יריב לוין לערוץ 7:
''בחירה ישירה לא תסייע לפלונטר. לפיד וחבריו מסכלים ממשלת אחדות''

ראש צוות המו"מ של הליכוד מסביר מדוע הליכה לבחירות ישירות בין גנץ לנתניהו רק תעמיק את המשבר, וקובע: בלוק הימין יציב ולא יתפורר.

שמעון כהן , ז' בחשון תש"פ

יריב לוין
יריב לוין
Photo by Hillel Maeir/Flash90

בראיון ליומן ערוץ 7 מטיל ראש צוות המו"מ של בלוק הימין, השר יריב לוין, ספק ביעילותו של רעיון הבחירות האישיות, מספר על הקיפאון המוחלט במו"מ הקואליציוני, מטיל את האחריות על לפיד, אשכנזי ויעלון וגם מבכה את מצבה העגום של קבוצתו, הפועל תל אביב.

על רעיון הבחירות האישיות אומר השר לוין כי מדובר ב"רעיון שעלה ולא בטוח שהוא ישים. הרעיון אומר לקיים בחירות אישיות בין ראש הממשלה לגנץ, ובתום הבחירות הללו מי שינצח יהיה ראש ממשלה". כשנשאל במה הדבר יסייע לפתרון הפלונטר הפוליטי כאשר מצב המפלגות והמנדטים נותר כפי שהוא, הוא משיב ביושר: "גם אני לא כל כך מבין".
אם ייבחר מישהו כשהח"כים יודעים שאין פיזור הכנסת ולא יצטרפו לקואליציה ולא יהיה רוב, לא יהיה תקציב והשיתוק יהיה גדול יותר כי אי אפשר להוציא את המערכת לבחירות.

"בעיניי המצב הזה יכול להביא לשיתוק גדול יותר כי אם ייבחר מישהו כשהח"כים יודעים שאין פיזור הכנסת ולא יצטרפו לקואליציה ולא יהיה רוב, לא יהיה תקציב והשיתוק יהיה גדול יותר כי אי אפשר להוציא את המערכת לבחירות. לכן אני חושב שהדבר צריך להישקל בכובד ראש. זו הצעה שיש בה לכאורה יתרונות אבל יש בה גם חסרונות לא מעטים. קשה לי גם לראות, גם אם יהיו מי רבים שירצו בעניין הזה, איך יגיעו להסכמה על הפרטים, כמו האם אוטומאטית הנבחר יכהן כראש ממשלה לארבע שנים או עד להצבעת אי אמון בכנסת. על כל פרט כזה הוויכוחים יהיו רבים והקושי להגיע להסכמות יהיה גדול כך שספק אם אפשר יהיה להשלים את העניין, בוודאי בסד זמנים שמתחיל להיות מצומצם".

על קיומו, כן או לא, של שיח קואליציוני בין מפלגתו לבין כחול לבן, משיב השר לוין כי "אין מו"מ ואין דיונים, לא כי לא הסכמנו לבוא. כחול לבן היא שמחזיקה במנדט והם צריכים לזמן אותנו. כשזימנו אותנו באנו, אבל בימים האחרונים לא זימנו אותנו, ואני מוכח לומר שבצדק, כי אם נצליח להקים ממשלת אחדות היא בוודאי לא מה שאנחנו רצינו ולא מה ש'כחול לבן' רצו, אבל זה כורח המציאות, הברירה הפחות גרועה מבין הקיימות.

''במצב הזה לקחנו החלטה של נכונות להליכה לצעד כזה ועשינו שני ויתורים גדולים, ויתרנו בנכונות לממשלה שיוויונית למרות שהגוש שלנו גדול יותר וגם ההסכמה לדבר הבעייתי של חוק ספציפי ביחס לראש הממשלה, חוק הקובע נבצרות במקום שלא קיימת נבצרות בחוק. אבל מול הצעדים הללו 'כחול לבן', חוץ מגנץ עצמו, גם לפיד וגם שאר השותפים האחרים לרביעייה פשוט לא מעוניינים בהקמת ממשלה כזו, וכל עוד הם לא החליטו שהם מעוניינים בזה אין טעם בקיום שיחות".

לטעמו ולהערכתו של לוין עם עמדותיו של בני גנץ ניתן היה, גם אם לא בקלות, להקים ממשלה. "העמדה של גנץ נראית כשונה משל שלושת חבריו. זה בא לידי ביטוי גם בשיחות האישיות שלו עם ראש
לבני גנץ יש רצון לממש את המנדט שהוא קיבל ולכהן כראש ממשלה ללא פסילות, אבל חבריו לא מעוניינים בזה, כל אחד משיקוליו.
הממשלה. כבר פעמיים הוא קבע פגישה עם ראש הממשלה ופעמיים ביטל אותה אחרי שישב עם חבריו להנהגת כחול לבן, פעמיים הוא ביקש לקבוע ישיבת צוותים ופעמיים חזר בו בעקבות שיחות בעיקר עם לפיד. ברור שבהנהגת כחול לבן יש גם ניגודי אינטרסים מובנים. לבני גנץ יש רצון לממש את המנדט שהוא קיבל ולכהן כראש ממשלה ללא פסילות, אבל חבריו לא מעוניינים בזה, כל אחד משיקוליו. התוצאה היא שבהיעדר מנהיגות שנדרשת במצב הזה אנחנו במצב שבו מי שמכתיב את ההחלטות זה יאיר לפיד", דברי לוין הסבור כי לו היה גנץ מגלה מנהיגות ומבהיר לחבריו להנהגה שהוא מעוניין בדרך לממשלת אחדות היו שלושת החברים מיישרים אתו קו.

