הצצה לחדר הניתוחים

בת 11 עברה ניתוח מוצלח בהדסה עין כרם להחלפת מסתם הלב. פרופ' אלדד ארז: ''מזהים את הרקמות השונות ומפרידים ביניהן מבלי לפגוע בלב".

ערוץ 7 , ה' בחשון תש"פ

מחלקת ניתוחי לב חזה בבית החולים הדסה עין כרם סיפקה הצצה לפעילותה היומיומית בחדר הניתוחים, שם נערכים מידי יום ניתוחי לב מצילי חיים לגברים, נשים וילדים.

בסרטון ניתן לראות ניתוח להחלפת מסתם הלב של ילדה בת 11, אותו הוביל פרופ' אלדד ארז, מנהל מחלקת ניתוחי לב חזה בהדסה.

כשהיתה בת שלוש עברה הילדה השתלה של מסתם מיטרלי והגיעה להחלפה חוזרת של המסתם, דבר שנצרך בשל הגדילה והיות והמסתם הישן קטן מידי בשבילה.

פרופ' ארז יחד עם צוות מיומן של עשרה רופאים ואחיות ביצע פתיחה של בית החזה, חיבור הילדה למכונת לב ריאה שתחליף את עבודת הלב והריאות במהלך הניתוח.

לאחר מכן נדרשו הרופאים לעצור את תנועת הלב, לרוקן אותו מדם ולבצע פתיחה של ה'עלייה השמאלית'. אז הם הוציאו את המסתם הישן והשתילו מסתם מכני תותב חדש.

"הסיכון העיקרי בניתוח אותו ביצענו היה הפתיחה החוזרת של בית החזה שבו הרקמות דבוקות זו לזו", סיפר המנתח הבכיר, ''צריך לזהות את הרקמות השונות ולעשות הפרדה בניהן, מבלי לפגוע בלב".

''בניתוח מהסוג הזה משתתף צוות רפואי גדול, החל מצוות המרדימים, צוות של מנתחים, מפעילי מכונת לב ריאה, צוות אחיות מנוסה וקרדיולוג שמלווה את הניתוח ומעריך את הצלחת הניתוח", מוסיף פרופ' ארז.

מחלקת ניתוחי לב חזה בהדסה מביאה את קידמת הטכנולוגיה והטכניקות הכירורגיות לטיפול בחולה. המחלקה מורכבת משלוש יחידות שכל אחת עוסקת בנושא אחר: ניתוחי בית החזה, ניתוחי לב מבוגרים ויחידה לטיפול במומי לב מולדים.

"השיטה הזאת מאפשרת לנו להוסיף ערך של למידה לכל הרופאים, גם המומחים וכמובן המתמחים הצעירים שמקבלי חשיפה שמסייעת להם לצבור את הניסיון הרחב והשלם ביותר בכל הקשור לניתוחי לב חזה", מסכם פרופ' ארז.