מסעדנים ובעלי אולמות בעוטף עזה: ''אנחנו קורסים''

בהעדר פתרון: ועדת הכספים הציגה הצעת חוק לפיצוי המסעדנים ובעלי האולמות בעוטף עזה. ''הם צריכים לפרוח כדי שהמדינה תפרח''.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ז' בחשון תש"פ

מסעדנים ובעלי אולמות בעוטף עזה: ''אנחנו קורסים''-ערוץ 7
בית שניזוק מרקטה
צילום: Noam Rivkin Fenton/Flash90

ועדת הכספים של הכנסת קיימה היום (ג') דיון המשך בנושא הסיוע לענף המסעדות ואולמות האירועים על רקע סבבי ההסלמה האחרונים בדרום הארץ.

בשבוע שעבר קראה הוועדה למשרד האוצר להסדיר את הפיצוי לענפים אלה בהקדם, וכי במידה ולא יינתן מענה לכך מענה בחקיקת משנה, בדומה לפיצוי שניתן לענפים אחרים, תיזום הוועדה חקיקה.

בהעדר פתרון מצד רשות המיסים, יועמ"ש הוועדה עו"ד שגית אפיק הציגה הצעת חוק ולפיה יוכנסו ענפי המסעדות ואולמות האירועים לתוך חוק מס רכוש וקרן פיצויים. משמעות הדבר היא שבכל פעם שיובאו הוראות שעה לעניין פיצויים לעסקים בדרום, יינתנו פיצויים גם למסעדנים.

בנוסף כוללת הצעת החוק הוראת שעה שתחילתה רטרואקטיבית מחודש מאי, שמעגנת פיצויים לענפים אלה בסכום של עד 5 מיליון ש''ח שיחולקו עפ"י תנאי זכאות.

במהלך הדיון קראו בעלי העסקים לספק להם פתרון, אחרת יקרסו, בדומה לעסקים אחרים בענפים אלה.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, פתח את הדיון: "ביקשתי מרשות המיסים תשובות לנושא עוטף עזה. אתם צריכים לתת כסף. מדינה נורמאלית ומתוקנת צריכה לשלם".

מירי סביון, משנה למנהל רשות המיסים, סיפרה "לא הצלחנו למצוא פתרון בצורה הזו. גם סביב האירועים הספציפיים, ברור שיש עסקים שנפגעו בצורה קשה אך יש גם כאלו שלא. התקנות באות לפצות בצורה רוחבית את מי שנפגעו בצורה ניכרת, ולכן כרגע לא הצלחנו לגבש פתרון מקובל שיהיה נכון לאירוע הזה. את החקיקה הקיימת לא ניתן להפעיל במקרה הזו, יש להפעילה בצורה פרטנית מול הנתונים ואת זה לא ניתן לעשות כרגע".

יועמ"ש הוועדה, שגית אפיק, אמרה כי "בתקנות הוראת השעה השארנו את אולמות האירועים והמסעדות מחוץ להן, כי אמרתם שאתם מעדיפים הוראת קבע".

אמיר דהן, מנהלת מחלקת פיצויים ברשות המיסים הסבירה "לקחנו את חודש מאי בשנת 2018, בו היה ירי מסיבי של טילים – 700 טילים, והשווינו אותו לחודש מאי בשנת 2017, לקחנו כ-50 עסקים מהענפים האלה, בטווח של 0-7, וברמה הכללית אין ירידה במחזור. 12 עסקים היו עם צמיחה משמעותית במחזור, 21 עסקים עמדו בין 6 אחוז ירידה ל-6 אחוז ירידה. 19 עסקים היו מעל 6 אחוז ירידה. מבחינתנו זה לא נתון מובהק".

