נפתלי בנט
נפתלי בנט צילום: אהוד אמיתון/TPS

יו"ר הימין החדש, ח"כ נפתלי בנט, מתייחס בראיון לערוץ 7 לדיווחים לפיהם קיבל הצעה לשמש כשר ביטחון בממשלת המעבר.

"אני לא קיבלתי כזו הצעה מנתניהו. אם תגיע הצעה לתפקיד הביטחון אני בהחלט אשקול את זה, אבל מדובר בעניין משני לעומת התמונה הכוללת שלפיה חייבים להקים ממשלה מתפקדת כמה שיותר מהר כדי למנוע גם את הפגיעה במדינה וגם את התרסקות הימין".

הוא מכחיש כי מפלגתו קיבלה מראש הממשלה נתניהו הצעה למיזוג עם הליכוד ומסביר את פשר הקשר הקרוב בין השניים בעת האחרונה. "אני באתי לנתניהו מיד אחרי תוצאות הבחירות - ודווקא ברגע הכי קשה שלו - ואמרתי לו שאני נרתם לעזור לו להקים ממשלה. שמתי מאחור את כל המשקעים וזה העיסוק שלי. כל דבר אחר הוא משני".

בנט חושב שתסריט של בחירות שלישיות פחות ריאלי, אבל לא מהסס להביע את דאגתו ממנו. "אם מנהיגי ישראל לא ישכילו להתפשר, להתגמש, להגיע למכנה משותף אנחנו נתגלגל לבחירות פעם שלישית ואולי אף רביעית וחמישית. אני אומר גם לעצמנו, כי אני מרגיש זחיחות במחנה הימין: חטפנו מכה מאוד קשה וירדנו מ-61 ל-55 בגוש ואם נלך לעוד בחירות נחטוף מכה עוד יותר קשה בימין ועוד נתגעגע לזמן הזה. לכן אנחנו חייבים כולנו להיות יצירתיים ולמצוא את הדרך להתפשר. גם הצד השני חייב להתפשר. אני חושב שזה יכול לקרות וזו האחריות של כולנו".

לשאלה מדוע להערכתו הבחירות הבאות, אם ייערכו בזמן הקרוב, יפגעו קשות בימין משיב בנט, "אני רואה את המגמה. אני רואה את עליית המפלגות במגזר הערבי שהיא ברורה מאוד. הם עלו על השיטה. מנגד, הימין צנח ולצערי אני לא רואה המון אנשים שמצטרפים לליכוד או למפלגות אחרות, אלא מגמה הפוכה בדיוק. לכן, גם כשאני רואה את אלה מחברי שששים לבחירות פעם שלישית, אני לא קונה את זה. מדובר בצעד לא אחראי למדינה ולגוש הימין. בחירות שלישיות יובילו אותנו לממשלת אוסלו מלא מלא".

כעת, לדעתו, דרושים ויתורים משני הצדדים. "כרגע עדיין יש התבצרות לצערי, אבל אני אירתם בכל כוחי כדי לעשות הכל שתקום כאן ממשלה. אני רציתי כמובן ממשלת ימין וצריך לומר בכנות שמה שמונע זאת זה אביגדור ליברמן. אם הוא היה מצרף היתה לנו מחר ממשלת ימין מלאה וזה יכול להיות הדבר הכי טוב. הוא לא שם ואני מקווה שאת האחריות יגלו גם בני גנץ וגם נתניהו".

"אני מציע ממשלת חירום זמנית לשנה וחצי או שנתיים, שמטרתה לפתוח את הפקקים בביטחון, במערכת הבריאות הקורסת, בחינוך ובכל תחומי החיים. אחרי שנה וחצי נראה אם רוצים להמשיך או לא. יהיו חברים בה קודם כל הליכוד ובני גנץ ואז כל מי שמוכן להיכנס על בסיס קווי היסוד. לממשלה כזו יוזמנו מפלגות שתומכות בישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

לדברי יו"ר הימין החדש הוא נערך גם למצב שלא יהיה חלק מממשלה כזו. "חשובה הממשלה. אני כמובן מעוניין להיות בממשלה ונבחרתי כדי לממש את הערכים שלי, אבל כרגע צריך קודם כל לייצב את המדינה. בני גנץ אמר 'ישראל לפני הכל' ואני מצפה שהוא יממש את זה במעשים שלו ולא רק בדיבורים.
הוא צריך לקבוע קווי יסוד יחד עם נתניהו ואז מי שירצה יבוא ומי שלא - לא. גנץ צריך להבין שהוא לא זכה בבחירות וגם נתניהו לא זכה. יש כאן תיקו אמיתי וכדי לצאת ממנו צריך שהמנהיגים יגלו גדולה. המצב כרגע נראה נורא ברמה הבינלאומית. אני משוחח עם אנשי עסקים מחו"ל ועם דיפלומטים והם אומרים שאנחנו מתחילים להיראות כמו רפובליקת בננות".

בנט לוקח בחשבון שייתכן שיהיה צורך לשנות את המחוייבות לגוש הימין כדי שממשלה תקום. "אני מחוייב לגוש. אבל עם זאת אני אומר שהגוש הוא אמצעי להקמת ממשלה. בימים הקרובים צריך להתמקד בלהקים ממשלה בפועל וזה אפשרי".

לדעתו אסור לחכות ל-21 הימים האחרונים ולעכב את הקמת הממשלה. "עכשיו זה ה'מאני טיים', דווקא בימים האלה. מה שלא ייעשו עכשיו לא יקרה ב-21 הימים ולכן צריך להקים מיד ממשלה".

כחבר בקבינט המדיני ביטחוני לשעבר, בנט מתייחס גם להסלמה בסוף השבוע האחרון בגבול הדרום. "מה שצריך מול עזה זו פעולת מחץ בהיקף הרבה יותר גדול, עמוק ומוחץ מול חמאס. לא עוד ירי הדדי וסבבון כזה או אחר אלא פעולה עמוקה ויסודית הרבה יותר, שאין מנוס אלא לצאת אליה וצריך לתזמן את זה נכון".

האם בזמן ממשלת מעבר ניתן לעשות פעולה כזו? "אני לא רוצה לומר לחמאס אם אנחנו יכולים או לא יכולים. אין ספק שקודם כל צריך ממשלה מתפקדת וזה דבר חיוני למדינת ישראל. המדינה פשוט בשיתוק כולל בכל המערכות - החינוך, הבריאות וכמובן ההצטיידות וההתעצמות הביטחונית. זה מצב שאנחנו חייבים להיחלץ ממנו ולהימנע מבחירות בפעם השלישית".