על דבריו של הגורם הבכיר שצוטט הבוקר כאומר שהנושא המשפטי של נתניהו הוא סלע המחלוקת המרכזי שמונע ממשלת אחדות ונראה שאנחנו בדרך לבחירות, אומר לוין: "מכאן הכול מתחיל. הלכנו לבחירות עם האמירה שלנו ושל השותפות מימין שאנחנו רוצים ממשלה בראשות נתניהו, וממול הלך גנץ ללא אידאולוגיה אמתית אלא רק עם האמירה של רק לא נתניהו. בסוף אנחנו לא יכולים להקים ממשלה שבה רק נתניהו והם לא יכולים להקים ממשלה בלי נתניהו. אנחנו הפנמנו את העניין ולכן הסכמנו לויתורים, אצלם ההפנמה לא קיימת ולכן הם ממשיכים לומר שהם רוצים להקים ממשלה ללא נתניהו. ממשלה ללא נתניהו תהיה ממשלת מיעוט בתמיכת המשותפת אבל בוודאי ללא הליכוד".

על האפשרות הנוספת, השבתו של אביגדור ליברמן לחיק הימין, מהלך עליו עמלה חברת הכנסת איילת שקד, אומר לוין כי תקווה שמהלך שכזה יבשיל קיימת וצריכה להיות, אבל הסיכויים לכך נראים נמוכים מאוד. ליברמן יצטרך לבחור בין אפשרויות שכולן לא טובות לו: הליכה לממשלת מיעוט עם המשותפת שהיא רעיון סהרורי, הליכה איתנו שהוא לא רואה אותה כאופציה טובה, או בחירות שגם הם לא מבטיחות לו גדולות ונצורות. "הוא יידרש להכריע בין הברירות האלה. אם הוא יבחר בכל זאת להצטרף לממשלה בראשותינו כפי שהיה צריך לעשות מלכתחילה, הלוואי שזה יקרה, הסיכויים נראים די נמוכים".
אם ליברמן יבחר בכל זאת להצטרף לממשלה בראשותינו כפי שהיה צריך לעשות מלכתחילה, הלוואי שזה יקרה, הסיכויים נראים די נמוכים

ובאשר לבלוק הימין נשאל לוין אודות קריאתם של 'הליכודניקים החדשים' לפרק את הבלוק ולהקים ממשלת ליכוד כחול לבן, והוא משיב: "זה מראה מי הם המכונים הליכודניקים החדשים. תרשה לי להניח שהם לא הצביעו לליכוד. לא ראיתי שום פעילות שלהם למען הליכוד בבחירות. לעומת זאת הם עוסקים בניסיונות לרסק את הימין, והם עושים את זה מחוץ ומתוך הליכוד. בעיניי מי שמתפקד למפלגה שהוא לא מאמין בדרכה מתוך רצון לחבל בה מבפנים זו פגיעה בעקרונות הדמוקרטיה הבסיסיים. באופן אישי אני לא מנהל איתם שיג ושיח ולא חושב שנכון לקיים איתם התדיינות".

"אני חושב שמי שמאזין להם (לליכודניקים החדשים) יודע מה רע לליכוד ומה שרע בליכוד הוא פירוק ההליכה המשותפת עם שותפים שאנחנו הולכים איתם הרבה שנים בצורה טובה ויש לנו איתם השקפות קרובות בהרבה נושאים. לכן מי שמאמין שנעשה דבר מהסוג הזה יכול לשכוח ממנו. הליכוד לא יזוז מילימטר מההתחייבות שלנו כלפי השותפים ואני משוכנע שכך יהיה גם לגבי ההתחייבויות שלהם כלפינו. זה גם מה שהציבור שהצביע עבורנו מצפה שנעשה".
אני לא זוכר משחק שהקבוצה שלנו נראתה ככה, גם לא עברו את החצי וגם נשכבים על הרצפה ומבזבזים את הזמן וגם זה לא מועיל. נדרש שינוי עמוק.

ולסיום השיחה עמו ביקשנו את התייחסות השר לוין למצבה העגום של קבוצת הכדורגל שלו, הפועל תל אביב, והוא משיב ש"לא חסרות צרות וזו בהחלט צרה גדולה. המצב עגום".

"הייתי במשחק אתמול ואני לא זוכר משחק שהקבוצה שלנו נראתה ככה, גם לא עברו את החצי וגם נשכבים על הרצפה ומבזבזים את הזמן וגם זה לא מועיל. נדרש שינוי עמוק. מה שיש כעת לא יספיק. אני מוכרח להודות שגם בפתח העונה אמרתי שנשמח לשרוד את העונה והחלומות על פיי-אוף עליון מנותקים מהמציאות, לפחות לפי איך שהקבוצה נראתה כבר בשלבי ההכנה".