מתן כהנא
מתן כהנא צילום: Yonatan Sindel/Flash90

חבר הכנסת הטרי מתן כהנא מהימין החדש מספר בראיון לעיתונאי גדעון אלון המתפרסם הבוקר (שני) ב"ישראל היום" על נסיבות הצטרפותו לפוליטיקה לאחר שירות ארוך שנים בצה"ל.

"נראה לי כי כל קצין בצה"ל בדרגת אל"מ הפושט את מדיו אחרי 30 שנה ונתן את כל מרצו ועתותיו למדינה, רוצה להמשיך ולתרום, במסגרת חינוכית, או בשלטון המקומי או בכל תחום אחר. גם לי יש רצון להמשיך ולתרום ולכן החלטתי לקפוץ למים הפוליטיים", מסביר כהנא.

ח"כ נפתלי בנט ששירת אתך בסיירת הוא ששכנע אותך ללכת לפוליטיקה?

"כן. את נפתלי הכרתי ביום גיוסנו לצה"ל. היינו באותו צוות. כשעמדתי להשתחרר מצה"ל נפתלי קרא לי להצטרף לפוליטיקה ונעתרתי לבקשתו".

מדוע פרשת מצה"ל. לא יכולת להגיע לתפקידים בכירים יותר?

"אני רוצה להודות ביושר שעזבתי את הצבא כי לא התקדמתי יותר. אילו הייתי יכול להמשיך ולהתקדם בצה"ל הייתי עושה זאת. מאד רציתי להיות מפקד ביה"ס לטיסה, אבל מפקד חיל האוויר העדיף שקצין אחר בחיל יקבל את התפקיד. אני מצדיע לו ומקבל זאת שכן מדובר באדם מדהים".

האם הביקורת על התדמית השלילית של הכנסת והח"כים לא הרתיעו אותך?

"מצד אחד זה בהחלט מרתיע, אבל מצד שני אמרתי לעצמי שאם האמירות הללו ימנעו מאנשים טובים להגיע לכנסת אז מה עשינו? אני כופר בהנחה שרמת האנשים שבאים לכנסת היא בינונית או שחלק מהח"כים מושחתים, מכל האנשים מכל הקשת הפוליטית ששוחחתי אתם עד כה התרשמתי שרובם באים בטוב והם מגיעים לכנסת כדי להשפיע".

כקצין בכיר במיל. בחיל האוויר שהשתתף במבצעים צבאיים ובמלחמת לבנון השנייה, האם אתה מוטרד מהמצב הביטחוני ומאזהרות שצפויה תקופה מתוחה בחזית הצפונית ומול איראן?

"לצערי אינני מצוי כיום בליבת העשייה הביטחונית ולכן אין לי מידע, אבל כמי שיכול להעריך את היכולות שהאיראנים מפגינים במקומות אחרים בעולם, אין ספק שאם הם יחליטו להפעיל את היכולות האלה נגדנו, הם יכולים לייצר פה פגיעה. האם במקומם הייתי מעז להתעסק אתנו, התשובה היא לא".

מדוע?

"כמי שהיה מפקד טייסות קרב בחיל האוויר, אני יודע שחיל האוויר בפרט וצה"ל בכלל הם בעלי יכולת קטלנית מאד ולכן להתעסק אתנו זו תהיה טעות חמורה מאד מצדם. אם תפרוץ מלחמה אנחנו ננצח ניצחון מוחץ. נכון שהיממה הראשונה תהיה קשה, אבל היכולות המודיעיניות וההתקפיות שלנו ויכולות הדיוק הן גבוהות מאד. לא נעים לומר אבל אם מלחמה כזו תפרוץ, יהיה בה הרבה הרג בימים הראשונים כי לא נוכל להמשיך להילחם בכפפות משי כפי שהיה עד כה. כמי שהיה מפקד טייסת בצוק איתן, אני יכול להעיד שנלחמנו עם כפפות של משי, אבל אם יירו עלינו 20 אלף טילים ביום, המלחמה תיראה אחרת כי לא נוכל להרשות לעצמנו לספוג מבלי להגיב במלוא העוצמה".

האזהרות שהשמיעו באחרונה ראש הממשלה והרמטכ"ל יצרו תחושה שהפעם לא מדובר באיומים סתם

"בוודאי. ליכולות הדיוק של האויבים שלנו יש משמעות אסטרטגית כי אם הם יפגעו במקום בעל חשיבות אסטרטגית, הדבר יגרום נזק רב ולכן נצטרך לעשות הכל כדי למנוע פגיעה כזו".

