גורמים בפרקליטות:
תרגיל החקירה שנעשה לחפץ - לגיטימי

לטענת גורם בפרקליטות, התרגיל שנעשה לעד המדינה הוא תרגיל חקירה לגיטימי ומוכר שנעשה מעת לעת בחקירות מורכבות.

ערוץ 7 , ז' בחשון תש"פ

ניר חפץ בבית המשפט
ניר חפץ בבית המשפט
צילום: פלאש 90

בפרקליטות דוחים את הטענות שנשמעות מאז פורסמו אתמול (שני) בחדשות 12 תמלילי החקירה של עד המדינה ניר חפץ בתיק 4000, לפיהם שינה גרסאות מספר פעמים.

בחדשות 12 דווח הערב כי בפרקליטות התייחסו גם למידע המרכזי והדרמטי שלא נחשף בדיווח, אך העלה טענות לפיהן על חפץ הופעלו לחצים פסולים וקיצוניים שגרמו לו לחתום על הסכם עד המדינה.

לדברי גורם בפרקליטות, הפעולה המדוברת לא הייתה ידועה ליועץ המשפטי לממשלה, אך לא מדובר בצעד חריג, אלא בתרגיל חקירה לגיטימי ומוכר שנעשה מעת לעת בחקירות מורכבות.

בפרקליטות החליטו לבדוק את אופן התנהלות חוקרי המשטרה מול עד המדינה ונראה כי חלק מהדברים שהטיח החוקר בחפץ היו אסורים. עם זאת, נראה שלא יהיו לכך השלכות מרחיקות לכת.

על הסתירות ו"בעיות הזיכרון" של חפץ, אומר אותו גורם כי לא מדובר על התנהגות חריגה. ההערכה בפרקליטות היא שעדותו של חפץ אמינה, זאת לאור העובדה שהעדות מגובה בקלטות ומסמכים – ראיות מוצקות שאותן לא ניתן לעוות או לשנות.

מוקדם יותר היום הגיב היועמ"ש מנדלבליט לטענות שעלו בעקבות הפרסום אמש. "נחה דעתי שחוקרי המשטרה הבהירו לעדי המדינה כי הם נדרשים לומר אך ורק את האמת, וכי הדברים שמסרו עדי המדינה נמסרו באופן חופשי ומרצון. כן צוין, כי תנאי לעריכת הסכם עד מדינה הוא אמירת אמת בלבד".

עם זאת הודיע מנדלבליט כי פעולות שבוצעו שלא כשורה – ייבדקו. "יש להבחין בין בחינת הטענות הקשורות לעדי מדינה, בכל הנוגע לאמירת אמת על ידם, לבין הטענות לפעולות לא תקינות במהלך החקירה. לכן, לצד הדברים האמורים, הובהר כי ככל שיימצא במסגרת הטיפול בתיקים כי בוצעה פעולה שלא כשורה, הדבר ייבחן ויטופל כנדרש".