ההאקר הרוסי עתר לבג"ץ נגד הסגרתו

ההאקר אלכסיי בורקוב מבקש משופטי בג"ץ למנוע את ביצוע צו ההסגרה לארה"ב שהוצא לו, אשר נחתם ע"י שר המשפטים אמיר אוחנה.

ערוץ 7 , ה' בחשון תש"פ

ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב
ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב הגיש היום (שני) עתירה לבג"ץ בבקשה למנוע את הסגרתו מישראל לארצות הברית.

בורקוב הגיש את העתירה לאחר שבשבוע שעבר חתם שר המשפטים אמיר אוחנה על צו ההסגרה, אשר הוצא לבקשת ארצות הברית.

ביום חמישי הגישו גם עורכי דינה של הישראלית נעמה יששכר המוחזקת בכלא הרוסי עתירה לבג"ץ נגד ביצוע צו ההסגרה והסגרתו של בורקוב לארה"ב.

"מקווים ששופטי בית המשפט העליון המכובד יקשיבו היטב לבקשתה של נעמה היושבת כבר 7 חודשים בכלא הרוסי ומשמשת כקלף מיקוח בין מדינות", אמרו בני משפחתה של נעמה.

בעתירה נכתב כי "חתימת השר על הצו משמעותה חריצת גורלה של העותרת, המוחזקת כבת ערובה על ידי השלטון הרוסי המבקש למנוע את הליך ההסגרה של אותו אזרח רוסי לארצות הברית.

"מאליו מובן, כי ביסוד גזר הדין החמור והמפלה שניתן בעניינה של העותרת עמדו שיקולים זרים", נכתב עוד בעתירה. "ניכר כי הניסיון למנוע את ביצוע הסגרתו של בורקוב לארצות הברית היה הטעם המרכזי שעל יסודו ניתן גזר הדין. די בעובדות הפשוטות המתוארות לעיל להיווכח, כי העותרת לא זכתה להליך משפטי הוגן – זכות יסוד חוקתית שהוכרה זה מכבר הן במשפט הבינלאומי הן בשיטת המשפט שלנו".

בני המשפחה הוסיפו: "מדובר, אפוא, בנסיבות קשות במיוחד, שבהן מדינה זרה עושה שימוש אכזרי וציני באזרחית ישראלית, כדי למנוע את הסגרתו של אזרח שלה למדינה שלישית. וכך זכויותיה של העותרת לחירות ולקיום הליך הוגן נרמסו כליל, לצרכים זרים".

"החלופה הראשונה, שהיא גם הסעד הראשון המבוקש בעתירה דנא – היא הימנעות מביצוע הסגרה לארצות הברית והיענות לבקשת ההסגרה הרוסית. בדרך זו, מדינת ישראל לא תאפשר לבורקוב להימלט מאימת הדין ולעשות שימוש במדינת ישראל כמדינת מקלט, מחד גיסא; ותאפשר את השבתה של העותרת אל מדינת ישראל, מאידך גיסא. החלופה השנייה, היא הסעד החלופי המבוקש בעתירה דנא – עיכוב ביצוע הליך ההסגרה, בהתאם להוראות הדין, עד לשינוי נסיבות בעניינה של העותרת", לשון העתירה.