מתחזקים את האהבה

כל פעולה, עשייה או מחווה בעלי אופי חיובי שמספקים התחדשות והתרעננות מתמדת מחזקים ומרעננים את הקשר הזוגי.

תגיות: זוגיות אהבה
ד"ר עמי שקד ינר , ז' בחשון תש"פ

בנק האהבה
בנק האהבה
צילום: אייסטוק

מהו המפתח לחיזוק והעשרת קשר הנישואין גם כאשר אין בעיות מיוחדות?

זוגות רבים חיים את היומיום ללא שמתעוררות בעיות קרדינליות המאיימות על הקשר או הגורמות למצוקה. אך בו בזמן חייהם נטולי ריגוש, התרעננות וחידושים שמטרתם לשמר את גחלת הקשר שתמשיך ותרחש.

אלה הם אותם זוגות הנכנסים למעין תקופה "מישורית" ללא מורדות אך גם ללא עליות. הקשר מתייצב לו "על מי מנוחות" מחד גיסא, אך ללא " נפשי ישובב" מאידך גיסא.

זהו מצב של שיגרה נטולת גירויים המוסיפים עניין, מיוחדות, רעננות ושינויים מרגשים. אין ספק כי ניתן לחיות כך, ובהצלחה, לאורך זמן. אך קיים גם סיכון מסויים כי בשלב כלשהו מצב סטטי זה עלול לגרום לתחושת שאננות שתוביל להפחתה ריגשית ושחיקה. הזוג עלול להיכנס למעין שגרה בטוחה לכאורה, ללא שתהיה השתדלות להזרים חיות ורעננות שיעשירו את קשר הנישואין וירוממוהו לדרגות גבוהות יותר של קיום.

מומחים בתחום הזוגיות והנישואין סבורים וממליצים כי יש צורך לכלול "שדרוג" הקשר והעשרתו כחלק מתהליך חיובי של התפתחות הזוגיות גם כאשר אין בעיות מיוחדות בקשר הנישואין. ממש כפי שאדם שואף להגיע לדרגות גבוהות יותר של העשרה אינטלקטואלית ורוחנית, כך גם על הזוגיות לשאוף לעליה מתמדת. ואמנם, אחד ממאפייניו הבולטים של קשר נישואין יציב ומאושר לאורך שנים הוא ההשקעה המתמדת של בני הזוג בהעשרת חיי נישואיהם ושדרוגם המתמיד. אלה הם זוגות הנוקטים בגישה של "קום ועשה" לשיפור והעשרה, במקום הגישה הפסיבית של "שב ואל תעשה" המקבלת את שיגרת חיי הנישואין בשאננות וכדבר הברור מאליו.

"המחדש בטובו בכל יום תמיד" המרמז על התחדשות מתמדת של הבריאה, כולל גם את הישות הזוגית של ברית הנישואין. קשר הנישואין הוא מעין מיקרוקוסמוס, עולם בזעיר אנפין, חלק אינטגרלי מהבריאה בכללותה, הזקוק אף הוא להתחדשות והתרעננות מתמדת.

הד"ר ג'והן מרדכי גוטמן, פסיכולוג בעל מוניטין בתחום הטיפול בנישואין, מדמה את הקשר הרגשי בין בעל לאשתו למעין "חשבון בנק אמוציונלי" נדמה לעצמנו שלבעל יש "חשבון בנק רגשי" המופקד אצל אשתו, ולה חשבון דומה המופקד אצל בעלה. המפתח לחיזוק, חידוש והעשרת קשר הנישואין הוא לבצע "הפקדות" רבות ככל שניתן בחשבונות אלה, ולהימנע מביצוע "משיכות".

כל פעולה, עשייה או מחווה בעלי אופי חיובי ומתגמל מבחינה רגשית מהווים "הפקדות". לעומת זאת, כל מעשה או מחדל בעלי אופי שלילי המופנים כלפי בן/בת הזוג מהווים "משיכות". הבעה של הערכה וכבוד כלפי בן הזוג, הענקה גשמית או רגשית ורוחנית מהווים כמובן הפקדות חשובות לתוך "חשבון הבנק הרגשי".

לעומתם מעשים הגורמים לבן הזוג לתחושה של צער, כאב או כעס מהווים כמובן "משיכות" רגשיות המדלדלות את "החשבון". לפיכך, על מנת לשמר, לחזק ולרענן את קשר הנישואין, על שני בני הזוג להשתדל ולפעול, כמה שרק ניתן, בכיוון של "הפקדות רגשיות", ולהימנע ככל האפשר "ממשיכות רגשיות". מחקריו של ד"ר גוטמן הראו כי אצל זוגות מאושרים, שעור ההפקדות הרגשיות הוא פי חמש גדול יותר משיעור "המשיכות הרגשיות". זהו, אם כן, המפתח לחיי נישואין יציבים, פוריים ושמחים.

הכותב משמש מנהל אקדמי במרכז י.נ.ר ללימודי נישואין ומשפחה

מתעניינים בתחום ייעוץ הנישואין? לחצו כאן