ראש חטיבת המחקר, תא"ל דרור שלום
ראש חטיבת המחקר, תא"ל דרור שלום צילום: דובר צה"ל

ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין של צה"ל, תא"ל דרור שלום, התייחס באיגרת ששלח לפקודיו לקראת יום השנה לרצח רבין, גם לסוגיית תיאוריות הקונספירציה סביב הרצח, שעלתה לכותרות בעקבות נאום ד"ר מרדכי קידר.

באיגרת, שתוכנה המלא יפורסם בסוף השבוע ב"שביעי", תוקף תא"ל שלום במילים חריפות במיוחד את אלו שמפיצים את תיאוריות הקונספירציה, ומשווה אותם ל"מכחישי שואה".

"בפרספקטיבה אישית, חייתי לפני ואחרי הרצח בדיוק אותו מניין שנים, אולם בפרספקטיבה לאומית והיסטורית זהו פסיק בזמן", מציין שלום באיגרת.

קטע מאיגרת רח"ט מחקר באמ"ן
צילום: שביעי

"והנה, כבר קמים אנשים חשוכים ומכחישים! כן, בדיוק כמו מכחישי השואה, כבר מקדמים באופן נלוז הכחשות לרצח המתועב. לא זו בלבד, המכחישים הם מתוך עמנו אנו", הוא מוסיף.

לדבריו, "כמפקד אני בוחר שלא למרק את מצפוני באמירות עדינות וכלליות, ונוקט גינוי בוטה: הכחשת המניעים לרצח וזהות הרוצח היא בבחינת מעשה בגידה בערכי הדמוקרטיה, הקורא תגר על יסודות החברה והמדינה".

בהקשר זה יש לציין כי ד"ר מרדכי קידר, שבעקבות נאומו נכתבו הדברים, שירת בעבר בחיל המודיעין שנים ארוכות והשתחרר משירות בדרגת סא"ל.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה, "כבכל שנה, מתקיימים בכלל צה"ל טקסי זיכרון וציון לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז״ל. במקרה המדובר בחר המפקד לפנות לפקודיו באיגרת אישית בה שיתף אותם מתחושותיו ביום זיכרון זה, תוך שהוא מפגין אמירה פיקודית וערכית. כל ניסיון לקשור בין דבריו לאמירות פוליטיות כאלה ואחרות מהווה פרשנות לדברים הכתובים ומשולל כל יסוד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו