ג'ו ביידן: להתנות את הסיוע לישראל? ''רעיון שערורייתי''

המועמד המוביל בפריימריז הדמוקרטיים מתח ביקורת על הצעת יריביו להעניק סיוע לישראל רק אם תשנה את מדיניותה ביהודה ושומרון.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ג' בחשון תש"פ

ג'ו ביידן: להתנות את הסיוע לישראל? ''רעיון שערורייתי''-ערוץ 7
ביידן
Reuters

סגן נשיא ארה"ב לשעבר ג'ו ביידן, המועמד המוביל בפריימריז לראשות המפלגה הדמוקרטית, הסתייג מההצעה שהעלו יריביו - להתנות את הסיוע הכספי לישראל בהפסקת ה''כיבוש'' ובשינוי המדיניות כלפי הפלסטינים.

ביידן, שעשוי להיות המועמד הדמוקרטי לנשיאות ולהתחרות מול טראמפ, אמר כי "הרעיון שנמשוך את הסיוע הצבאי שאנחנו נותנים לישראל, אלא אם היא תשנה מדיניות ספציפית – אני חושב שזה שערורייתי לגמרי''.

בשיחה עם כתבת הוול סטריט ג'ורנל הבטיח ביידן "אני לא אעשה את זה, ואני חושב שזו תהיה טעות ענקית". הוא הוסיף: "אני מקווה שחלק מהמתמודדים שרצים יחד איתי לא התנסחו נכון, או שדבריהם הוצאו מהקשרם".

הדרישה להתנות את הסיוע לישראל בעקירת ההתיישבות ביו"ש נשמעה בין היתר מהסנאטור היהודי ברני סנדרס שמתמודד לראשות המפלגה הדמוקרטית.

"אני גאה להיות יהודי ומחכה להיות הנשיא היהודי הראשון של ארצות הברית. אם יש עם בעולם שמכיר את סכנות הגזענות והשנאה, אלו היהודים ומכך אני למד שזו לא אנטישמיות להגיד שממשלת נתניהו גזענית, זו עובדה", הצהיר סנדרס.

הוא התייחס גם לחברות הקרובה בין הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לראש הממשלה נתניהו ולעג לשניים. "אחד בדרך להיות מודח מתפקידו והשני עשוי להישלח לכלא", אמר.

סנדרס רמז גם כי אם ייבחר, ישתנה באופן מהותי סדר העדיפויות האמריקני, כולל הסטה של הסיוע הביטחוני לישראל לטובת עזה. "יש לנו זכות להגיד לממשלת ישראל שארצות הברית ואזרחיה משלמי המיסים מאמינים בזכויות אדם ודמוקרטיה ולא יקבלו גזענות. 3.8 מיליארד דולר זה הרבה כסף ולא ניתן אותו למי שלא מכבד את זכויות האדם והדמוקרטיה".

סנדרס הוסיף: "עלינו להגיד לישראל - אם את רוצה סיוע צבאי את צריכה לשנות את המדיניות כלפי עזה. האמת שחלק מ-3.8 מיליארד הדולר של הסיוע צריך להיות מועבר כבר כעת לטובת סיוע הומניטרי לתושבי עזה", סיכם.

מועמד דמוקרטי נוסף, פיט בוטגיג, אמר כי "יש לנו אחריות ויכולת להבטיח שכספי משלם המיסים האמריקני המיועדים לתמיכה בישראל, לא יהפכו לכסף המממן סיפוח או הרחבת התנחלויות".

לדבריו, "הקשר עם ישראל מתנהל באופן דומה לקשר עם חבר קרוב שמתנהל בצורה פחות טובה עבורו אך לא מכיר בכך. אז אתה מחבק אותו ומנסה לכוון אותו אל הכיוון הנכון".

ניקי היילי
צילום: רויטרס

הצעת הדמוקרטים להציב אולטימטום לישראל ואף להעביר כספים לעזה במקום לירושלים, עוררה את זעמה של שגרירת ארה"ב באו"ם לשעבר ניקי היילי.

"בדיוק כשחשבנו שברני סנדרס לא יכול להיות יותר רדיקלי, הוא התעלה על עצמו. הוא רוצה לקחת כסף שאנחנו נותנים לישראל כדי להגן על עצמה מפני טרוריסטים, ולתת אותו לעזה, שמנוהלת על ידי טרוריסטים. זה פשוט לא ייאמן".

היילי כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "מדוע אף מועמד אחר לנשיאות מטעם הדמוקרטים אומר שסנדרס טועה?".