בוא נחזור לשדה הפוליטי. האם לא הייתה זו טעות מצדכם שהתפצלתם לשתי המפלגות אחרי הבחירות?

"אמרנו לבוחרים שלנו מתחילת הדרך שאנחנו בלוק טכני יחד עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי. הם מייצגים קו שהוא יותר חרדל"י ואנחנו מייצגים קו יותר דתי-מיינסטרים. יש דברים מהותיים שאנחנו חושבים אחרת מהם. היו אצלנו אנשים אצלנו שהתנגדו לכך שנרוץ ברשימה משותפת עם "עוצמה יהודית" של איתמר בן גביר והבהירו שאם נעשה זאת הם לא יצביעו עבורנו. כלומר הליכה משותפת של כולם הייתה מבריחה רבים. במובן מסויים הרבנים שלנו הצליחו יותר מדי. לפני שלושים שנה כשהייתי תלמיד בשיבה תיכונית האידיאל היה שנשתלב במסגרות האחרות. במהלך השנים השתלבנו בכל המערכות ועכשיו יש כאלה שאומרים לנו תחזרו הביתה. זה לא מקובל על רבים מאתנו. אנו רואים עצמנו כלל ישראלים".

אתה מהווה אחד מאנשי גוש 55 הח"כים שהקים הליכוד. האם אין ממש בטענת כחול לבן שעל הליכוד לנהל מו"מ בשם 32 הח"כים ולא בשם הגוש?

"בטענה הזו יש צביעות נוראית, כי גם כחול לבן מורכבת למעשה משלוש מפלגות שונות. אצלנו בגוש יש הסכמות בשורה ארוכה של נושאים ובעיקר בתחום המדיני. כחול לבן צריכים לגבש קווי יסוד ולהציג אותם בפני הגוש ואם הם יהיו מקובלים עלינו נקים אתם ממשלה משותפת".

לאור חילוקי הדעות העמוקים בין כחול לבן והליכוד אתה מאמין שתוקם ממשלת אחדות?

חשוב מאד שתוקם ממשלת אחדות. למען הדיוק לא ייתכן שלא תהיה ממשלת אחדות. זו לא אופציה. יש להודות שזה לא היה החלום שלנו. רצינו ממשלה ימנית ושאפנו להחיל את החוק הישראלי על שטחי C. ולחוקק פיסקת התגברות, אבל הציבור החליט אחרת"

מה דעתך על כוונתה של איילת שקד לפרוש מסיעת הימין החדש ולהצטרף אל הבית היהודי?

"יש לי הערכה רבה מאד לאיילת ולפועלה ואני אכבד כל החלטה שהיא תקבל"

מה הנושאים שאתה רוצה לעסוק בהם בכנסת?

"בעיקר בנושאי כלכלה וביטחון. בתחום הכלכלי התפיסה שלי היא של כלכלה חופשית וליברלית, מלחמה בוועדים הגדולים, הסיטואציה שבה הם מחזיקים את המדינה בגרון היא לא סבירה כי העבודה המאורגנת נועדה להגן על עובדים מאד חלשים וכיום המדינה צריכה הגנה מפני הוועדים החזקים. אשמח לתרום גם בנושא הביטחוני מניסיוני בחיל האוויר. הנושאים שעסקתי בהם מאפשרים לי להיות שותף לדיוני ועדות המשנה של ועדת החוץ והביטחון או הועדה לביקורת המדינה".

האם תוכל להמשיך ולטוס גם אחרי שנבחרת לכנסת?

"לצערי לא. לא אהיה יותר טייס מבצעי בחיל האוויר בגלל ששמי ופני נחשפו לציבור. זהו המחיר הכי כבד ששילמתי בהצטרפותי לפוליטיקה"

יש לך שאיפות מרחיקות לכת בתחום הפוליטי?

"בהחלט. אשמח בהמשך הדרך להיות שר. לא באתי לכנסת כדי להיות פה רק קדנציה אחת".

איפה נהנית יותר, בסיירת מטכ"ל או בתא הטייס?

"בשתי היחידות משרתים אנשים טובים מאד. כמובן שבסיירת יש יותר עבודת צוות, למרות שגם בכלי טייס יש שיתוף פעולה עם הנווט וגם בטייסת אתה עובד בקבוצה, בסיירת שיתוף הפעולה הקבוצתי יותר בולט כמו למשל כשאתה סוחב חייל על אלונקה אתה חייב לעשות זאת עם עוד שלושה חיילים. סיירת מטכ"ל היא יחידה עם אוירה יותר חברתית ובחיל האוויר הדגש הוא יותר מקצועי, אבל למען האמת אהבתי את השירות בשתי היחידות".