פנייה לטראמפ: הענק חירות לפולארד, רעייתו בסכנת חיים

ארגונים יהודיים פנו לטראמפ בבקשה להסיר את מגבלות השחרור מפולארד כדי שיוכל לטפל ברעייתו אסתר החולה בסרטן.

עדו בן פורת , ז' בחשון תש"פ

יהונתן פולארד עם אשתו אסתר
יהונתן פולארד עם אשתו אסתר
צילום: Brendan McDermid, רויטרס

ארגונים יהודיים-אמריקניים פנו בימים האחרונים לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבקשה להסיר את מגבלות השחרור שהוטלו על יהונתן פולארד על מנת לאפשר לו לטפל כראוי ברעייתו אסתר הסובלת מסרטן גרורתי מתקדם שהתפשט לעצמות.

במכתבים נפרדים ששיגרו ה-OU, אגודת ישראל והקואליציה למען ערכים יהודיים, מצביעים הארגונים את המגבלות הקשות שהוטלו על פולארד עם שחרורו מהכלא לפני 4 שנים ואשר פוגעים ביכולתו להעניק לאשתו, אסתר פולארד, את הסיוע והטיפול לא היא זקוקה מאוד בימים קשים ומאתגרים אלה.

הרב דוד צביבל, סגן נשיא אגודת ישראל, כתב כי "כארגון שפעל במשך שנים לקציבת עונשו של יהונתן פולארד, אנו פונים אליך כעת על בסיס הומניטארי בבקשה לקציבת עונשו ולהסרת מגבלות השחרור המוטלות עליו".

הרב צביבל ציין במכתבו את הקושי הקיים במצב הנוכחי, כאשר כל ליווי של אסתר לביקור רופא או לטיפולי כימותרפיה מצריך קבלת אישורים מראש אשר אינם ניתנים באופן אוטומטי ושהיעדרם מונע מפולארד את האפשרות ללוותה.

תוך שהוא מחזק את הטיעונים שהופיע במכתב של ארגון אגודת ישראל, מרק ביין, נשיא ה-OU העלה במכתבו את תנאי העוצר של פולארד המונעים ממנו יציאה מהבית בשעות הערב והלילה, גם במידה וקיים צורך דחוף של אשתו.

"באופן יומיומי, ככל שאשתו זקוקה לתרופה, אוכל או כל דבר אחר בין השעות 7 בערב עד 7 בבוקר, תנאי העוצר המחמירים של מר פולארד מונעים ממנו להשיג את הדרוש לה. אם חס וחלילה, היא זקוקה לטיפול רפואי במשך זמן זה, מר פולארד איננו יכול ללכת איתה לבית החולים. אנו פונים אליך בבקשה להתערב ומבקשים כי תגלה כלפי מר פולארד ורעייתו את החמלה והרחמים שהם כה זקוקים להם כעת, על ידי כך שתעניק למר פולארד את חירותו המלאה''.

"יהנתן פולארד היה אסיר למופת ועמד באופן מלא בתנאי השחרור שלו עד היום", אמר הרב פסח לרנר, נשיא ארגון "הקואליציה למען ערכים יהודיים", ''בהתחשב המצבו הרפואי ובצורך להגיע למקומות הטיפול, בתי מרקחת ואפילו צרכים בסיסיים, המגבלות הקיצוניות על תנועתו של מר פולארד איננו מהווה רק חלק מעונש המאסר חסר הפרופורציה שהוטל עליו, אלא גם גורם לו ולמשפחתו קושי מיותר בזמן הקשה ביותר''.

הרב לרנר, מי שבעצמו היה פעיל בולט למען שחרורו של פולארד לאורך העשורים האחרונים, הסביר כי קריאתם של הארגונים מכוונת לכל הגורמים הרלוונטיים, כולל לנשיא בעצמו, בבקשה למצוא את המנגנון המשפטי המתאים בכדי להעניק לפולארד באופן מיידי את חירותו לאחר 30 שנה מאחורי הסורגים ועוד 4 שנים של שחרור בתנאים מגבילים קשים.

פנייתם של הארגונים באה לאחר פנייתו של פולארד עצמו להסיר מעליו את התנאים המגבילים. עם אבחונה של אסתר כחולה בסרטן אמר פולארד כי "זוהי סכנה גדולה לחייה של אשתי וזה קריטי עבודה לעבור טיפול כימותרפי אינטנסיבי ואגרסיבי מאוד ולאחריו ניתוח שחייב להתבצע בדחיפות. היא ככל הנראה תתקשה לתפקד עצמאית במשך זמן ממושך ואני חייב להיות מסוגל לטפל בה, אך כדי שאוכל לעשות זאת אני חייב להיות מסוגל לנוע ממקום למקום''.