״ההדלפות מחדרי החקירות- מכת מדינה״

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות ממליץ לפתוח בחקירה נגד שוטרים שהדליפו חומרים לתקשורת בטרם הועברו חומרי הראיות להגנה

אורלי הררי - ערוץ 7 , ז' בחשון תש"פ

השופט בדימוס דוד רוזן
השופט בדימוס דוד רוזן
צילום: Motti Kimchi/POOL/Flash90

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן, ממליץ ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגד שוטרים שהדליפו חומרים לתקשורת בטרם הועברו חומרי הראיות להגנה.

מדובר בתלונה שהוגשה לנציב התלונות על ידי סניגורית ציבורית אשר הלינה על מקרים חוזרים ונשנים של הדלפת פרטים וחומרי חקירה על ידי המשטרה, טרם הגשת כתב אישום וטרם העברת חומרי הראיות לעיון עורכי הדין המייצגים באותם תיקים.

בתלונה היא פירטה לגבי מקרה בו נחשף באחד מאתרי האינטרנט מידע אודות כתב אישום, טרם הגשתו לבית המשפט, וגם מידע מתוך החקירה בתיק.

לטענת התביעה המשטרתית, בנסיבות המקרה הספציפי נפלה טעות אשר אפשרה את העברת טיוטת האישום ליחידה החוקרת והיא זו, שככל הנראה, העבירה את החומר לתקשורת.

הנציב רוזן כתב בהחלטתו כי ״נהיר וברור לכל כי פרסום טיוטת כתב אישום, לפני הגשתו או פרסום מידע מחומרי חקירה הינם דברים שהדעת אינה סובלת״. עוד הוא ציין כי ״הדלפות מחדרי חקירות וממשרדי רשויות המדינה הפכו לתופעה רחבת היקף ונראה שאף לא יהיה מופרך לטעון כי מדובר במכת מדינה״.

מבירור התלונה עלה כי מקור ההדלפה מקורה באנשי משטרה מוגדרים וידועים, ועל כן המליץ הנציב ליועמ״ש לפתוח בחקירה פלילית ״לצורך הצבת גדרות חדים וברורים ולו למען יראת הדין לעתיד״, דברי הנציב.