהן מנסה ולדי להציג את עצמו ולהבין מנעם היכן היא נפצעה, הוא מבין שהמשימה עומדת להיות לא פשוטה כלל. ״כל כמה שניות היא התעלפה, באה להצביע לי על איפה הכאב - והתעלפה״, הוא מתאר, ״יצרתי איתה קשר עין והרגעתי אותה אבל הבנתי מיד שזו פציעת ראש. קיבעתי אותה לקרש גב ופינינו אותה לבית החולים במהירות הבזק. הדבר היחיד שאני זוכר אותה חוזרת ואומרת הוא ׳איפה אח שלי?׳״

היום, חודשיים וחצי אחרי, שני האחים משתקמים יחד. נעם עברה שיקום משמעותי, אבל עדיין לא הולכת, ונחום ממשיך לעבור עוד ועוד ניתוחים כדי לייצב את מצבו.

״לאורך כל התקופה הזו, מרגע הפיגוע והפינוי, לא הפסקתי להתעדכן במצבם‏״, מדגיש החובש וקולו הופך רציני יותר, ״הייתי מאוד נסער אחרי הפיגוע, זה היה אחד האירועים הראשונים שלנו בקו והיה חשש אמיתי לחייו של נחום, אבל בכל מה שהיה קשור לטיפול ברגעים הקריטיים - סמכתי על עצמי".

ובחזרה לבית משפחת נביס באלעזר. לצד שחזור האירועים המורכב, מגלה סמל נגריבודה שנעם לא זוכרת דבר מזירת הפיגוע, ומראה לה סרטונים המציגים את השתלשלות האירועים. ״היא הייתה בשוק ובכתה״, הוא אומר, ״לצד הבלבול שלה מההתוודעות לראשונה לאופן בו הדברים נראו, הייתה גם המון שמחה ואושר באוויר והרגשנו הרבה שותפות גורל. תחושה של סגירת מעגל אמיתית, זה עלול היה להיגמר אחרת״.

נועם מהנהנת מצטרפת אליו בהתרגשות: "הדבר שאני הכי מודה עליו הוא שלא ראיתי יותר ואני לא זוכרת. אני זוכרת את האירוע כסוג של חלום, אולי עם מכונית ואז העירו אותי והתחילו לשאול אותי שאלות. אני מניחה שזה היה ולאדי, לא הבנתי מה אני עושה שם. ניצלתי בנס".