בעקבות עמדת רשות המיסים זעמו בעלי עסקים. ג'ורגי אוקרט, מסעדן, אמר "אני מרגיש שרשות המיסים זורה חול בעיני הוועדה, ירדתי בחצי מיליון ש''ח במחזור בשנה. התחלנו את כל הדיון הזה מנקודה שמאשרים בין 3 ל-5 מיליון. מסיטים את הדיון ומושכים זמן".

אביב שזירי, בעל אולם אירועים, טען: "אנשי רשות המיסים אינם חיים במדינה שלי. ירידה במחזורים יש לי, הלוואות לקחתי. עד היום 12 חתונות בוטלו, מי יפצה אותי? בוטלו לי פגישות, אני קורס, אני לא יכול להישאר שם. 2 אולמות נסגרו, אני הבא בתור להיסגר, אני מבקש פיצוי על כל אירוע שאתם סוגרים לי, שהמדינה הורתה לי לא לקיים".

ח"כ גפני אמר "כולנו מסכימים שיש פגיעה במסעדנים, באולמות האירועים, הטענה שלך היא שהאחוז לא גבוה. אז בוא ניקח את האחוז הזה, נקבע קריטריונים, מי שעומד בהם יהיה זכאי לפיצוי, מי שלא, לא יהיה זכאי".

ח"כ אבי ניסנקורן מכחול לבן אמר כי "יש פה תושבים ובעלי עסק שמדינת ישראל לא נותנת להם מענה. אנחנו צריכים לתת מענה בחוסן החברתי. אם 33 אחוז צריכים לקבל פיצוי, לפי הנתונים שלכם, אז צריך לתת להם. את החוק צריך להעביר. אני מבקש שנתקדם בחקיקה, בפטור מהנחה".

ח"כ מיכל שיר מהליכוד אמרה "החוסן של העסקים בדרום, זה החוסן של כולנו. זה מה שיקבע אם אנחנו מנצחים במלחמה הזו או לא. אם העסקים מצליחים והאנשים מאושרים וטוב להם, אז ניצחנו. אם העסקים קורסים, הפסדנו באופן ישיר. 5 מיליון ש''ח עבור חוסן לאומי. הם צריכים לפרוח כדי שהמדינה תפרח".

ח"כ גפני: "הגיעו מים עד נפש, לכן אין לנו מנוס, אלא להקריא עכשיו הצעת חוק. נקריא אותה, בכל שלב, נהיה ערים למה שאתם תגידו לנו, אם אתם יכולים ללכת לחקיקת משנה. כי לפי ההצגה שלכם, לא תשלמו לאף אחד. ישבתי עם שר האוצר ושר הפנים, וכולם בדעה שהיו צריכים לקחת 3 מיליון ולפצות. הסביר לנו יועמ"ש משרד האוצר, שהחוק לא מאפשר זאת. החקיקה יכולה להתגבר על זה".

יועמ"ש ועדת הכספים, עו"ד שגית אפיק, פירטה: ''הצעת החוק מורכבת מ-2 חלקים, חלק אחד הוא תיקון קבוע, הכנסת ענף המסעדות ואולמות האירועים לחוק מס רכוש וקרן פיצויים. המשמעות שכל פעם יובאו לכאן הוראות שעה, יהיו גם ענפים אלה. החלק השני הוא הוראת שעה, שתחילה רטרואקטיבי במאי, כפי שהובא לגבי התיירות. אנחנו קובעים שהם זכאים לפיצויים החל ממאי, והסכום יוגבל ל-5 מיליון ₪, והוא יחולק".

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "אנחנו רוצים לקדם חקיקה מהירה. שרים עימם דיברתי, תומכים בפתרון, אלא אם כן רשות שהמיסים תתעורר ותגיד שהיא רוצה להתקדם בחקיקת משנה, אנחנו רוצים בכך ולא קיבלנו את ההסברים שלכם. אחרת, נלך לחקיקת בזק. שנבוא ונוכל להסתכל לבעלי העסקים בעיניים, ולומר להם - המדינה לא מפקירה אתכם".