סיפור מסע: סיפורו של אספן יהודי

אוסף פרל הוא אוסף אומנות יוצא דופן ומרהיב ביופיו.

תגיות: אומנות
, ז' בחשון תש"פ

סיפור מסע: סיפורו של אספן יהודי-ערוץ 7
האספן אומנות פרל אליעזר לאון
צילום: יח"צ

האוסף כולל יצירות של ציירים אירופאיים מובילים בניהם: קנדינסקי , ליסצקי , מלביץ , הנרי רוסו, ג'ורג' ברק, פרנרד לז'ה, פול קליי, פראנץ' מרק, גבריאל מונטר ונוספים.

אלא שמעבר לערכו האומנותי והכלכלי של האוסף, שמונה עשרות ציורי שמן על בד ועשרות ציורים על גבי נייר, שהשתמרו עשרות שנים, הסיפור שמאחוריו מרגש לא פחות, וכולל סיפור מלחמה, גבורה וניצחון.

היצירות באוסף נרכשו על ידי יהודי אמיד בעל נכסי נדל"ן ובניינים רבים ובית חרושת לצבעים בפולין שלפני המלחמה- אליעזר פרל. אליעזר היה ידוע במחוזותיו כאיש אמיד, נדיב ותורם ביד רחבה. עם פרוץ המלחמה נאלץ אליעזר להימלט מביתו, כאשר את האוסף היקר ללבו לצד מוצרי יודאיקה ויהלומים יקרי ערך- הפקיד בידי שכנתו הפולניה, אתה עמד בקשרי ידידות.

לאחר שניצל מן המחנות בוכנוולד בו שהה מרבית שנות המלחמה וטרזינשטט, אליו הועבר לקראת סוף המלחמה, גילה אליעזר לדאבונו כי מלבדו ומלבד אחיו מנדל, כל שאר בני המשפחה נרצחו על ידי הנאצים ולא שרדו את התופת.

בשנת 1946 שב אליעזר לביתו ושם פעמיו אל בית השכנה, אשר נהגה בו בהגינות, השיבה לידיו את רכושו ואף ערכה עמו הסכם כתוב בו ציינו השניים את פירוט היצירות שהושבו לבעליהם. אליעזר עזב את בית המשפחה בפולין (שלרבות הימים הושבו לו הזכויות עליו כמו הזכויות על נכסי נדל"ן אחרים שהיו ברשות המשפחה ומפעל הצבע) ועבר להתגורר לצד אחיו מנדל, בגרמניה, אתו התאחד בשנית.

בשנות השמונים בחר אליעזר לעלות לישראל, ובעודו בחייו בשנת 1989 העביר את אוסף האומנות האהוב כמתנה לבנו, מרדכי פרל.

מרדכי שהחזיק באוסף עוד שנים רבות, בחר בשנת 1996 למכור אותו למר אלברט עמר, כאשר זה העבירו לידי רעייתו אוליביה עמר ולידי חתנו שחר שטרית.

האוסף האמור זכה לליווי של מר ברנרד בן שושן, אוצר רסטורטור ובעלי גלריית ברנרד הוותיקה התל אביב, וזה באמצעות ניסיונו הרב וידיעותיו המקצועיות לבחינת האוסף, אימות היצירות ושימורן.

המעגל נסגר כאשר בימים אלה נמצא במוזיאון הלאומי לזיכרון השואה והגבורה יד ושם, נמצא אותו מסמך היסטורי שנחתם לפני מעל שבעים שנים, בין אליעזר פרל לשכנתו, המאמת את השבת האוסף לבעליו.

בתמונות:

ברנרד עם יאן לפישו האקספרט של הנרי רוסו , האספן אומנות פרל אליעזר לאון